DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Otizmli Çocuklara Umut Olalım Projesi Materyal Dağıtımı

Otizmli Çocuklara Umut Olalım Projesi Materyal Dağıtımı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürütücüsü olduğu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği ve koordinasyonuyla Güney Ege Kalkınma Ajansının Bölgede yürüttüğü Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen "Otizmli Çocuklara Umut Olalım" projesi kapsamında özel eğitim sınıfı bulunan okullara materyal dağıtımı yapıldı.

 

Pamukkale Ticaret Borsası Ahi Sinan İlkokulu ve Osman Aydınlı İlkokulunda gerçekleştirilen materyal dağıtımlarına Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, GEKA Genel Sekteri Özgür Akdoğan, Şube Müdürü Yasin Temel, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çimen ve Pamukkale Ram yetkilileri katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici meteryal dağıtım prgramındaki yaptığı açıklamada "İlimizde bulunan 52 otizm özel eğitim sınıfına materyal dağıtımını eş zamanlı yapıyoruz. 52 sınıfa dağıtımı gerçekleştirilen 38 adet materyal ile (denge tahtası, ayaklı abaküs, dil terapi aynası,  kavram kartları, tablet vb...) öğrencilerin dil gelişim, bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor  alanlarında gelişiminin sağlanması amaçladık.

 

GEKA'nın SOGEP kapsamında desteklenen, "Otizmli Çocuklara Umut Olalım"  projemizin ortaklarını Denizli Büyükşehir Belediyesi, Merkezefendi Belediyesi, Denizli İŞKUR, Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Odası ve Pamukkale Rehberlik ve Araştırma Merkezi oluşturuyor. Proje iştirakçileri ise Zorlu Tekstil, Tosunoğlu Tekstil ve Kaynak Tekstil.

 

"Otizmli Çocuklara Umut Olalım" Projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerle 154 otizm özel eğitim sınıfı öğretmeninin mesleki uzmanlığı artarken, otizmli öğrencilere verilecek mesleki eğitimlerle otizmli bireylerin topluma kazandırılmasında katkı sağlanacak.

 

Toplam 1 milyon TL bütçesiyle alanında şimdiye kadarki en büyük bütçeye sahip çalışma olan "Otizmli Çocuklara Umut Olalım" projesi, Denizli'de örgün eğitim kapsamında bulunan 350 otizmli öğrenciye, örgün eğitim dışında bulunan 18-25 yaş aralığındaki 60 hafif düzey otizmli bireye ve ailelerine umut olacak.

 

Proje kapsamında istihdam sağlayacak proje ortakları Denizli İŞKUR, Sanayi Odası ve Ticaret Odasına danışılarak, ayrıca otizmli bireylerin ilgi ve yetenekleri de dikkate alınarak eleman ihtiyacı olan meslek alanları belirlendi. Bu doğrultuda, Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisinde bulunan kadın ve erkek kuaförlük atölyesi, otelcilik, market ve gıda reyonu ile konfeksiyon gibi atölyelerin Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticileri tarafından verilecek kurslar ile otizmli öğrencilerin meslek edinmesi için kullanılmasına karar verildi. Ayrıca, Merkezefendi Belediyesi de, Engelsiz Yaşam Akademisi binasında ekipmanlarıyla birlikte tekstilde paketleme, kesme ve kumaş çevirme atölyesi ile bilgisayarda moda çizimi atölyelerini hazırlayarak eğitime hazır hale getirecek. Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra, Proje kapsamında alınacak makine ve ekipmanla yeni bir üretim atölyesi kurulacak ve bu atölyede üretilecek ürünlerden elde edilen gelirin önemli bir kısmı meslek kurslarına katılan otizmli çocuklara aktarılacak.

Proje ile zihinsel ve davranış becerileri olarak akranlarını yakalayan Otizmli öğrenciler, meslek kurslarını başarı ile tamamlamalarının ardından, proje ortaklarıyla sağlanacak işbirliği sayesinde istihdam edilecek. Otizmli bireylerin istihdam edilerek üretken bireyler haline dönüşmesini ve hayata karışarak toplumla bütünleşmelerini sağlayacak projenin bütüne en büyük katkısı ise otizmli bireylere ve ailelerine umut vermesi olacak" dedi.

 

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Nedir...

GEKA'nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği ve koordinasyonuyla, Güney Ege Bölgesi'nde yürüttüğü Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP), Bölgedeki yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek amacını taşıyor. Aynı zamanda,toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak, istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal içermeyi, sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek ile sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmak ta programın diğer amaçları arasında yer alıyor.

 

01-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-202101-07-2021

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.