DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Süleyman Ekici'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Müdürümüz Süleyman Ekici'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Millet Mekteplerinin açıldığı gün olan 24 Kasım 1928 tarihinde başöğretmenlik unvanını kabul etmiştir. Atatürk'ün 100'üncü doğum yıl dönümü olan 1981 yılından beri 24 Kasım, "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır.

 

Cumhuriyet'imizin kurulduğu günden itibaren devam etmekte olan büyük irfan hareketini gerçekleştiren öğretmenlerimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk toplum hayatındaki önemine ve değerini her fırsatta dile getirmiştir. Atatürk, "Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır." sözüyle görevimizin ne kadar ağır ve kutsal olduğunu vurgulamıştır.  

 

Şurası bir gerçektir ki, toplumların gözünde her zaman saygıdeğer olmayı hak etmiş öğretmenler tarih boyunca, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, hep bilgilenme, aydınlanma öncüleri, diğer bütün mesleklerin üstünde, bu mesleklerin yapıcısı ve yaratıcısı, nesilleri eğiten, insanlık tarihinin en eski mesleğidir.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım

 

Öğretmen, sahip olduğu mukaddes görevin tüm sorumluluğunu, eşsiz bir sevgi ve istekle yerine getirirkenmillî varlığımızın ve geleceğimizin inşasında daima rehber olmaktadır. Unutmamalıdır ki her bir öğretmenimiz, çocuklarımızın ruhundaki cevheri sabırla ve şefkatle keşfetmenin çabası içindedir. Ülkemizin aydınlık yarınlarının ve müreffeh geleceğinin mimarları öğretmenlerimize bu vesileyle teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü en içten duygularımla tebrik ediyor; sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.