DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Kantin Denetimleri Devam Ediyor

Okul Kantin Denetimleri Devam Ediyor

2021-2022 eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte okul kantin denetimleri alanında uzman denetim ekiplerince devam ediyor.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinin denetimi "Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi" genelgesi kapsamında ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağı'nda yer alan Eğitim Kurumlarında Satışı Uygun Olmayan Gıda ve İçecekler dikkate alınarak gerçekleştiriliyor.

 

Merkezefendi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ortaokulu ve Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi kantinleri denetimlerine katılan Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici  yaptığı açıklamada "Uzun  süredir  yüz yüze eğitime hasret kalan çocuklarımız 6 Eylül itibariyle nihayet okullarına kavuştu.

 

Eğitim ve öğretimin yüz yüze başlamasıyla eğitim kurumlarımızdaki gıda işletmeleri ve kantinlerimiz de faaliyetlerine başladılar.

 

Çocuklarımızın okulda kaldıkları süreyi düşünecek olursak beslenmelerinin en az bir öğününü bu işletmelerden karşıladıklarını görüyoruz.

 

Bu noktada yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak gelişen; obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları ve buna benzer hastalıkların önlenmesi amacıyla bu işletmelerin denetimlerinin ve kontrollerinin yapılması son derece önemlidir.

 

Bu öneme binaen mevcut kantin ve gıda işletmelerinin denetimleri okul idarelerimizce rutin olarak her ay yapılmaktadır.

 

İlçe denetim ekiplerimiz ise bugün olduğu gibi yılda en az bir kez bu işletmelere denetimler gerçekleştiriyorlar.

 

İlçe denetim ekibimizde Müdürlüğümüz, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından birer yetkili yer alıyor,  yani üç bakanlık ortak olarak denetim faaliyetlerini yürütüyoruz.

 

Okullarımızda çocuklarımızın  güvenilir gıdaya  ulaşmaları için denetimlerimizin yanı sıra; gıda işletmeleri  çalışanlarımızla  yıl  boyunca eğitim, rehberlik  ve  gözetim faaliyetlerini de yürütüyoruz.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik birimimiz bünyesinde gerçekleştirilen bu  faaliyetler:  694'ü  resmi 135'i  özel eğitim kurumumuzda, okullarımızın kapanacağı 17 Haziran tarihine kadar devam edecektir.

 

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmalarına yönelik yürüttüğümüz faaliyetlerde  öncelikle en hassas konumda yer alan, okul idarecilerimize, denetim ekiplerimizde yer alan uzmanlarımıza, öğretmenlerimize ve bu işin esas mutfağında yer alan  kantin işletmecilerimize ve çalışanlarımıza,  göstermiş oldukları özverili çalışmalardan ve insan sağlığı konusundaki duyarlılıklarından ötürü teşekkür ediyorum.

 

Velilerimizin içi rahat olsun. Çocuklarımızın akademik ve sosyal başarılarının yanı sıra sağlıklı beslenmeleri konusunda da hijyen şartlarına son derece önem veriyoruz" dedi.

 

03-11-202103-11-202103-11-2021

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.