DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Gençliğin Gözünden Yunus Emre Ve Dünya Dili Türkçe" Konulu Lise Öğrencileri Arası Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Giren Öğrencilere Ödülleri Verildi2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre'nin, vefatının 700. yıl dönümü olması sebebiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmış, ayrıca; 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete 'de yayımlanan Genelge ile Cumhurbaşkanlığımız tarafından "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" olarak ilan edilmiştir.

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" dolayısıyla Yunus Emre ve Türkçemizin önemi ve değerinin ortaya konulması, Yunus Emre'nin hayatı duyuş ve düşünüş anlayışıyla birlikte bir dünya dili olarak Türkçenin ses, sözcük, cümle, anlam varlığının öğrencilere ve Denizli Halkına ulaştırılması amacıyla "Gençliğin Gözünden Yunus Emre ve Dünya Dili Türkçe" konulu lise öğrencileri arası kompozisyon yarışması düzenlenmiştir.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri, Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen törenle verildi. İl Millî Eğitim Müdürü Ekici, törende yaptığı konuşmada; "Anadolu,  tarihin en eski çağlarından beri çok yönlü ilim ve fikir insanlarına ev sahipliği yapmıştır. Sosyal, iktisadi siyasi, dini ve edebi hayatımıza yön veren söz konusu ilim ve fikir insanları, Anadolu'nun vatanlaşmasında, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ve cihan devleti olmasında ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla millî mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynadı." dedi.

Yunus Emre'nin, şiirlerinde insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarını en duru Türkçe ile işlediğini vurgulayan Ekici, konuşmasının devamında; " Yunus Emre, bu şiirlerde din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa seslenir. Evrensel insani değerler üzerine inşa ettiği felsefesiyle hümanizme de katkılar sağlayan çağının çok ötesinde bir şair olmayı başarmıştır. Öncelikle yarışmada dereceye giren öğrenciler olmak üzere, yarışmaya eser gönderen tüm öğrencileri ve onlara destek olan yönetici ve öğretmenleri gönülden kutluyorum" dedi.

"Gençliğin Gözünden Yunus Emre ve Dünya Dili Türkçe" liseler arası kompozisyon yarışmasında ilk üç dereceye giren öğrenci bilgileri aşağıda belirtilmiştir:

 

1.Ayşegül Şimşek, Çal Anadolu İmam Hatip Lisesi (Eserin Başlığı: Gönül Ummanının Hoş Sadası Yunus Emre)

2.Büşra Kararslan, Baklan Limak Hüsamettin Tuyji Çok Programlı Anadolu Lisesi (Eserin Başlığı: İlahi Aşkın Yunusu Aşık Yunus'un İlahisi)

3.Rabia Gökçe, Pamukkale Cumhuriyet Anadolu Lisesi (Eserin Başlığı: Yunus'un Dilinden)

25-06-202125-06-202125-06-202125-06-202125-06-2021

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.