DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"İmam Hatipliler Yarışıyor" Türkiye Finaline Ev Sahipliği YaptıkMilli Eğitim Bakanlığınca Türkiye'de ilk defa yapılan "İmam Hatipliler Yarışıyor" Mesleki Bilgi Yarışması Türkiye Finaline Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliği yaptı.

 

Öğrencilerin Kur'an-ı Kerim başta olmak üzere meslek dersleri kazanımlarını desteklemek, mesleki bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmek, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı örgün eğitim kapsamındaki Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik "İmam Hatipliler Yarışıyor" Mesleki Bilgi Yarışmaları düzenledi.

 

Anadolu İmam Hatip Liseleri arası "İmam Hatipliler Yarışıyor" mesleki bilgi yarışması Türkiye Finaline, 61,62,63,64,65. Hükümetlerin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül,  Vali Yardımcısı Rıza Dalan, MEB Daire Başkanları İhsan Erkul ve Abdülhalik Baş, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Belediyesi Başkanı Avni Örki, Din Öğretimi önceki dönem Genel Müdürü Dr. Halil Hayıt, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İl Müftüsü Mehmet Aşık, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, davetliler ve öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın ardından Denizli İl Müftülüğü Enderun Müzik grubu ilahi dinletisi ile başlayan program Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yarışmanın açılış konuşmasında  "Bugün, İmam Hatipliler Yarışıyor Mesleki Bilgi Yarışması Türkiye Finali'ni Denizli'de gerçekleştirmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yarışmamızın Türkiye finaline hoş geldiniz.

 

Yarışmanın eğitim-öğretim hayatımıza kazandırılması noktasında desteklerini esirgemeyen ve Türkiye Finali'ne katılma başarısını elde eden Anadolu İmam Hatip Liselerimizi Denizli'mizde buluşturan Sayın Bakanımız Nazif Yılmaz'a teşekkürlerimi arz ediyorum.

 

Aramızda bulunan okullarımız ve öğrencilerimiz, Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yarışma şartnamesine göre il ve bölge finallerinde başarılı olmuşlardır. Yarışmada Türkiye finaline katılma başarısını gösteren öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.  Bu noktada şunu da ifade etmek istiyorum. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimiz, yarışmanın genel amaçları doğrultusunda mesleki bilgilerini geliştirme imkânını elde etmişlerdir.

 

Yarışma ile Anadolu İmam Hatip Liselerimizde öğrenim görmekte olan öğrencilerimiz, Millî Eğitimin genel amaçları doğrultusunda meslek dersleri kazanımlarını, işbirliği ve takım ruhu ile ortaya koymuşlardır. Öğrencilerimizin okula aidiyet duyguları ve sosyal gelişimlerini de desteklemeyi amaçlayan yarışmanın Türkiye finalinin hayırlı olmasını diliyorum. Bizler, Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu güzide yarışmaya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşamaktayız.

 

Müdürlüğümüz, faaliyetlerini Bakanlığımızın amaç ve hedefleri doğrultusunda büyük bir gayretle sürdürmektedir. Yenilikçi ve çözüm odaklı çalışmaların eğitimde önemli olduğu bilinciyle yolumuza devam etmekteyiz. Tüm çalışmalarımızda verimlilik ve niteliğin artırılmasını esas almaktayız. Hedeflerimizi en üst noktalara taşırken inanç ve özveriyle hareket etmekteyiz. Bu duygu ve düşüncelerle ilim ve irfan yuvası Anadolu İmam Hatip Liselerimizi buluşturan İmam Hatipliler Yarışıyor Mesleki Bilgi Yarışması Türkiye Finali'nin eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum" dedi.

 

Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül konuşmasında "Yarışmanın sevgi, saygı ve kardeşlik bilgimizi artıracak bir kıvamda devam etmesini ve sonuçlanmasını da Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. İmam Hatip Okullarımız hem akademik çalışmalar ve güzel sonuçlar alma anlamında üniversiteye öğrenci yerleştirmede hem sosyal ve kültürel faaliyetlerle sportif çalışmalarda güzel sonuçlar alma anlamında çok iyi bir noktaya geldi gelmeye de devam ediyor. Okullarımızda bu süreçte emeği geçen öğretmenlerimiz ve idarecilerimize şükranlarımı arz ediyorum. Bizler almış olduğumuz görevi en iyi biçimde devam ettirerek yeni güzellikleri de eklemek sureti ile gençlerimizi en iyi bir biçimde geleceğe hazırlamak için gayret ediyoruz. Bunun için de Rabbimizden de bize yardımcı olmasını diliyoruz. Bugün itibari ile 1.3 milyonun üzerinden imam hatip ortaokulu ve lise öğrencimiz, 5 bini aşkın İHO ve İHL'de eğitim öğretim faaliyetini sürdürmektedir. Hakikaten farklı alanlarda güzel başarıları birlikte yakalıyoruz. Geleceğimiz için çok kıymetli ve anlamlı çalışmalardır. Diğer okullarımızda da gençlerimizin manevi değerleri ile yetişmesi için el birliği ile 1 milyona yakın öğretmenimizle sürdürüyoruz.  İmam Hatipler Yarışıyor çalışmasını Türkiye'de ilk defa yapıyoruz. Güzel bir çalışma oldu. İmam hatip okullarımızda bir taraftan meslek dersleri ile eğitimleri sürdürürken aynı zamanda fen ve sosyal bilimlerde eğitim öğretim çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu çalışmaları güzel yansımasını bugün göreceğiz. 10 takım finallere kadar geldi. Güzel bir yarışma geçmesini diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 

