DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ölçme Değerlendirme Merkezi 2023 Planlama Toplantısı Gerçekleştirildi

Ölçme Değerlendirme Merkezi 2023 Planlama Toplantısı Gerçekleştirildi

Denizli İl Millî Eğitim Müdürü Süleyman Ekici başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Şube Müdürü İbrahim Çiçekdemir ile Ölçme Değerlendirme Merkezi personeli hazır bulundu.

Denizli Ölçme Değerlendirme Merkezi'nin 2022 faaliyetleri ile ilgili bilgi verildi, 2023 yılında yapılacak faaliyetlerin içeriği ve planlanması yapıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Süleyman Ekici "Bakanlığımızın İlkokul 2. sınıftan 12. sınıfa, tüm öğrencilerin faydalanabileceği yardımcı kaynak destek paketleri eğitim bölgeleri arasındaki farklılıkları azaltma yönünde yapılan en önemli çalışmalardan biridir. Oluşturulan kaynak kitapların kaliteli içeriğine tüm öğrencilerimizin erişebilmesi bunun en büyük göstergesidir.

Kaynak kitaplar ile dezavantajlı öğrencilerin kaliteli sorulara ulaşması sağlanmıştır. Bakanlığımız kaynak sağlama çalışmalarını bir adım daha ileriye taşıyarak Öğrenci - Öğretmen Destek Sistemini (ÖDS) hayata geçirmiştir. ÖDS öğrencilere bireyselleşmiş eğitim, öğretmenlere ise öğrencilerini izleme imkânı sunmaktadır.

Sistem aracılığıyla öğretmenler öğrencilerinin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak 4 adımda öğrencilerine ödev gönderebiliyorlar. Ödev takibini sistem üzerinden yapabilen öğretmenler, öğrencilerinin eksiklerine göre derslerini planlayabiliyorlar.

Sistem içeriğinde; Okul Dersleri Modülü, LGS ve YKS Hazırlık Modülü, Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Modülü olmak üzere 3 temel modül bulunmaktadır.

Öğrencilerin güvenilir kaynaklara anında erişimini sağlayan sistem sayesinde veliler de önemli ölçüde bir ekonomik yükten kurtarılmış olmaktadır. ÖDS'deki tüm içerikler sınıf, ders, ünite, konu ve kazanımlara göre sınıflandırılmış, bu sayede öğrenciler, istedikleri derse ait içeriklere kolayca erişebilirken basit adımlar eşliğinde seçecekleri zorluk düzeylerine göre bireysel testler oluşturabiliyor. Öğrenciler, bu testleri çözüp anlık geri bildirimlerle eksikliklerini de görerek bu eksikliklerini giderebilme imkânı buluyorlar.

Akademik başarıyı arttırmayı amaçlayan sistem olan ÖDS yalnızca bir soru bankası olarak görülmemelidir. Sistemde; ders kitapları, konu anlatımları, ders anlatım videoları ve soru çözüm videoları bulunmaktadır. ÖDS'nin tüm öğretmen ve öğrencilerimize faydalı olacağına inanıyor, eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.