DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Güçlü Türkiye-Mutlu Çocuklar; Müşterek Gayesinde Birleştiğimiz Kıymetli Meslektaşlarım,

 

Mustafa Kemal Atatürk, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmiştir. Atatürk'ün 100'üncü doğum yıl dönümü olan 1981 yılından beri 24 Kasım, öğretmenlerimize Öğretmenler Günü olarak armağan edilmiştir. Bu önemli günde tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü içtenlikle kutluyorum.

 

Öğretmenlerimiz, mesleklerin en yücelerinden birini icra etmektedirler. Tüm öğretmenler, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı sevgiyle büyüterek onları bilgi ve becerilerle donatmayı amaç edinen kişilerdir. Bu kutsal görevi yerine getirmenin haklı gururunu yaşayan öğretmenlerimiz, yurdumuzun her köşesinde fedakârca çalışarak geleceğimizi omuzlarında yükseltmektedirler.

 

Öğretmenlik mesleği, Yüce Türk Milleti'nin Kurtuluş Savaşı sonrasında gerçekleştirdiği büyük irfan hareketinin mesleğidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923'te yaptığı bir konuşmasında, bu yüce mesleğin birey ve toplum hayatındaki önemini ve değerini ortaya koymuştur. Atatürk, "Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır." sözleriyle irfan ordusunun, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine yükseltecek ordu olacağını belirtmiştir. Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında ve bir vizyon olarak bu hedeflerin maddi ve manevi hayatımızda yer edinmesinde öğretmenlerimizin üstün gayretleri ve emeklerinin önemli payı olacaktır.

 

Öğretmen, sadece sınıftaki öğrencisinin değil, toplumun her kesiminin rehberidir. Her öğretmen, yüce milletimizin millî varlığı ve geleceğinin inşasında olduğu gibi bugün de öncülük görevini sürdürmekte, öğrencilerimizin yollarını aydınlatmaktadır. Bilinmelidir ki bu mukaddes mesleği icra eden öğretmenlerimiz, görevin getirdiği tüm sorumluluğu eşsiz bir sevgi ve istekle yerine getirmektedir. Tüm öğretmenler, öğrencilerimizin ruhundaki cevheri sabırla ve şefkatle keşfetmekte, onlarda farkındalıklar yaratmanın yollarını aramaktadır.

 

Öğretmenlerimiz, eğitim sistemimizin kalitesini meslek aşkıyla artırmaktadır. Her bir öğretmenimiz, içinden geçtiğimiz salgın döneminde yaşanan tüm olumsuz değişimleri, özveriyle olumlu hâle getirmeyi başarmıştır.

 

Bu süreçte toplum nezdinde öğretmenlik mesleğinin önemi ve değeri bir kez daha idrak edilmiştir. Unutmamak gerekir ki her öğretmen, eğitimin bir unsuru değil, ana unsurudur. Ülkemizin aydınlık yarınları ve müreffeh geleceğinin mimarları öğretmenlerimize bu vesileyle teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü en içten duygularımla tebrik ediyor; sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.