DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Coşku İçinde Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Coşku İçinde Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 98. yıl dönümü kutlama etkinlikleri 28 Ekim 2021 Denizli Valiliği önünde düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı.

 

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 98. yıldönümü kutlama etkinlikleri, Denizli Valiliği önünde  düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

 

Valilik Makamında gerçekleşen Tebrikat Töreni Valimiz Sayın Ali Fuat Atik'in tebrikleri kabulü ile başladı.

 

Tebrikat töreninin ardından geçit törenine geçildi. Valilik önünde gerçekleştirilen törene; Valimiz Sayın Ali Fuat Atik, Denizli Milletvekilleri; Şahin Tin, Nigün Ök, Gülizar Bicer Karaca, Haşim Teoman Sancar, 11. Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Cengiz Güven, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Yardımcıları, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İlçe Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, Sivil ve Askeri Erkan ile vatandaş katıldı.

 

Valimiz Sayın Ali Fuat Atik, 11. Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Cengiz Güven ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tören aracı ile Denizlililerin Cumhuriyet Bayramını kutladılar. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı;

 

Aziz Milletim...

 

Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile şanlı tarihimizin altın halkalarından biri olan bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

 

İlanının 98'inci seneyi devriyesinde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile kahraman silah arkadaşlarını minnetle anıyorum.

 

Canları pahasına bu vatanı bize emanet eden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum.

 

Aynı kutlu dava uğrunda mücadele ederken gazilik payesiyle şereflenen gazilerimize şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

 

İlk Meclis'ten bugüne kadar, milli iradenin mümtaz temsilcileri olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında ülkemize hizmet etmiş, gerektiğinde bedel ödemiş tüm milletvekillerimize teşekkür ediyorum.

 

Türkiye'nin bekası, aziz milletimizin huzuru, emniyeti ve selameti için sınır boylarında ve sınırlarımız içinde cansiperane görev yapan güvenlik güçlerimize Rabbim'den muvaffakiyetler diliyorum.

 

Şanlı bayrağımızı dünyanın dört bir köşesinde gururla dalgalandıran işadamlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı ve kamu görevlilerimizi canı gönülden tebrik ediyorum.

 

Köklü tarihimizden, kadim değerlerimizden aldığımız güçle, 84 milyon bir ve beraber olarak, Türkiye'yi büyütmek ve hedeflerine ulaştırmak için gayretlerimizi sürdürüyoruz.

 

Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgının en ağır evresini, sağlık altyapımızın gücü ve kapasitesi sayesinde başarıyla yöneterek geride bıraktık.

 

Aynı şekilde ekonomide de küresel ekonominin yüzde 3'ün üzerinde bir daralma yaşadığı 2020 senesini, biz yüzde 1,8 büyüme oranıyla kapattık.

 

Terörle mücadeleden kamu güvenliğine, yatırımlardan sınırlarımızın ötesinde gerçekleştirdiğimiz harekâtlara kadar hiçbir konuda, herhangi bir zafiyetin oluşmasına müsaade etmedik.

 

Bu süreçte, darbecilerin saldırılarıyla karşı karşıya olan Libyalı kardeşlerimiz ile Karabağ'daki işgale karşı mücadele eden Azerbaycan Türklerine verdiğimiz güçlü destek, her iki ülkenin de hamdolsun kaderini değiştirmiştir.

 

Libya'da darbeciler hezimete uğrarken, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de yaklaşık 30 yıllık işgalin ardından öz topraklarına kavuşmuştur.

 

Ülkemizi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarından dışlama girişimlerini de boşa çıkardık.

 

Zorlu salgın şartlarına rağmen ekonomide, iç siyaset ve dış politikada elde ettiğimiz bu başarılar, ülkemizin güçlü altyapısı yanında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin etkinliğini de gösteren önemli bir işarettir.

 

Geçen sene yakaladığımız bu ivmeyi, ekonomi, üretim, ihracat başta olmak üzere hamdolsun her alanda daha da güçlendirerek, 2021 yılında da devam ettiriyoruz.

