DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Deprem Travmasına Yaklaşımda Şefkat Modeli Semineri Gerçekleştirildi

Deprem Travmasına Yaklaşımda Şefkat Modeli Semineri Gerçekleştirildi

Ülkemizi derinden sarsan deprem felaketi sonrasında, depremden etkilenen bireylerin daha nitelikli ruh sağlığı hizmetine ulaşması amacıyla okullarda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara yönelik "Deprem Travmasına Yaklaşımda Şefkat Modeli" konulu seminer, Uzman Psikiyatrist Cengiz Güneş tarafından gerçekleştirildi.

Pamukkale Şehit Burhan Acar İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirilen seminere İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Uzman Psikiyatrist Cengiz Güneş ve rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmasında "6 Şubat'ta hafızalarımızdan silinmesi güç bir afet yaşadık. Ancak; çabuk kenetlendik ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilk günden itibaren afet bölgesindeydik. Bakanlığımızın yönlendirmesiyle bölgede ihtiyaç duyulan arama kurtarma ve teknik ekiplerimiz, psikosoyal destek ekiplerimiz, DYK Kurslarında görev alan öğretmenlerimiz vakit kaybetmeden görevlerinin başına geçtiler. 

Afetin bir diğer boyutu da; deprem bölgesinden ilimize gelen öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, afetzedelerimiz oldu. Bakıldığında; ilimize gelen öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz başta olmak üzere ikincil travmaya maruz kalan bizlerin de bu konulara bir farkındalık yaratması çok önemlidir. Teorik olarak öğrendiğimiz birçok şeyi uygulamalı olarak da işin uzmanı kişilerden dinleyerek sahada travmayı en doğru şekilde yönetme gayretindeyiz. 

Travmaya yaklaşım noktasında farklı model ve desenler vardır. Şefkat modeli de bunlardan biri. Bugün afetten doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenmiş bireylere yaklaşım konusunda çok değerli bilgiler edineceğimiz "Deprem Travmasına Yaklaşımda Şefkat Modeli" seminerini düzenliyoruz.

Gerçekleştirilen bu seminer için Pamukkale Rehberlik ve Araştırma Merkezimize ve Uzman Psikolog Dr. Cengiz Güneş'e teşekkür ediyorum" dedi.

16-03-202316-03-2023

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.