DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenlerle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenlerle Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 97. yıl dönümü kutlama etkinlikleri, Valilik önünde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

 

Törene, Valimiz Sayın Ali Fuat Atik, Denizli Milletvekilleri Nilgün Ök, Gülizar Biçer Karaca, Haşim Teoman Sancar, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Cengiz Güven, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Baro Başkanı Müjdat İlhan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Veysel Yanık, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Müdürleri, Sivil, Askeri ve Adli Erkan, Şehit yakınları, Gaziler, Siyasi Parti Temsilcileri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

 

Valilik tören alanında, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan tebrikat törenine Valimiz Ali Fuat Atik tebrikleri kabul etti.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiir yarışmasında birinci gelen şiirin okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı;

 

Aziz Milletim,

 

Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

 

Cumhuriyet Bayramı sevincimize ortak olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

 

Cumhuriyetimizin ilanının 97'nci yıl dönümünde, İstiklal Harbimizin tüm kahramanları ile Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü tazimle anıyorum.

 

Malazgirt Zaferinden bugüne pek çok cephede birden sürdürdüğümüz terörle mücadele harekatlarına kadar, bin yıldır vatanımızı korumak için şehitlik ve gazilikle şereflenen tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla yad ediyorum.

 

İstiklal Harbimizi bizzat yöneten, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı gösterdiği şanlı direnişle bir kez daha gazi unvanı alan, milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisimize saygılarımı sunuyorum.

 

Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız bir dönemde, aynı zamanda 2023 hedeflerimize ulaşma kararlılığı içinde yolumuza devam ediyoruz.

 

Türkiye, demokrasi ve kalkınma mücadelesini, tek parti diktasından darbelere, vesayetin tasallutundan terörle mücadeleye kadar birçok engeli aşarak sürdürmüş bir ülkedir.

 

Bu uzun ve zorlu süreçte karşılaştığımız sıkıntılar, milletimizi istiklal ve istikbal davasından döndürmek bir yana, tam tersine, azmini bilemiştir.

 

Cumhuriyetimizin kuruluşuna varan kurtuluş mücadelesinde, yediden yetmişe kenetlenen, tek yürek, tek yumruk olan milletimiz, bugün de birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde geleceğini inşa etmektedir.

 

Hedeflerimize yaklaştıkça, ülkemize yönelik saldırıların cephesi genişlemekte, sayısı ve dozu artmaktadır.

 

Milletimizden aldığımız güçle diplomasiden ekonomiye ve değerlerimize kadar uzanan bu saldırı dalgasını birer birer boşa çıkartıyoruz.

 

Geçmişte çok küçük müdahalelerle sürekli istikamet belirledikleri Türkiye'nin, kendi iradesiyle hareket etmesinden rahatsız olanların sözleri ve eylemlerinin artık hiçbir hükmü kalmamıştır.

 

Ülkemiz, kimin ne dediğine ve ne yaptığına bakmadan, kendi vizyonuna, kendi ajandasına göre hareket etmeyi sürdürecektir.

 

Cumhuriyetimizin kurucu iradesi, nasıl bu vatanı yedi düvelin planlarını bozarak işgalden kurtarmışsa, biz de hedeflerimize aynı şekilde ulaşmakta kararlıyız.

 

Bugün, 20 yıl öncesine göre her bakımdan çok daha güçlü, çok daha dirayetli, çok daha inançlıyız.

 

İnşallah ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştırdığımızda, bölgemizde ve dünyada yepyeni bir dönemi de başlatacağız.

 

Küresel sistemin çarpıklıklarına işaret ettiğimiz "dünya 5'ten büyüktür" çağrımızın yankıları giderek genişlerken, dostlarımızla birlikte hayalini kurduğumuz huzurlu ve müreffeh geleceğe çok daha büyük umutlarla yürüyoruz.

 

Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyor, bu duygularla bir kez daha Cumhuriyetimizin 97'nci kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum."

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajının okunmasının ardından Valimiz Sayın Ali Fuat Atik, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaparak şunları söyledi;

 

"Saygıdeğer Denizlili Vatandaşlarım;     

 

Bugün, geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebediyete büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürümekteyiz. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün dediği gibi, Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun yönetim biçimi Cumhuriyettir. Geleceğimizin teminatı, demokrasinin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

 

19 Mayıs'ta başlayan milli mücadelenin,  30 Ağustos'ta büyük zaferle noktalanmasını takiben, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923 tarihinde ilan ettiği Cumhuriyetimiz, atalarımızdan ulusumuza kalan en büyük mirastır. Bizler bu mirası korumayı ve yaşatmayı büyük bir görev edinerek hayatlarımızı sürdürmekteyiz.   

 

Aziz Milletimizin varlığını sürdürmesi ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasının yegâne sebebi Cumhuriyet'tir. İrfanla kurduğumuz ve şerefle koruduğumuz Cumhuriyet sayesinde bugün, haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz.

 

Elbette ki ulaşmamız gereken daha nice hedef, yapmamız gereken birçok büyük iş vardır. Sahip olduğumuz misyon ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın stratejik önemi, karşımıza sürekli engeller çıkarmış, çıkarmaya da devam edecektir. Bu engeller bizi yıldırmayacaktır. Bizler Türk Milleti olarak her zaman daha ileriye inançla ve durmadan yol alacağız.

 

Dünyanın her yerinde, her daim ve her bir vatandaşımızla devletimizin bekası, milletimizin refahı için çalışacağız. Dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yarışmaya ve evrensel insanlık değerlerinin savunulmasına öncülük etmeye devam edeceğiz. Bu yolda  mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya, her zamankinden daha fazla azimli ve kararlıyız.

 

 Sevgili Gençler;

 

Server Gazilerin, Merkez Efendilerin, Ahmet Hulusi Efendilerin evlatları olan sizler, Türkiye Cumhuriyeti dünyanın en gelişmiş ve müreffeh ülkesi oluncaya kadar var gücünüzle çalışmalısınız. Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği siz gençlere ait önemli görevler var. Bu görevlerin, bilim ve teknolojimizi geliştirme yarışına hızla devam etmek ve en önemlisi tarihimize, vatanımıza, öz değerlerimize, birlik ve beraberliğimize sahip çıkmak olduğunu asla unutmamalısınız.

 

 Bu duygu ve düşüncelerle, başta; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan Aziz Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Büyük Türk Milletinin ve Denizlili vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı yürekten kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum."

 

Tören, Valimiz Sayın Ali Fuat Atik'in konuşmasının ardından, spor, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

 

30-10-202030-10-202030-10-202030-10-202030-10-202030-10-2020

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.