DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1. Ulusal Lise Öğrencileri Hackathon Maratonu Erbakır Fen Lisesinde Gerçekleştirildi

1. Ulusal Lise Öğrencileri Hackathon Maratonu Erbakır Fen Lisesinde Gerçekleştirildi

Merkezefendi Erbakır Fen Lisesi tarafından Türkiye’nin ve Kıta Avrupa‘sının ilk liseler arası “Hackathon”u yapıldı.

 

Türkiye çapında ilk defa yapılan bu farklı organizasyonun açılışı İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve protokol tarafından yapıldı.

 

Merkezefendi Erbakır Fen Lisesinde gerçekleştirilen organizasyonun açılışına Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Müjdat Keçeci, Mehmet Ali Abalıoğlu, Hüseyin Erikoğlu, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı açılış konuşmasında “Bugün burada okulumuz öğrencilerimizin ve diğer okullardan gelen öğrencilerimizin projelerini bir araya getirsek Denizli’ye çağ atlatırız. Eğitim camiası olarak bu tür başarılı çalışmaları eğitim sevdalısı hayırseverlerimiz sayesinde gerçekleştiriyoruz. Bizler sadece nicelik anlamında değil nitelik anlamında da birçok çalışmayı takip edip desteklemekteyiz. Denizli’yi hayırseverlerimizin katkılarıyla, sivil toplum örgütlerimizin desteğiyle çok iyi bir noktaya getirdik. Denizli’de on beş bin öğretmenimizin her biri eğitim sevdalısı. Her zaman söylediğim gibi karşısında ceket düğmelenecek bir kişi varsa o da öğrenmendir. 2023 eğitim vizyonuna uygun olarak güzel çalışmalarımız var. Bu çalışmaların bir tanesi de bugün Erbakır Fen Lisesinde uygulanıyor. Lise öğrencileri arasında ilk kez böyle bir etkinliğin düzenlenmiş olması bizim için gurur verici bir olay. Öğrenciler, günlük hayatta karşılaşılan problemleri, bilgisayar kodlaması yapıp proje üreterek çözmeye çalışacaklar. Başta okul müdiresi olmak üzere tüm öğretmen arkadaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum. Erbakır Fen Lisesi, ulaştığı başarılarla artık bir marka haline geldi. Ancak bu ulaşılan başarının her zaman ileri gitmesini sağlamak zorundayız. Bunu sağlayacak olanlarda bizlerin de desteğiyle okul müdürümüz, öğretmenlerimiz ve tüm ekip arkadaşlarımdır. Sevgili öğrencilerimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.

 

Protokol konuşmaları sonrası kurdele kesilerek başlayan maratona Türkiye’nin çeşitli kentlerinden 80 öğrenci katıldı. Teknolojiye ilgi duyan öğrenciler, günlük hayata dair problemlerin çözümüne yönelik yazılım ve kodlama üretmek için zorlu bir maratonun içerisine girdi. Cuma günü başlayan ve pazar günü sona eren 36 saatlik kesintisiz maratonda, öğrenciler projelerini üretip, dereceye girmek için hummalı bir şekilde çalıştı.

 

Hackathon; bilgisayar konusunda uzmanlaşmış ya da ilgi duyan bireylerin bir araya gelerek, kodlama metoduyla belirli bir problem için çözüm üretmesidir.

 

22-04-201922-04-201922-04-201922-04-2019

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.