 

Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı artık ufukta iyice belirmişken, hiçbir gücün, hiçbir kirli senaryonun, Türkiye'yi tökezletmeyi amaçlayan hiçbir sinsi saldırının bizi yolumuzdan alıkoymasına izin vermeyeceğiz.

 

Milletçe, en büyük güvencemiz olan birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sımsıkı sarılarak, büyük ve güçlü Türkiye davamızı hayata geçirmenin mücadelesini vereceğiz.

 

Yürüttüğümüz bu kutlu mücadelede, milli mücadeleyi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren çelikten irade, son 98 yıldır olduğu gibi bugün de rehberimiz olmayı sürdürecektir.

 

Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum.

 

Bu düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, milletimize sağlık, huzur ve esenlik diliyorum.

 

Şehitlerimizin ruhları şad olsun!

 

Cumhuriyetimizin 98'inci yıldönümü kutlu olsun!

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Valimiz Sayın Ali Fuat Atik şunları söyledi;

 

      ''Kıymetli Denizlili Hemşehrilerim;

 

Geleceğimizin Teminatı Sevgili Gençlerimiz,

 

Kıymetli Katılımcılar,

 

Basınımızın Değerli Mensupları,

 

Milletimizin ezelden ebede uzanan tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan ve önümüzde yepyeni ufuklar açan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 98. yılını, ülkemiz genelinde olduğu gibi, güzel ilimiz Denizli'de de büyük bir coşku içinde, gururla kutluyoruz. Bu anlamlı günümüzde sizlerle birlikte olmaktan, bu günü sizlerle birlikte kutlamaktan duyduğum gurur ve memnuniyetimi ifade ediyor, tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı içtenlikle kutluyorum. Bayramınız kutlu olsun.  

 

Bu anlamlı gün vesilesi ile cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükran duygularımla yâd ediyorum. 

 

Şimdi 98 yıl öncesini hep birlikte kısaca hatırlamaya çalışalım.

 

1. Dünya Savaşı'nın sonunda Osmanlı İmparatorluğu emperyalist devletler tarafından önceden hazırlanmış planlar dahilinde çökertilmiştir. Yine bu güçlerce Osmanlı İmparatorluğu'nun asıl ve asil sahibi Türk milletine, anavatanı Anadolu toprağı bile çok görülerek işgal edilmiştir.

 

1. Dünya Savaşı sırasında Türk Milleti birden çok cephede savaşmış, bunun neticesinde yorgun, bitkin düşmüş, Vatan topraklarımız harap olmuş, tüm ekonomik kaynaklarımız harcanmış, genç nüfusumuzun büyük bir kısmı yok olmuştu. Tarih 1920'leri gösterdiğinde Osmanlı İmparatorluğu yenilgiyi kabul edip Sevr Antlaşması'yla emperyalist güçlere teslim olmuştu.

 

Memleketimiz böyle vahim bir durumda iken, büyük bir vatansever ve büyük bir devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk, büyük Türk milletinin milli gücüne, imanına, bağımsızlık  ruhuna güvenerek modern çağdaş esaslara dayanan demokratik bir devlet kurmak için kendisine güvenen bir avuç aydın ve askerle birlikte özgürlük ve kurtuluş savaşını başlattı.

 

19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlayarak Amasya-Erzurum-Sivas ve Ankara'da tartışılarak milli karar haline getirilen kurtuluş ve özgürlük andını, kısa bir süre sonra işgalci güçlere karşı kazanılan askeri zaferler takip etti.

 

İfadesi kolay ama icrası çok zor, çok güç , çok kahırlı bir dört yıl düşmanlarla cephelerde , diplomatlarla barış masalarında , işbirlikçilerle cephe gerilerinde çok Çetin mücadeleler yaşandı.

