DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Denizli' de Bütünleştirici Bilim ve Sanat Eğitimi Projesi Açılışı Yapıldı

Denizli' de Bütünleştirici Bilim ve Sanat Eğitimi Projesi Açılışı Yapıldı

2019 proje teklif çağrısı döneminde Denizli Ticaret Odası Koordinatörlüğünde Nezihe Derya Baltalı Bilim ve Sanat Merkezimizin ortağı olduğu TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından hibelendirilen "Bütünleştirici Eğitim için Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Arttırılması"  programı kapsamında hazırlanan "Denizli' de Bütünleştirici Bilim ve Sanat Eğitimi" isimli projenin açılışı Anemon Otelde yapılan programla yapıldı.

Proje açılışına Pamukkale Kaymakamı Dr. Uğur Bulut, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Gamze Sevgi, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, İşkur İl Müdürü Fatih Işık, SGK İl Müdürü Abdullah Mersin, KOSGEB Denizli Müdürü Dr. Aziz Acar, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çimen, Bozkurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Öztekin Demir, Çardak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Sami Aydın, Kale İlçe Milli Eğitim Müdürü Nurettin Tıkım, Tavas İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çöllü, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Kara, PAÜ Özel Eğitim Bölüm Başkanı Dr. Tamer Aydemir ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mahmut Gürhan, Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi Müdürü Hurşit Çalışkan, İbrahim Cengiz Özel Eğitim Meslek Lisesi Müdürü Sebahattin Çelik'in yanı sıra DTO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri ile okul müdürleri ve Denizli Bilsem öğretmenleri ve öğrencileri katıldı. 

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan konuşmasında "Yarınlarımız olan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ile geliştirilmesini önemsiyoruz. Bunun için Denizli Ticaret Odası olarak Milli Eğitim Müdürlüğü'müzle uyumlu ve destekleyici çalışmalara imza attık; atıyoruz. Daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir Denizli olmasını, canı gönülden istiyoruz. Bu amacımıza ulaşmanın en önemli adımlarından birinin nitelikli eğitim olduğunun farkındayız. Bu kapsamda, 141 bini hibe 161 bin euro bütçeli, 18 ay sürecek Denizli'de Bütünleştirici Bilim ve Sanat Eğitimi Projemizi başlatıyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun" dedi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici konuşmasında "Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezimiz, her zaman göğsümüzü kabartan bir okulumuz olmuştur. Denizli'de üstün projelere imzalar atmıştır. Tabii bunu gerçekleştirirken bizler çok çeşitli kurumlarımızla, odalarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla bunları yapıyoruz ama bunlardan bir tanesi var ki Denizli Ticaret Odası ile sayın başkanım ve değerli ekibi! Son 1-2 yıllık sürece ve projelerimize baktığımızda bile şaşırıyoruz; 'Biz bu kadar kısa zamanda bu kadar çok iş yapmış mıyız?' diyoruz... Evet el birliğiyle çok iş yapmışız; çok sağ olun. Tüm bunlar sizin desteklerinizle oluyor. İşin eğitim kanadı bizde doğru ama sizden gelen bu desteğe de biz her zaman açığız. Çünkü tek kanatla uçulmayacağını biliyoruz; bizim çift kanatlı olmamız gerekiyor. Mesela bu yeni destekle, öğrencilerimiz 21'inci yüzyılın becerilerine uygun neye ihtiyaç duyuyor ise robotik kodlama, STEM+A, yazılım ve bunlarla ilgili olarak daha birçok beceriler kazandıracak eğitimler alacaklar. Bu konuda tabi Denizli Ticaret Odası Başkanımıza ve kıymetli ekibine şu teşekkürü de etmeden geçemeyeceğim... Yetişkin eğitiminde ve mesleki eğitimde biraz önce sayın başkanımızın da ifade ettiği gibi rakamlar hep milyonlar düzeyinde. Bugün burada Ticaret Odamız ile yapmış olduğumuz bu protokolle iş birliğimize, ürün gamımıza özel eğitimi de katmış bulunuyoruz. Şimdiye kadar yapılmadı anlamında değil ama 160 bin euroluk bir bütçeyi bizler Ticaret Odamızla beraber tüm Denizli'deki özel eğitim alanındaki öğretmenlerimizin hem niteliğinin artırılması hem donanımsal son noktada robotik kodlama atölyesinin açılması, öğretmenlerimizin yurt içi ve yurt dışı ziyaretlerinin planlanması ve bunun gibi birçok özel eğitimle bu proje içerisinde yapılacak faaliyetler için kullanacağınız. Milli Eğitim Müdürlüğü ailesi olarak biz bu yılki hasadı ettik; karneleri verdik. Yaz tatiline girdik ama eğitim durmayacak... Hayat boyu öğretimle, yine BİLSEM'lerle Sayın Bakanımızın da talimatlarıyla, bizde 'ben bir konuda eğitim almak istiyorum' diyen her vatandaşımıza her öğrencimize okullarımızın kapısı açık olacak; eğitim de böylelikle kesintisiz devam etmiş olacak. Bu projemizde ilk adımı bu şekilde attık ben Sayın Başkanımıza bir kez daha çok çok teşekkür ediyorum. Eğitim bir ekip işi. Yalnız olacak, yapılacak bir şey değil. Bundan dolayı ben kıymetli müdürümüze yine değerli müdür yardımcısı öğretmen arkadaşlarımıza da emeklerinden dolayı canı gönülden teşekkür ediyorum. Projemiz hayırlı olsun" diye konuştu.

