DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aynur – Feza Başer Anaokulu Düzenlenen Törenle Açıldı

Aynur – Feza Başer Anaokulu Düzenlenen Törenle Açıldı

Hayırsever Başer Ailesi tarafından yaptırılarak Denizli Eğitimine kazandırılan Aynur-Feza Başer Anaokulu yapılan törenle resmi açılışı yapıldı.

 

Merkezefendi Aynur – Feza Başer Anaokulunda düzenlenen törene Denizli Valisi Hasan Karahan ve eşleri Şule Meral Karahan, Hayırsever Seyfi Başer ve ailesi,  Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Milletvekilleri Nilgün Ök, Cahit Özkan, Teoman Sancar, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Metin Düz, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, il müdürleri ve davetliler katıldı.

 

Hayırsever Seyfi Başer yaptığı konuşmasında “Eğitim; ülkelerin muasır medeniyet seviyelerini, refahlarını ve milli gelirlerini belirler. Bu yüzden, bizler de aile olarak, rabbimin verdiği imkânlar ve güç ölçüsünde doğup büyüdüğümüz, suyunu içip havasını teneffüs ettiğimiz, hizmet etmekten şeref duyduğumuz Göveçliğimize çeşitli eğitim kurumları kazandırdık. Amacımız; donanımlı, eğitimli, ülkeyi ileri teknoloji ve ileri seviyelere götürecek, bugünün vizyonuna ayak uydurabilecek gençler yetiştirmek.

 

Eğitim terazi gibidir, iki ayaklı. Bir tarafı okul diğer tarafı ailedir. Okul ne kadar önemliyse aileler de o kadar önemlidir. Bu vesileyle bizi yetiştiren anneme, babama, ölmüşlerimize Allah rahmet eylesin. Sizlerin huzurunda bizi bu yaşlarımıza getiren annemi çağırıp elini öpmek istiyorum” dedi.

 

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Sağlıklı ve istenilen davranışlara sahip çocuklar yetiştirmek; onların gelişim özelliklerini ve bu özellikler doğrultusunda gereksinimlerinin ne olduğunu bilmeye bağlıdır. Erken çocukluk dönemindeki gelişmelerle, okul öncesi eğitim, artık anne ve babanın yalnız başarabileceği bir konu olmaktan çıkmış durumdadır. Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasına ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi eğitimin rolü bilimsel olarak artık kanıtlanmıştır.

 

Az ya da çok, hiç önemli değil, eğitime gönül vermek, bu kutsal görevin içinde bulunmak bu ülkeye yapılabilecek en güzel hizmettir. Birçok ülkede okul öncesi eğitim zorunlu olup, 3 yaşında eğitime başlanır. 6 yaşına kadar zekâ gelişimi oluştuğundan 3-6 yaş en kıymetli zamandır. Bu nedenle bu zamanı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Eğitimde hayırseverlerimizin katkısına ciddî manada ihtiyacımız var. Denizli bu konuda örnek illerden biridir. Kıyas edersek Denizli Türkiye’de ilk sıralarda yer alan ilimizdir. Hayırseverlerimizde okul yapma konusunda ciddî bir yarış var.  Eğitime katkı sağladıkları için hayırseverlere teşekkür ediyorum. 

 

İlimizde 86 Bağımsız Anaokulu, 344 Anasınıfı, 24.043 öğrenci, 1047 öğretmenimiz ile %88 ‘e ulaşan okullaşma oranımız ile ilimiz her alanda olduğu gibi okulöncesi eğitimde de en üst seviyededir. Tabi ki bu bizim için yeterli değildir. Hedefimiz %100 okullaşmaya ulaşmaktır.  

 

İlimizin eğitim kalitesinin artırılması ve başarı grafiğinin yükseltilmesi noktasında elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Başta Eğitim gönüllüsü Sayın Valimiz olmak üzere eğitim sevdalısı Denizli Belediye Başkanımız,  Başkanlarımız, sivil toplum kuruluşları, hayırseverlerimiz el ele vermek suretiyle ilimizde bu alanda olan eksiklikleri birer birer çözmek gayretindeyiz. Çünkü birlik ve beraberlik bizleri başarıya götürecektir. 

