DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SOGEP UMUDUNU MESLEĞİNLE YAŞAT Projesi Protokolü İmzalandı

SOGEP UMUDUNU MESLEĞİNLE YAŞAT Projesi Protokolü İmzalandı

Bir dizi ziyaret ve program için Denizli'ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Güney Ege Kalkınma Ajansı ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülecek Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı proje imza töreni düzenlendi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın yanı sıra proje ortakları Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, proje paydaşları Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık katıldı.

İmza töreninde basın mensuplarına bir açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Denizli'ye değer katan projelerin açılışları ve tanıtım toplantılarını yapmak için kente geldiklerini ifade ederek, bereketli çalışmalara imza attıklarını söyledi.

250 Genç Otomotiv ve Yazılım Sektöründe Yetişecek

Denizli'de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu kaydeden Bakan Mustafa Varank, sözlerine şöyle devam etti; "Bu açılışını yaptığımız projeler attığımız imzalar inşallah Denizli'yi çok daha üretken bir şehir haline getirecek. İstihdam olanaklarını şehrimize kazandıracak. Önümüzdeki dönemde Denizli'de yapacağımız iki tane SOGEP projesinin bir tanesi Büyükşehir Belediyemizle diğeri Milli Eğitim Bakanlığının katkılarıyla Acıpayam Belediyemiz paydaşımız, Üniversitemiz paydaşımız, İŞKUR paydaşımızla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak gençlerimize eğitimler vereceğiz, onları nitelikli bir şekilde istihdama katılmalarını sağlayacağız. Otomotiv sanayisinde ve yazılım sektöründe yetiştireceğimiz yaklaşık 250 gencimiz inşallah bu program sonrasında Denizli'de istihdam edilecekler. Biz paydaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Kalkınma Ajanslarımızla bu tip projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Şehrimize yeni istihdam kapıları hayırlı uğurlu olsun. " dedi.

2022 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına (SOGEP) Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak "Umudunu Mesleğinle Yaşat "adlı proje ile otomotiv gövde ve otomotiv boya atölyesinin kurulumu için başvuru yapılmış ve proje kabul edilmiştir.

Projenin ana hedefi, hedef kitlede yer alan dezavantajlı genç işsizlerin ve örgün eğitime devam eden öğrencilerin oluşturulan kaporta boya ve gövde atölyesinde aldıkları eğitimler ve uygulamalarla mesleki becerilerini geliştirip donanımlı bireyler haline getirilerek özgüvenlerini kazandırmak; edindikleri bilgi ve becerilerle istihdama daha nitelikli halde katılımını sağlayarak refah düzeylerini yükseltmektir.

Proje; 18-29 yaş arası genç işsizler ile örgün eğitime devam eden, okulun Otomotiv Teknoloji Alanı öğrencilerini hedef almaktadır. Projede konu ile alakalı 9 iştirakçi firma hem projenin nakdi katkısını katkı sunmakta hem de proje kapsamında yeterlilikleri artacak gençleri istihdam etme taahhüdü vermektedir. Proje ile kurulacak atölye, lisenin kurumsal ve idari çatısı altında yönetilecek olup bünyesinde bulunan döner sermaye işletmesi tarafından işletilecektir.

Proje ortakları Çalışma ve İş Kurumu Denizli İl Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Odasıdır. Atölye kurulumu için gerekli proje bütçesi; 1.357.887,00TL dir. Projenin bütçesinin         % 83,6'sı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından, % 11,1'i iştirakçilerimiz tarafından sağlanacaktır.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.