Mesleki Bilgi Yarışması Türkiye Finali'nde konuşan Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz "Bu güzel çalışmaya ev sahipliği yaptığı için Denizli'ye teşekkür ediyorum. İlk defa yapılan bu güzel çalışmanın ev sahipliğini hangi şehir yapsın sorusunun cevabı Denizli oldu. Denizli'nin hem kadrosuna hem de ev sahipliğine güveniyoruz. Denizlili hayırseverlerimizin ve halkımızın imam hatip okulları konusundaki hassasiyetlerinin farkındayız. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 18 milyona yakın öğrencimizin milli manevi değerlerini kuşanması için bir çaba içerisindeyiz. Bu çocuklarımızın daha iyi yetişmesi, hayata ve bir üst öğrenime daha güzel hazırlanması için gayret göstermekteyiz. Ülkemizde 110 yıllık tarihi olan ve bir çınar olarak varlığını devam ettirip, kitabın ayetleri ile kâinatın ayetlerini aynı çatı altında veren imam hatip okullarımız ülkemiz için büyük kazanım. Bu okullarımızdaki çocuklarımızın bir taraftan akademik becerilerinin geliştirilmesi bir taraftan meslek dersleri dediğimiz temel İslam bilimleri ile ilgili alanlarda kendilerini yetiştirmeleri önem arz etmektedir. Özellikle Kur'an-ı Kerim dersi ile öğrencilerimizin hafızalarının ve öğrenme kabiliyetlerinin geliştiğini, fıkıh dersi ile hukuk becerilerinin, matematik becerilerinin ve mantıksal düşünme becerilerinin geliştiğini, tefsir ve hadis dersleri ile yorum becerileri ile analiz ve sentez yapma becerilerini geliştirdiğini, hitabet dersi ile iletişim ve toplum huzurunda kendilerini ifade edebilme, girişkenlik kabiliyetlerinin geliştiğini, dinler tarihi ve İslam kültür ve medeniyeti dersleri ile dünyayı, hayatı ve medeniyetimizi daha kapsayıcı bir şekilde öğrenme imkânına sahip olduklarını, siyer dersi ile sevgili peygamberimizin hayatını öğrendiklerini müşahede etmekteyiz. Az önce saydığım bu temel İslam bilimi derslerinin her birisinin aslında bu çocuklarımızın hayata hazırlanmalarında büyük katkısı var. İşte Türkiye'mizde 520 bin imam hatip lisesi öğrencimiz bu derslerden ortak sınava tabi tutuldular. Her sınıf düzeyinden dört öğrencimiz bakanlığımızın e-sınav merkezlerinde ikinci bir sınava tabi tutularak bölgelerini temsil için seçildiler. Jüri heyetimize ve jüri başkanımıza teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere ve katkı verenlere çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize başarılar diliyor ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum" dedi.

 

Türkiye Finaline; Ankara, Balıkesir, Düzce, Erzincan, İstanbul, Konya, Malatya, Mardin, Osmaniye, Rize illerinden finale çıkan Anadolu İmam Hatip Liselerikatıldı.

 

İmam Hatipler Yarışıyor Mesleki Bilgi Yarışması Türkiye Finalleri 1. ve 2. oturumu sonrası yapılan son oturumda birinciliği Konya Mahmut Sami Ramazanoğlu İmam Hatip Lisesi alarak Türkiye Şampiyonu oldu.

 

İlimiz Pamukkale İlçesi Nihat Zeybekci Kongre Kültür Merkezinde (Özay Gönlüm Salonu) gerçekleştirilen Türkiye Finali sonunda yarışmada dereceye giren okul ve öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.

 

15-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-202215-06-2022

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.