DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dijital Obezite Çalıştayı Yapıldı

Dijital Obezite Çalıştayı Yapıldı

Dijital Obezite Çalıştayı Sema Abdurrahman Karamanlıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapıldı.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Denizli Barosu, Denizli İl Emniyet Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Pamukkale Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Pamukkale İlçe Sağlık Müdürlüğü, RAM'lar ve okulların katkıları ile gerçekleşen çalıştayda 7 başlıkta çalışma masaları oluşturuldu.

Dijital Obezite Çalıştayının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici "İki yıllık salgın döneminde pik yaptığını düşündüğümüz dijitalleşme ve dijital platformla olan haşır neşirliğimiz artık hat safhalara ulaştı. Yemek siparişlerimizden tutun alış-verişin her türlüsünü dijital ortamlardan yapmaya başladık. Dijital dünyada hayatımızın birçok aşamasını kolaylaştıran uygulamalar ve sistemler yer alıyor. Tüm bu kolaylıklar beraberinde günlük yaşantımızla ilgili ya da araştırma yaparken çok basit konulardan çok farklı konulara geçerek insanın gün içerisindeki çok fazla saatlerini dijital dünyada geçirdiğini görüyoruz. Dijital Obezite; insanın gereğinden fazla dijital ortamlarda kalarak rahatsızlık verici hale gelmesidir. Bu durumlar mental olarak farklı düşünmeye sevk etmenin yanı sıra bir takım ruhsal ve fiziki rahatsızlıklara yol açıyor. Sadece çocuklar değil aynı zamanda yetişkinler için de tüm bunlar risk faktörü oluşturmakta.. Eğitimciler olarak bizim önceliğimiz çocuklarımız. Çocuklarımızı küçük yaşlarda bu konuda bilinçlendirirsek geleceklerini koruruz. Dijital Obezite dünyada yeni bir terminoloji olarak ortaya çıkan bir terim. Tüm bunları bilimsel verilerden hareketle uygulayabiliriz. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak böyle bir problemin daha bilimsel bir şekilde ortaya konup raporlanması konusunda bu çalıştayımızı gerçekleştiriyoruz. Farklı kurumlarımızla da ortak bir çalışma ile öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın faydasına sunmak istedik. Çalıştayımızı 63 katılımcı ile gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Çalıştay katılımcıları oluşturdukları masalarda; dijital obezitenin ebeveynliğe, istismara, siber güvenliğe, ruh ve beden sağlığına, eğitime etkileri, yol açtığı dijital hastalıklar ve sosyal medya okuryazarlığı ile ilişkisini tartışarak pek çok çözüm önerisi üretti.

Çalıştay sonunda kapsamlı bir rapor hazırlanacak olup, elde edilen veriler gelecek yıllarda yapılacak olan çalışmalara referans olması hedefleniyor.

 

02-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-2022

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.