DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Saime Aslan Anaokulu Minikleri Dünya Su Gününü Kutladı

Saime Aslan Anaokulu Minikleri Dünya Su Gününü Kutladı

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında Saime Aslan Anaokulu minikleri düzenledikleri programla suyun önemini vurguladı.

Programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, okul idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Dünya Su Günü'ne özel çeşitli süsleme ve kıyafetlerle programa hazırlanan miniklere Büyükşehir Belediyesi DESKİ'nin su duyarlılığı ve tasarrufunu anlatan "Minik Minik Ellerim, Susuz Büyümez Düşlerim" adlı gösterisi sunuldu. Daha sonra anaokulu öğrencileri bu özel gün için hazırladıkları resim sergisi ve diğer müzikal gösterilerle programa renk kattı.

Gösterilerin ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ'nin okul bahçesinde uygulamaya koyduğu "Minik eller yağmur topluyor" projesi tanıtıldı.

Yağmur sularının depolanması için yaptıkları projeyi anlatan DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü, okulların bahçe sulaması gibi birçok ihtiyacını karşılayabilecek yağmur suyu toplama projesinin öneminden bahsetti. Okul çatılarına maliyeti çok düşük ve basit bir düzenekle kurulan sistemle yağmur sularının 5 tonluk su deposunda toplanabildiğini anlatan Türlü, su tasarrufu için projeyi yaygınlaştırmak istediklerini, bunun yanında okullarda verilecek su tasarruf bilinciyle suyun öneminin gelecek nesillere daha iyi anlatılabileceğini anlattı. Türlü, ayrıca uygulamada 100 metrekare çatı alanına düşen yağmur ile 5 tonluk yağmur suyu hasadı tankının 1 günde dolabileceğine dikkati çekti.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmada "Her yıl 22 Mart'ta kutlanan Dünya Su Günü, tatlı suyun önemi konusunda farkındalık yaratmayı ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini savunmayı amaçlıyor. Günün teması her yıl değişebilir, ancak her zaman dünyanın dört bir yanındaki insanların ve ekosistemlerin karşılaştığı suyla ilgili zorlukları ele almak için harekete geçme ihtiyacını vurgular.

Dünya Su Günü, okulların öğrencileri su kaynaklarının önemi ve bunların korunmasındaki rolü konusunda küçük yaşlarda eğitmesi için büyük bir fırsat. Saime Aslan Anaokulu miniklerimiz de bu yaşlarda bu bilinçle yetişecekler. Tüm bu etkinliklerle, öğrencilerimiz su kaynaklarının önemini, su kıtlığıyla ilgili zorlukları ve sürdürülebilir su yönetimi ihtiyacını kavramış oluyorlar. Denizli Büyükşehir Belediyemizin "Minik eller yağmur topluyor " projesi günün anlam ve önemi için önemli bir proje. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan'a eğitim camiamız adına teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, projenin çok güzel olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden dolayı yaşanan kuraklığa dikkati çeken Başkan Zolan, "Boşa giden yağmur sularını depolayarak bahçe sulaması gibi ihtiyaçlar için kullanmak çok çok kıymetli ve önemli. Proje aslında basit bir sistemle ve çok az bir yatırımla yapıldı. Suyumuzu korumak geleceğimizi korumaktır, tüm canlıları korumaktır. Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğümüze ve okulumuza teşekkür ediyorum" dedi. Su tasarrufu bilincinin çocuklara küçük yaşta aşılanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, "Geleceğimiz kurak olmasın, aydınlık olsun, yeşil olsun, hep mutlu olalım inşallah" ifadelerini kullandı.


22-03-202322-03-202322-03-202322-03-202322-03-202322-03-202322-03-202322-03-202322-03-2023

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.