DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası Açıldı

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası Açıldı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ve Denizli Ticaret Odası işbirliği ile gerçekleştirilen Avrupa Mesleki Beceriler Haftası Etkinlikleri başladı.

 

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası etkinlikleri kapsamında ilimizde mesleki eğitim veren 14 okulda üretilen ürünlerin sergilendiği Denizli Mesleki Eğitim Fuarı ve Sergisi açıldı.

 

DTO hizmet binası önündeki alanda gerçekleştirilen açılış törenine Denizli Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve DTO Meclis Üyeleri, Kültür ve Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Dr. Özgür Akdoğan, KOSGEB Denizli Merkez Müdürü Dr. Aziz Acar, Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Adnan Selçuk ile Genel Sekreteri Mehmet Sarıgöl, Denizli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Köksal Semerci, daire ve kurum amirleri ile oda ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan "Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk "Eğitimde feda edilecek fert yoktur!. Denizli Ticaret Odası olarak, göreve geldiğimiz günden bu yana biz de işte bu anlayışla çalışıyoruz. Gençlerimizi, eğitimi ve mesleki gelişime yönelik girişimleri önemsiyoruz. İstiyoruz ki gençlerimiz meslek sahibi insanlar olsunlar ve eğitimli işsiz kadrosu oluşmasını önleyelim. Bunun için de en başta toplumdaki kariyer algısı değişmelidir. Bu konuda anne babalara da çok iş düşüyor. Bize göre gerçek kariyer, mesleğinde aranan insan olmaktır!  Eğitimi özellikle de mesleki eğitimi önemsiyoruz. Bu kapsamda bazı çalışmalarımız oldu. Bugüne kadar 200'ü aşkın farklı konuda kişisel ve mesleki eğitim programları düzenledik; kurslar açtık. Bunların önemli bir kısmında Milli Eğitim Müdürlüğümüz paydaşımız oldu.  Çok sayıda proje ürettik ve hayata geçirdik. Bugüne kadar ne yaptıysak değerli gençler, öncelikle sizin için yaptık; daha iyi bir eğitim almanız için yaptık. Nitelikli bireyler olarak yetişmeniz için yaptık. Bizim en değerli varlığımız sizlersiniz! En önemli yatırımımız ise geleceğimiz olan sizler için yaptıklarımızdır. Biz size inanıyor ve güveniyoruz. Şuna da inanıyoruz ki mesleki eğitimi geliştirmek, iyileştirmek ve büyütmek, ülkemizi büyütmektir" dedi.

 

Denizli İl Mili Eğitim Müdürü Süleyman Ekici konuşmasında "Meslekî ve teknik eğitim sosyal ve ekonomik sektörler ile iş birliği içinde ulusal ve uluslararası meslekî yeterliliğe, meslek ahlâkına ve meslekî değerlere sahip, yenilikçi, girişimci, üretken, ekonomiye değer katan ehil iş gücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Meslekî ve teknik eğitim ile bireylerin ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda uygun öğrenme fırsatlarının sunulduğu, iş ve meslek ahlakını merkeze alan yenilikçi, istihdama hazırlayan, iktisadi ve sosyal sektörlerin ihtiyaçlarına göre geliştirilen ve paydaşlarla iş birliği içinde sürekli yenilenen bir meslekî ve teknik eğitim sistemi oluşturulması amaçlanmaktadır.

    

Bilimsel ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak iş piyasası sürekli olarak değişmektedir. İş piyasasındaki değişmeler, bireyin bir işte istihdam edilebilmesi için gereken mesleki nitelikleri de farklılaştırmaktadır. Bu nedenle iş için gerekli Mesleki niteliklerdeki değişimlerin mesleki ve teknik eğitime kapsamlı bir şekilde yansıtılması elzemdir. Bu da ancak; sektörle yakın bir işbirliği içinde çalışarak gelecek odaklı ortak plan ve projeler üretmekle sağlanabilir.

 

Meslek liseleri büyük ölçüde örgün eğitim öğretim yapılan mekanlar olarak algılanmaktadır. İşverenlerin tasarım ve ürün geliştirme, sektörde çalışanların ise yeni beceriler kazanma ve mevcut becerileri geliştirme konusunda, okullarımızı bir hizmet merkezi olarak görmeleri sağlanmalı. Okullarımız eğitim-öğretimin yanında atölyelerinde üretimde yapmaktadırlar. Bu üretimler yapılırken öğrencilerimiz hem makine parkurunda çalışarak tecrübe ve bilgilerini arttırmakta hem de teknolojiyi bu sayede takip edebilmektedirler. Atölyelerde yapılan döner sermaye üretimleriyle öğrencilerin üretim yaparak mesleki eğitimleri sağlanmış, üretilen ürünlerin satışlarıyla da öğrenciler harçlıklarını çıkarmış olacaklardır. Döner sermaye işletmesi olan okullarımıza sektörün verebileceği siparişlerle, öğrencilerimiz gerçek iş ortamında mesleki becerilerini geliştirmeleri sağlanacaktır. Bu kapsamda Denizli' deki mesleki okullarımızın üretmiş oldukları ürünleri bizuretiyoruz.com internet sitesinden takip edilebilir.

 

Mesleki eğitimin niteliği, sanayileşmede yüksek verimli ve kaliteli insan gücü için çok önemli. Bu, ekonomik başarımızın da temelidir. Sayın Valimizin himayesinde ilimizdeki 47 meslek okulumuzda faaliyetlerimiz devam ediyor. Eğitim, öğretim ve istihdam diye çıktığımız bu yolda, öğrencilerimizi yönlendiriyoruz. Bunu yaparken de tüm paydaşlarımızla sahadayız. Bugün başlattığımız Avrupa Mesleki Beceriler Haftası etkinliklerimiz üç gün sürecek. Bu alandaki Mesleki Eğitim Fuarı ve Sergimizde 14 okulumuzun yeşil mutabakat çerçevesinde ürettiği ürünler var. Devletimiz tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla, mesleki eğitimi destekliyor" dedi.

 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Denizli Mesleki Eğitim Fuarı ve Sergisi'nin açılışı için hazırlanan kurdeleyi kesti. Ardından da alandaki 14 okulun stantlarını gezerek, ürünleri hakkında hem okul idarecileri hem de öğrencilerden bilgi aldı. Denizli Ticaret Odası önündeki fuar, üç gün boyunca açık kalacak.

 

17-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-202217-05-2022

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.