 

Emperyalizme karşı dünyaya örnek olacak Türk'ün özgürlük ve kurtuluş mücadelesi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, Anadolu insanıyla başarılmıştır. Bu mücadele sonunda işgalciler Anadolu'dan sökülüp atılmış, Sevr Antlaşması uygulamaya konulmadan tarihe gömülmüş, Lozan Barış Antlaşması'yla da 1.Dünya Savaşı'nın galiplerine Anadolu'da yeni bir Türk Devletinin kurulduğu kabul ettirilmiştir.

 

Türk Milletine en iyiyi ,en güzeli , en doğruyu layık gören Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları 29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisine cumhuriyetin ilanı önerisini götürmüşler ve bu teklif  meclisçe 98 yıl önce bugün oy birliği ile kabul edilmiştir.

 

      Çok özet vurgularla hatırlamaya çalıştığımız kurtuluş mücadelesinin her bir safhası başlı başına araştırılıp değerlendirilerek ibretle izlenecek birikimleri ve oluşumları içerir.

 

Büyük Atatürk,milli egemenlik ilkesine dayalı çağımızın en güzel rejimi olan cumhuriyeti kurup Türk Milleti'nin her yönden gelişmesinin yolunu açmıştır.

 

Mustafa Kemal Atatürk "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." sözüyle egemenliğin bir kişiye , zümreye , sınıfa devredilmeyeceğini vurgulamıştır.

 

Sevgili Denizlililer,

 

Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir. Cumhuriyet, Türkiye'nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. Bu sebeple, Atatürk ilke ve inkılâplarının ışığında, cumhuriyetin tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur.

 

Sevgili Gençler,

 

Atatürk, "Cumhuriyeti biz kurduk ,onu yaşatacak sizlersiniz." diyerek bu görevi gençliğe emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Ülkesine  ve milletine  karşı sorumluluklarını bilen gençliğe ihtiyacımız bulunmaktadır. Size güveniyoruz, size inanıyoruz ve umut ediyoruz ki ülkemizi bulunduğumuz yerden çok daha ilerilere götürecek gençlik yetişmektedir.

 

Kıymetli Öğretmenler,

 

Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler sizin ellerinizde büyümektedirler. Sizlerden ilim, irfan ve ahlak sahibi, inancına, tarihine, kültürüne, ailesine, annesine, babasına, milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen, yerine getirmeye çalışan bir gençlik yetiştirmenizi özellikle istiyorum.

 

Değerli Vatandaşlarım,

 

Cumhuriyetimizin ilanının 98. yıldönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, demokratik, laik cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağımızı bir kez daha vurgulamak isterim. Sözlerime son verirken başta, Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyetimizin sağlam temellerini atan herkese, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne, aziz şehitlerimiz ve gazilerimize milletçe bir kez daha minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Cumhuriyetimizi daha da büyüteceğimize, yücelteceğimize, onu insanlığın bir umut kaynağı olarak muhafaza edeceğimize dair tüm şehitlerimize ve gazilerimize buradan bir kez daha söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyet Bayramı'nızı kutluyor; hepinize saygılarımı sunuyorum.'' dedi.

 

Valimiz Sayın Ali Fuat Atik'in konuşmasının ardından öğrenciler Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiir okudular. Okunan şiirlerin ardından Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Spor, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

Vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, geçit töreninin yapılmasıyla devam etti. Okullar, sivil toplum kuruluşları ve askeri birliklerin geçişleri vatandaşların coşkulu alkışları arasında gerçekleşti.

 

Valilik önünde gerçekleşen törenin ardından Valimiz Sayın Ali Fuat Atik Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan "Cumhuriyet ve Türk Resmi Reprodüksiyon" konulu resim sergisi ile "Cumhuriyet" konulu konsere katıldı.

 

Bayramyeri Meydanı'nda Cumhuriyet coşkusunu yaşamak üzere "Atatürk Yolunda Cumhuriyet Yürüyüşü" Valimiz Sayın Ali Fuat Atik İl protokolü ve halkımızın katılımı ile gerçekleştirildi.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dahilinde son olarak; Valimiz Sayın Ali Fuat Atik ve eşi Fulya Atik Hanımefendi'nin ev sahipliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni; İl Protokolü, şehit yakınları ile gazilerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.