DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Harezmi Eğitim Modeli Yaygınlaşıyor

Harezmi Eğitim Modeli Yaygınlaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2023 Eğitim Vizyon belgesi kapsamında Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürülen faaliyetlerinden birisi olan Harezmi Eğitim Modeli gerçekleştirilen öğretmen eğitimleri ile yaygınlaştırılıyor.

 

2017 yılında İstanbul merkezli başlayan Harezmi Eğitim Modeli ilimizde de aynı yıl hayata geçirildi. 2019-2020 eğitim öğretim yılında da ilimizde de uygulanmaya devam Harezmi Eğitim Modelinin yaygınlaşması kapsamında 6 okuldan 36 öğretmen dört günlük eğitim alacaklar.

 

Pamukkale Nezihe - Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezinde yapılacak eğitimlerin açılış programına İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Müdür Yardımcısı Mustafa Özevcimen, İstanbul İli Harezmi Eğitim koordinatörleri ve öğretmenler katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı konuşmasında "2023 Vizyon Belgemiz bir yılını doldurdu. Geçen bir yıllık süreçte yeniliğe açık dinamik bir eğitim sistemi süreci geçirdik. Harezmi Eğitim Modeli, Bakanımız Ziya Selçuk'un da gündeminde olan Tasarım Beceri Atölyelerinin de en güncel ve en etkili uygulama yöntemlerinden biridir. Bu açıdan ilimizde 2023 Vizyonunun gerçekleşmesinde artı bir ivme kazandıracaktır. Okullarımızın kapalı olduğu geçtiğimiz yaz tatili döneminde il olarak Tasarım Beceri Atölyelerine öncelik verdik. Yaz sezonunda 901 beceri atölyesini Denizli eğitimine kazandırdık. Yeni eklenen beceri atölyelerimizle toplam sayımız 1635 oldu. Bakanımız tarafından açıklanan Türkiye genelindeki beceri atölye sayılarında ilimiz en ön sıralardadır. Çalışmalarımızı çocuklarımızın ilgi ve kabiliyetlerine göre bilgili ve donanımlı olarak yetiştirmek adına tüm enerjimize vererek gerçekleştirmekteyiz. Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un vurguladığı gibi Güçlü Bir Öğretmen Güçlü Bir Türkiye anlayışı ile çocuklarımızı geleceğe hazırlamaktayız. Sayın Bakanımızın olmazsa olmazlarından biriside eğitimde fırsat eşitliğidir. Denizli olarak il merkezindeki bir okulumuz ile en uzak ilçemizin bir mahallesindeki okulumuzun okul başarısının eşit olması adına çalışmalar yapmaktayız. Bugün buraya gelerek Harezmi Eğitim Modeli eğitimine katılan öğretmenlerimiz bunun en güzel örneklerinden birisidir. Bugün burada Çal Akkent Cumhuriyet İlkokulu, Tavas Mehmet Poran Anaokulu, Tavas Gazi İlkokulu, Merkezefendi Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi,  Nalan Kaynak Anadolu Lisesi ve Pamukkale  Ahmet Nuri Erikoğlu İlkokulundan 36 öğretmenlerimiz var.  El ele verip birlikte güzel işler başaracağız. Denizlimiz 2023 Türkiyesinde eğitimde alanında en ön sıralarda yer alacaktır. Buna inancımız tamdır. Kendini eğitime adayan her bir öğretmen arkadaşıma teşekkür ediyorum görevlerinizde başarılar diliyorum" dedi.

 

Harezmi Eğitim Modeli disiplinler arası yaklaşımları tekrar yorumlayarak farklı disiplinlerin yer aldığı, Fen, Matematik ve Bilgisayar Bilimi Öğretimini Sosyal Bilim Dalları ile bütünleştiren, bilgi işlemsel düşünme becerilerinin hayata adapte edildiği, programlama ve öğretim araçlarının kullanıldığı, eğlenerek üreten ve kendini sürekli güncelleyen disiplinler üstü bir modeldir.

 

Harezmi Eğitim Modelini ilimizde uygulamak isteyen ve başvuran  6 okuldaki   36 öğretmen ile  idareci, İstanbul ilinde görev yapan ve ilimize eğitim vermek için gelen  eğitmenlerden bu kursu 4 gün süresince uygulamalı olarak alarak Harezmi Eğitim Modelini Okullarında uygulamaya başlayacaklar.


03-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-2019

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.