DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Otizmli Çocuklara Umut Olalım Projesi Tanıtımı Yapıldı

Otizmli Çocuklara Umut Olalım Projesi Tanıtımı Yapıldı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün "Otizmli Çocuklara Umut Olalım" projesinin tanıtım toplantısı  Anemon Otel'de gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici,  GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Merkezefendi Belediyesi Başkan Yardımcısı Necdet Yılmaz, Pamukkale Belediyesi Başkan Yardımcısı Ayhan Soyfidan, Denizli Ticaret Odası Temsilcisi, Denizli Sanayi Odası Temisilcisi, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları,  proje iştirakçileri Zorlu Tekstil, Tosunoğlu Tekstil ve Kaynak Tekstil temsilcileri ile davetliler katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici programın açılış konuşmasında "Yaşamın ilk üç yılında görülmeye başlayan otizm, günümüzde en sık rastlanan nörolojik bozukluklardan biri olarak tanımlanıyor. Otizmli çocukların çevreleri ile temas ve iletişimlerinde çeşitli problemler görülüyor ancak hastalar erken tanı ve doğru rehabilitasyon programları ile hayata kazandırılabiliyor.

 

2006 yılında her 150 çocuktan birinde otizm görülürken bugün bu sayı 59 'da 1'e düşmüştür. Artık her 20 dakikada bir çocuğa otizm tanısı konmakta. Otizmdeki bu  artış, topyekûn bir farkındalık hareketinin başlatılmasını ve toplumun her kesiminin bugünden başlayarak gerekli tedbirleri almasını zorunlu kılmaktadır.

 

İlimiz sıfır yaşından başlayıp en ileri yaşlara kadar Otizmli bireylerin ihtiyacı olan tüm eğitim fırsatlarını en iyi şekilde sunan sayılı illerin başında gelmektedir.

 

Özel Eğitim Okullarımızın dışında, ihtiyaç olan yerlerde hem merkez hem de ilçelerde 52 adet  Otizmli bireylere yönelik özel eğitim sınıfları açılmıştır. Ayrıca Hafif Otizmli (Atipik) bireylere yönelik ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde normal sınıflarda kaynaştırma eğitimleri verilmektedir.

 

Güney Ege Kalkınma Ajansı Aracılığıyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen projemiz, son zamanlarda görülme sıklığı oldukça artan otizme dikkat çekmeyi ve bu çocuklarımızın hayata karışarak, kendilerini daha üretken hissetmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Projemiz kapsamında öncelikle, otizm özel eğitim sınıfı öğretmenlerine bilimsel olarak başarısı kanıtlanmış, "Uygulamalı Davranış Analizi" eğitimi verilerek öğretmenlerin mesleki anlamda kendilerini geliştirmeleri sağlanacak. "Uygulamalı Davranış Analizi" eğitimi alan öğretmenler bu yöntemi kullanarak yetersizliği olan bireylerin gelişimine katkı sunacaklardır. Ayrıca, Denizli'deki otizm özel eğitim sınıflarına, "Uygulamalı Davranış Analizi" yönteminin doğru bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla öğrencilerin gelişimine katkısı olacak eğitim materyalleri de proje kapsamında temin edilecektir.

 

Projemizin diğer ayağında ise zihinsel ve davranış becerileri olarak akranlarını yakalayan otizmli öğrenciler, meslek kurslarını başarı ile tamamlamalarının ardından, meslek edinmiş olacaklar ve proje ortaklarıyla sağlanacak işbirliği sayesinde istihdam edileceklerdir.

 

Otizmli çocuklarımıza ve ailelerine umut olmak için çıktığımız bu yolda, desteklerini esirgemeyen ortak ve iştirakçilerimize en kalbi duygularımla teşekkür ederim" dedi.

 

Programın devamında Otizmli Çocuklara Umut Olalım Projesi Animasyon Filmi, proje kapsamında yapılan ve yapılacak çalışmalar sunumu, otizmli öğrenci velisi konuşması ve ortaklar ile iştiracakçilerin yer aldığı proje tanıtım videoları sinevizyondan katılımcılara sunuldu.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği ve koordinasyonuyla Güney Ege Kalkınma Ajansının yürüttüğü Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında mali destek almaya hak kazanan, "Otizmli Çocuklara Umut Olalım" Projesi kapsamında gerçekleştirilecek eğitimler ile otizm özel eğitim sınıfı öğretmenlerinin mesleki uzmanlığı artarken, otizmli öğrencilere verilecek mesleki eğitimlerle otizmli bireyler topluma kazandırılacak.

 

Toplam 1 milyon TL bütçesiyle alanında şimdiye kadarki en büyük bütçeye sahip çalışma olan "Otizmli Çocuklara Umut Olalım" projesi, Denizli'de örgün eğitim kapsamında bulunan 350 otizmli öğrenciye, örgün eğitim dışında bulunan 18-25 yaş aralığındaki 60 hafif düzey otizmli bireye ve ailelerine umut olacak.

 

GEKA'nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği ve koordinasyonuyla Güney Ege Bölgesi'nde yürüttüğü SOGEP kapsamında desteklenen, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün "Otizmli Çocuklara Umut Olalım" projesinin ortakları; Denizli Büyükşehir Belediyesi, Merkezefendi Belediyesi, Denizli İŞKUR, Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Odası ve Pamukkale Rehberlik ve Araştırma Merkezi oluşturuyor. Proje iştirakçileri ise Zorlu Tekstil, Tosunoğlu Tekstil ve Kaynak Tekstil adlı firmalar oldu.

 

Proje kapsamında istihdam sağlayacak proje ortakları Denizli İŞKUR, Sanayi Odası ve Ticaret Odasına danışılarak, ayrıca otizmli bireylerin ilgi ve yetenekleri de dikkate alınarak eleman ihtiyacı olan meslek alanları belirlendi. Bu doğrultuda, Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisinde bulunan kadın ve erkek kuaförlük atölyesi, otelcilik, market ve gıda reyonu ile konfeksiyon gibi atölyelerin otizmli öğrencilerin meslek edinmesi için kullanılmasına karar verildi. Ayrıca, Merkezefendi Belediyesi de, Engelsiz Yaşam Akademisi binasında ekipmanlarıyla birlikte tekstilde paketleme, kesme ve kumaş çevirme atölyesi ile bilgisayarda moda çizimi atölyelerini hazırlayarak eğitime hazır hale getirecek. Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra, Proje kapsamında alınacak makine ve ekipmanla yeni bir üretim atölyesi kurulacak ve bu atölyede üretilecek ürünlerden elde edilen gelirin önemli bir kısmı meslek kurslarına katılan otizmli çocuklara aktarılacak.

 

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Nedir...

GEKA'nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği ve koordinasyonuyla, Güney Ege Bölgesi'nde yürüttüğü Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP), Bölgedeki yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek amacını taşıyor. Aynı zamanda, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak, istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal içermeyi, sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek ile sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmak ta programın diğer amaçları arasında yer alıyor.

 

01-04-202101-04-202101-04-202101-04-202101-04-2021

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.