Denizli Ticaret Odası'nın toplumsal kalkınmaya ve sosyal sorumluluk anlamında kentteki diğer kurumlarla sıkça iş birliğine giderek örnek olduğuna dikkat çeken Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, "DTO, bu anlamda bir markadır" dedi. Bu sayede kentte birçok önemli iş yapıldığını da belirten Kaymakam Bulut, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan'a yapıcı yaklaşımından ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Bulut, "Denizli'mizin iki güzide markası, böyle bir projede güçlerini birleştirmiş; bir tanesi Pamukkale'nin Nezihe Derya Baltalı... Gerçekten Pamukkale ilçemizin yüz akı, gururu. Hem yaptığı projelerle hem öğrencilerimizin başarılarıyla hepimizin gururu olan bir okulumuz. Keza Denizli Ticaret Odası da Denizli'nin bir markası... Denizli'nin her noktasında eğitim başta olmak üzere ön açan, katkı veren çözüm sunan bir yaklaşım içerisinde; Sayın Başkanımıza biz de teşekkür ediyoruz. Çok yakın bir zamanda Denizli Ticaret Odasıyla Pamukkale Kaymakamlığı, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Pamukkale Halk Eğitim Merkezi olarak dörtlü bir protokole imza attık. Bunun konusu da sosyal yardım yararlanıcılarının istihdama yönlendirmesiydi. Sayın Başkanımız, Denizli'de iş insanlarının nitelikli, bazen de niteliksiz eleman ihtiyacını vurguluyordu. Biz de bu kurgudan cesaret alarak hep birlikte mekanizmaları güçlendirerek bu ihtiyacı giderelim hem de sosyal yardım yararlanıcılarının kendi ayakları üzerinde durup, istihdama yönlendirmeleri noktasında bir gayret içinde olalım istedik. Bu protokolümüzle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şunu söyleyebilirim ki gayet de olumlu devam ediyor. Somut olarak azımsanamayacak sayıda Ticaret Odamızla iş birliği neticesinde İŞKUR kanalıyla işe yerleştirmeler gerçekleşti. Bir kısmı da özellikle kadın vatandaşlarımızdan 15-25 yaş arasında çalışma çağında olanlarından şöyle bir talep geliyor... Ben de kendimi burada bunu duyurmak zorunda hissediyorum. Diyorlar ki, 'Kreş imkânı olursa özellikle uygun fiyatla ya da ücretsiz kreş olsa sosyal yardım yararlanıcılarının istihdama yönlendirilmesi çok daha başarılı olacak.' Bununla ilgili rakamlar somut olarak bizde var. Gerçekten azımsanamayacak sayıda vatandaşımızın böyle bir talebi var. Ben, bu hususta Denizli'nin sivil toplum kuruluşlarını, Ticaret Odamızı ve vatandaşlarımızı eğer imkanları varsa göreve çağırıyorum. Evet özel sektörün potansiyeli var. Organize Sanayi Bölgemizin böyle bir potansiyeli var ama ihtiyacın ne kadar yüksek olduğunu göstermek açısından bunların çoğunun kapasitesi dolu. Bu şekilde bir ön alırsak hem iş adamlarımızın hem de sosyal yardımdan yaralanan vatandaşlarımızın hayrına güzel neticelere hep beraber imza atacağız. Projeniz hayırlı olsun; hayırlara vesile olsun" dedi.

Denizli ABİGEM Uzmanı Enis Erdal da bir sunumla projenin içeriği hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Erdal, "Program otoritesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı'dır. Operasyon faydalanıcısı ise Millî Eğitim Bakanlığı. Projenin yürütücüsü Denizli Ticaret Odası; ortağı ise Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi. Denizli ABİGEM de projenin iştirakçisidir. Hedef grubumuzda, bu projede görev alacak olan Milli Eğitimdeki hocalarımızdan özellikle Bilsem öğretmenleri ile rehberlik araştırma merkezi öğretmenleri var. Aynı zamanda Denizli Ticaret Odasına kayıtlı olan özel okulların öğretmenleri de ana hedef grubumuzdalar. Bu kapsamda 60 hocamıza özel eğitimler vereceğiz. Bu eğitimleri 3 gruba ayırabiliriz. AB'ye yönelik proje yazma. TÜBİTAK'a yönelik proje yazma eğitimi. Tasarımcı düşünce, problem çözme ve inovasyon eğitimi. Ayrıca BİLSEM'e başvuruları yükseltmek ve insanların BİLSEM konusundaki bilincini artırmak amacıyla BİLSEM Günleri yapacağız. Denizli'de ilk defa bir bilim sanat festivali yapmayı da planlıyoruz. Bu sayede 40 bin kişiye birden ulaşmayı hedefliyoruz. Bu okulumuzdaki altyapıyı geliştirme faaliyetimiz de olacak. BİLSEM'de bir bilim sınıfı oluşturup dekorasyonu ile ekipmanlarını sağlayacağız. Stratejik planını oluşturacağız. İş birliği ağı geliştirme faaliyeti kapsamında da bir yurt içi bir de yurt dışındaki örnek bir merkezin ziyareti olacak. Oradaki iyi örneklerin Denizli'ye uygulanabilirliğini belirlemek ve bize uyarlayarak buraya da getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Toplantı, günün anısına çektirilen toplu fotoğrafla sona erdi.

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.