DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Zübeyda Hanım Anaokulu STEM Şenliği Ziyaretçileriyle Buluştu

Zübeyda Hanım Anaokulu STEM Şenliği Ziyaretçileriyle Buluştu

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Pamukkale İlçesi Zübeyde Hanım Anaokulunun hazırlamış olduğu STEM Şenliğine katıldı.

STEM (Science-Fen, Technology-Teknoloji, Engineering-Mühendislik, Mathematics-Matematik); okul öncesinden başlayarak tüm eğitim kademelerini kapsamına alan bir eğitim yaklaşımıdır. Yeni nesil eğitim yaklaşımı olarak da tanımlanan STEM ile öğrenciler problem çözme, edindikleri beceri ve bilgileri günlük yaşamlarında kullanabilme, eleştirel düşünebilme gibi birçok kazanım elde ederler.

Bilimin ve teknolojinin hayatın kendisi haline geldiği çağımızda STEM gibi eğitim disiplinlerinin öneminin giderek arttığını vurgulayan Müdür Ekici, konuşmasında; "Bugün Zübeyde Hanım Anaokulunda yapılan STEM Etkinliğinin bizler için anlamı çok farklı. Öğrencilerimizi küçük yaşlardan itibaren bilimle, teknolojiyle, çevre duyarlılığıyla, doğa bilinciyle ve sürdürülebilir bir çevre temasıyla yetiştirmek temek görevimiz. Öğrencilerimize bu yaşlarda bu bilinci kazandırarak onların hayal kurmalarına, sanat ve estetik yönden gelişmelerine ve hayatta başarılı birer fert olmalarına katkı sağlamış oluyoruz.

Bu etkinliği özel kılan nedenlerden biri de; Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz tarafından üretilen Sıfır Atık Makinesinin okul öncesinde eğitim gören miniklerimiz için uyarlanmış versiyonun kullanıma hazır halde bu fuarda bulunmasıdır. Kartlı bir sisteme sahip olan bu makineyi öğrencilerimiz her kullandığında sistem kendilerine puan verecek ve bu kazandıkları puanlarla okul içerisinde farklı ödüllere sahip olacaklar." dedi.

 

Geçtiğimiz yıl STEM School Label etiketini alan Zübeyde Hanım Anaokulu; bu yıl içerisinde tüm sınıflarda STEM eğitim pedagojisine dayalı etkinlikler yapmaya başladı. Nisan Ayı boyunca STEM Günleri adıyla gerçekleştirdiği okul faaliyetleriyle 2022 STEM Discovery Campaign etkinliğine de katılan Zübeyde Hanım Anaokulu; Eko Okul, Sıfır Atık ve TEMA Okulu gibi yürüttüğü diğer projelerle de birbirini tamamlayan "sürdürülebilirlik" kavramını kendine ana tema olarak seçti.

Okul etkinliklerinde Sıfır Atık Aracım planını da uygulayan ve makale olarak STEM Discovery Campaign Blog'unda yayınlayan Zübeyde Hanım Anaokulu, yapmış olduğu bu etkinliklerin sonucu ve Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin vermiş olduğu destekle, Türkiye ve Denizli'de ilk olan Sıfır Atık Makinesini, küçük yaşlarda kazanılan çevre bilincinin kalıcı olacağı inancıyla, okul öncesi eğitime uyarlatarak okula kazandırdı.

17-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-2022

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.