DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklâl Marşımızın Kabulünün 102. Yıldönümü Kutlandı

İstiklâl Marşımızın Kabulünün 102. Yıldönümü Kutlandı

İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 102. Yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri yapılan program ile kutlandı.

Kurtuluş Savaşı'nın amacını ve ruhunu, milletin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklâl Marşı'nın kabul edildiği 102. yılın teması "Âkif'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü" olarak belirlendi.

İlimiz Pamukkale ilçesi 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan program 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Konferans salonunda yapıldı.

Törene Vali Vekili Abdullah Etil, 11. Komando Tugay Komutan Yardımcısı ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Ertan Dabi, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Değirmenci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Veysel Yanık, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici,  Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Müftü Yardımcısı Ramazan Özgün Türkmen, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmen, öğrenciler ve misafirler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşma 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ali Malkoç tarafından yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı açılış konuşmasında "İstiklâl Marşı; milletimizin vatan tutkusu, bağımsız yaşama kararlılığı ve mukaddesatına verdiği önem ve değerin en büyük abide eseridir. Bu büyük eser, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı mücadelemizde moral, cesaret ve inanç kaynağımız olmuştur. İstiklâl Marşımız, Kurtuluş Savaşı'nın eşine az rastlanır büyük bir zaferle sonuçlanmasından sonra da vatan ve bayrak duygularımızı ebedileştirmeye devam etmektedir.

İstiklâl Marşı, kutsal vatan topraklarımıza kast edenlere karşı gösterdiğimiz kahramanlık mücadelemizin eşsiz dizelerle tezahürüdür. İstiklâl Marşımızla bağımsızlık, iman, inanç, cesaret, kararlılık ve hürriyet duygularımız, kutsal vatan semalarında ilelebet yankılanmaya ve dalgalanmaya devam edecektir. Bu eşsiz eserin ortaya çıkmasını sağlayan Mehmet Âkif Ersoy'un, İstiklâl Marşı'nın duygu ve mana derinliklerini milletimizin öz benliği ile oluşturduğu unutulmamalıdır.

Mehmet Âkif, Anadolu'da birçok şehrin işgal altında olduğu bir dönemde İstiklâl Marşı'nı kaleme almıştır. Bu büyük şair; yüksek ahlakı, örnek kişiliği, mücadele azmi, millet sevgisi ve bağımsızlık aşkıyla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak milletimizin duygu ve düşünce evrenini İstiklâl Marşımızla vücut bulmasını sağlamıştır. Milletimize armağan ettiği İstiklâl Marşı, istiklâl ve istikbal mücadelemizin simgesi ve hürriyete olan bağlılığımızın sembolü olmuştur.

Kahramanlık ve vatanseverlik timsali İstiklâl Marşımız, şanlı bayrağımızın vatan topraklarımızda dalgalanmasının güvencesidir. İstiklâl Marşı, varlığımızı birlik ve beraberlik duygularıyla yarınlara daha güçlü adımlarla taşımamızın en büyük teminatıdır. Birlik ve beraberlik ruhumuz, bizleri derinden etkileyen depremde de yaralarımızı sararken en büyük güç kaynağımız olmuştur. Depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle başsağlığı, hayatını kaybedenlerin ailesi ve yakınlarına derin üzüntü ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

İstiklâl Marşı'nın kabulünün 102. yıldönümünde Mehmet Âkif Ersoy'a en içten dileklerimle şükranlarımı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyorum" dedi.

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan "Âkif'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü" temalı; oratoryo, tiyatro, canlandırmalar, marşlar ve türküler ile halk oyunlarını içeren gösteri bitimi salon ayakta alkışladı.

Programın sonunda İstiklâl Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü Törenleri kapsamında yapılan; ilimiz genelindeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında Resim, Şiir ve Kompozisyon, Ortaokul Öğrencileri arasında İstiklal Marşını Ezbere Okuma yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllerini protokolden aldı.


13-03-202313-03-202313-03-202313-03-202313-03-202313-03-202313-03-2023

12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABUL EDİLDİĞİ GÜNÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ KAPSAMINDA YAPILAN YARIŞMALARDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİ LİSTESİ

 
 

YARIŞMA ADI

S.N

İLÇE

OKULUN ADI

ÖĞRENCİ ADI-SOYADI

 

RESİM YARIŞMASI

1.

Pamukkale

Nezihe Derya Baltalı Bilim Ve Sanat Merkezi

Zeynep Yıldız

 

2.

Serinhisar

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu

Irmak Akköse

 

3.

Tavas

Hakimiyet İlkokulu

Sena Karaduman

 

ŞİİR YARIŞMASI

1.

Serinhisar

Serinhisar İmam Hatip Ortaokulu

Nisanur Kılıç

 

2.

Pamukkale

Dr. Necdet Durmuş Ortaokulu

İrem Kıvrak

 

3.

Sarayköy

Hacı İrfan Mersin Cumhuriyet Ortaokulu

Beyzanur Yusufoğlu

 

KOMPOZİSYON YARIŞMASI

1.

Acıpayam

Acıpayam Anadolu Lisesi

Sevde Okutucu

 

2.

Honaz

Himmet Nimet Özçelik Anadolu Lisesi

Saime Sude Tekkanat

 

3.

Çameli

Çameli Anadolu Lisesi

Esma Kaplan

 

İSTİKLAL MARŞI EZBERE OKUMA YARIŞMASI

1.

Merkezefendi

Hayırseverler Ortaokulu

Ela Nazenin Şahin

 

2.

Çivril

Emirhisar Ortaokulu

Defne Hatipoğlu

 

3.

Çameli

Atatürk Ortaokulu

Sevim Nisa Turhan

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.