DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şehitleri Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şehitleri Anıldı

İlimiz Bağbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen programla 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şehitleri anıldı.

 

15 Temmuz Demokrası ve Milli Birlik Günü Şehitleri anma programına; Vali Yardımcısı Hakkı Ünal, 11 'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan V. Piyade Albay Cengiz Güven, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Denizli Müftüsü Mehmet Aşık, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Turan Veli Akyol, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, okul müdürleri, davetliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Bağbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen ve saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende; Kuran-ı Kerim Tilaveti okundu.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici konuşmasında "15 Temmuz, bize sadece o karanlık geceyi değil, ülkemizin ve milletimizin yaşadığı tüm hadiseleri hatırlatması gereken bir semboldür. Bu sembol, aynı zamanda millî iradenin taçlanışı ve şahlanışıdır. Bizler, son nefesimize kadar bu taçlanış ve şahlanışı millî irade düsturuyla sürdürmeye kararlıyız. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nde FETÖ'nün menfur darbe girişimi karşısında ülkemizin istikbalini koruyup kollamak için uçakların, tankların, tüfeklerin, kurşunların karşısına dikilen kahraman Türk milletinin her bir ferdini selamlıyorum. Devletimizin bekası ve milletimizin varlığı uğruna ruhlarını ve bedenlerini hiçe sayan şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyorum. 

Kurtuluş Savaşı döneminde işgal kuvvetleri dahi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne saldırmamıştır. Cumhuriyet tarihimizde acı darbe günlerinde de Yüce Meclis'imiz hiçbir zaman hedef alınmamıştır. Ancak 15 Temmuz canileri, Türk milletinin evine, Meclis'imize kirli elleriyle saldırdılar. Bu menfur saldırı, bizzat Türk milleti tarafından derhal geri püskürtülmüştür. Tüm darbe girişimlerinde olduğu gibi, 15 Temmuz'u tasarlayanlar da Türkiye'yi ele geçiremediler.

15 Temmuz, ruhlarını iblise satanların millî iradenin iman, inanç ve heyecanı karşısında uğradıkları büyük hezimetin timsalidir. O karanlık gecede ülkemizin dört bir yanında okunan ezanların ve selaların Türk milletinin ruhunu ve kalbini bütünleştirdiğini göremediler. Bizler milletçe, her şartta devletimize, bayrağımıza, vatanımıza, ezanımıza ve demokrasimize sahip çıkmayı görev ve sorumluluk addeden bir milletiz. Bu millet, 15 Temmuz'da canlarını ortaya koyan 251 şehidini asla unutmayacaktır. Bizler; Ömer Halisdemir'leri, Erol Olçak'ları, Ümit Güder'leri ve isimlerini zikretmediğim tüm şehitlerimizi daima içimizde yaşatacağız.

15 Temmuz'da Türk milletine esaret boyunduruğu vurulmak amaçlandı. Ancak saldırganlar, Türk milletinin ruhundaki hürriyet aşkının yüce boyutunu anlayamadılar. Milletimiz, şanlı tarihi boyunca özgürlüğüne daima sahip çıkmıştır. 15 Temmuz 2016'da bu milleti sokağa davet eden Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, darbe teşebbüsü karşısında sokağa çıkan her bir vatandaşımıza, dualarıyla bizlerin yanında olan herkese şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz'da bayrak uğruna canlarını hiçe sayan şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlık, sıhhat diliyorum

Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'ümüzde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum." dedi.

 

Program "Bu Milletin Destanı Var"  şiirini okul öğrencisi Gamze Çalık'ın okumasının ardından okul öğrencileri tarafından sahne edilen "15 Temmuz Demokrasi Yolcuları" adlı tiyatro ile sona erdi.

 

03-11-202103-11-202103-11-202103-11-202103-11-2021

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.