DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferimizin 108. Yılı Saygı ve Minnetle Anıldı

Çanakkale Zaferimizin 108. Yılı Saygı ve Minnetle Anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 108. yıldönümü Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törenle anıldı.

Çanakkale Zaferimizin 108. yılında gerçekleştirilen programa Denizli Vali Vekili Mehmet Okur, Vali Yardımcısı Abdullah Etil, 11. Komando Tugay Komutan Yardımcısı ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Ertan Dabi, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Değirmenci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Veysel Yanık, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İl Müftüsü Mehmet Aşık,  Aile ve Sosyal Hizmetler Denizli İl Müdürü Kadriye Özer Bici, protokol üyeleri, daire müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Merkezefendi İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri şanlı zaferin 108. yılı kapsamında düzenlenen programa ev sahipliği yaptı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici "Bugün, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü. Bugün, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi'nin 108'inci yıl dönümünü kutluyoruz. Bu büyük zafer tüm yokluk ve zorluklara karşın var oluş mücadelemizin en büyük timsallerinden biridir. Azimle, çabayla ve fedakârlıkla kazandığımız bu eşsiz zafer, hepimize kutlu olsun.

Çanakkale'nin her cephesinde Conkbayırı'nda, Seddülbahir'de ve Anafartalar'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum." sözleri vücut bulmuştur.                                                                 Çanakkale, Türk milletinin hürriyet uğruna neleri feda edebileceğinin en büyük sembolüdür. Çanakkale Zaferi; tarihte eşine az rastlanır, en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Milletimiz, Çanakkale'de "Çanakkale Geçilmez" sözünü, tarih sayfalarına altın harflerle yazmıştır. Çanakkale, istiklâl ve istikbalimizi korumak amacıyla ülkenin her köşesinden bir araya gelen yüzbinlerce Mehmetçiğin verdiği emsalsiz iradedir. Bu irade, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması ve Cumhuriyetimizin kurulmasına zemin hazırlamıştır. 18 Mart'ta elde edilen zafer, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşu noktasında çok önemli kilometre taşı olmuştur. 

Çanakkale'de ortaya konulan sarsılmaz vatan ve bayrak sevgisi, Türk milletinin en büyük zenginliği ve gücüdür. Unutulmamalıdır ki bugün kutsal vatan topraklarımızda canımızdan ve varlığımızdan emin olarak yüksek bir ruh ve şuurla hayat sürdürüyorsak bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük savaş dehası ve milletimizin bağımsızlık duygusu birlik ve beraberliğimizin harcı olmaya devam edecektir.

Birlik ve beraberlik ruhumuz, bizleri derinden etkileyen depremde de yaralarımızı sararken en büyük güç kaynağımız olmuştur.

Depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle başsağlığı, hayatını kaybedenlerin ailesi ve yakınlarına derin üzüntü, felaket sonucu yaralananlara acil şifalar diliyorum.

Vatanseverlik, fedakârlık ve cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği Çanakkale Zaferi, mukaddes topraklarımızın teminatıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyor, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 108'inci yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum." dedi.

Programın devamında Merkezefendi İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro sahnelendi.

Program bitiminde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi ile ilgili Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Denizli Vali Vekili Mehmet Okur ve diğer protokol üyeleri tarafından hediyeleri verildi.

20-03-202320-03-202320-03-202320-03-202320-03-202320-03-2023

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.