 

Açılışını yapacağımız okulumuz 4 Derslikli özel proje olarak 750.000 TL mal olmuş ve tamamı Yedeks Tekstil San. Ve Tic. A:Ş. Adına hayırsever Seyfi Başer tarafından karşılanarak Aynur-Feza Başer Anaokulu adını alarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında eğitime başlamıştır. Huzurlarınızda kendilerine teşekkür eder, bu okulumuzun Denizli’mize, milletimize hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım” dedi.

 

Denizli Valisi Hasan Karahan konuşmasında “Bu güzel açılışa vesile olan Seyfi Başer ve Yavuz Başer kardeşleri, okula adlarını verdiğimiz eşleri Aynur Hanım ve Feza Hanımı, kıymetli evlatlarını ve çok kıymetli Göveçlikli hemşerilerimizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Okulumuz hayırlı uğurlu olsun. Hayırseverimizin annesine olan saygısı ve sevgisi hepimizi duygulandırdı. Bu vesileyle bütün annelerin de ellerinden öpüyoruz. Annelerin her zaman için yeri bambaşkadır.  Onlar bu dünyayı terk etseler bile evlatlarını terk etmiyorlar. Bunu da hepimiz bir şekilde hissediyoruz. Cenab-ı Allah onları bizlerin varoluş sebebi kılmış. İyi ki de öyle olmuş.

 

Eğitim şart ve bu konuda kimsenin bir itirazı olamaz. Denizli Yedisinden yetmişine kadar  her alanda örnek bir il. Siviliyle, resmisiyle, yereliyle, merkezi yönetimiyle, halkıyla, en gariban vatandaşıyla ve en zenginiyle… Topyekün eğitime gönül vermiş bir şehir. Bunun meyvelerini topluyoruz. Denizlimiz Türkiye’nin örnek bir şehri. Gelişen ve büyüyen bir şehri. Bölgesinin en büyük ikinci şehri. Bunların hiç biri kendi kendine olmuyor. Hepsi eğitimle oluyor. Eğitime yatırımla, eğitime rağbet etmeyle oluyor. Emeği geçenlere, bu işlere destek verenlere, sahip çıkanlara hepsine birden hürmet ediyoruz. Allah Regaip Kandilinizi mübarek etsin. Memleketimize güzel günler göstersin. Birlik beraberliğimizi bozmasın. Hep birlikte kardeşçe yaşayalım. Dünya’nın Türkiye’ye ihtiyacı var. Türkiye Dünyanın vicdanıdır. Hakkın ve adaletin sesidir. Allah bu milleti yeryüzünden eksik etmesin. İnanıyoruz ki; eksikliğimiz kıyamet alametidir. Allah kıyamete kadar milletimizi baki kılsın inşallah” dedi.

 

Denizli Valisi Hasan Karahan konuşmasının ardından Hayırsever Seyfi Başer ve Yavuz Başer’e teşekkür plaketi verdi.

 

Okulun resmi açılışı Denizli Valisi Hasan Karahan, Başer ailesi ve törene katılan tüm protokol  üyelerince kurdele kesilerek yapıldı. Kurdele kesimi sonrası Denizli Valisi Hasan Karahan ve davetlilerce anaokulu derslikleri ziyaret edildi.

 

 

 

Hayırsever Başer Ailesinin Denizli Eğitimine yaptığı katkılar;

 

Ekrem Başer İlkokulu Su basmanı    200.000.-TL

12 Derslik Prefabrik Bina yapımı       250.000.-TL

İş Adamları Meslek Lisesi Yapımı için   75.000.-TL

Hatipzade Veli Başer İHL. Yapımı için  700.000.-TL

Hayırseverler Ortaokulu yapımı için    100.000._TL

 

07-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-2019

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.