DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesi Eğitimde Beş Yaşta Okullaşma Oranımız Yüzde 108

Okul Öncesi Eğitimde Beş Yaşta Okullaşma Oranımız Yüzde 108

 

Milli Eğitim Bakanlığınca eğitimdeki fırsat eşitliğini artırma kapsamında son bir yılda Türkiye'de gerçekleştirilen değişim ve dönüşümlerle özellikle okul öncesi eğitime erişimi artırmaya yönelik politikalarda büyük değişiklikler yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığınca okul öncesi eğitim alanında yapılan önemli atılımlarla ilimizde de okul öncesi, okul sayıları ve okullaşma oranları son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Pamukkale İlçesi Hüseyin Erikoğlu Anaokulunda okul öncesi okullaşma oranları hakkında açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici "Bakanlığımız okul öncesinden başlayarak eğitim ve öğretimin her kademesinde bütün bireylerin nitelikli eğitime eriştiği bir eğitim sistemi oluşturmayı hedefliyor. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in öncülüğü ile ülke genelinde yapılan çalışmalarla ilimizde 64 olan bağımsız resmi  anaokulu sayımız 83'e çıktı. Buna paralel olarak da 5 yaş okullaşma oranlarımızda geçmiş yıllara nazaran en yüksek seviyelere ulaştı.

Bugün itibari ile İlimizde okul öncesinde; 5 yaş çağ nüfusu 13.322 olup, 5 yaş ve üzeri okul öncesi eğitime 14.450 öğrencimiz kayıtlıdır. 5 yaş okullaşma oranımız %108 oldu.

 

İlimiz okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının daha da yukarılara taşınması ve tüm yaş gruplarında okul öncesi eğitimi alan çocuk sayımızın artırılması için bakanlığımızın politikaları doğrultusunda çalışmalarımız sürdürüyoruz.

Okul öncesi eğitim ile geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimleri sağlam temeller üzerine kurularak, ileri yaşlardaki başarılarında büyük rol oynamaktadır. Anaokulları çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Onların başarılı ve özgüven sahibi bireyler olarak yetişmesindeki en büyük etkendir" dedi. 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.