DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Coşku ile Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Coşku ile Kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 103. Yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de coşku ile kutlandı.

Büyük Önder Atatürk'ün tüm çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Denizli Valiliği önünde il protokolünün katılımıyla yapılan Çelenk sunma Töreninde İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici öğrencilerle birlikte Atatürk Anıtına çelenk sunması ile başladı.

Çelenk sunma töreninin ardından Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu'nda devam eden kutlamalara; Vali Vekili Mehmet Okur, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Ulsu, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, kurum müdürleri, Sivil Toplum Kurulusu temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici günün anlamını belirten konuşmasında "Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 103. yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyoruz. Mukaddes vatan topraklarımızın varlığı ve hürriyetimizin bekası noktasında en önemli günlerden biri olan TBMM açılışının olduğu gündür 23 Nisan.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı, millî mücadelemizin zaferle taçlandırılması sonucunu beraberinde getirmiştir.         

Yüce meclisimizin açıldığı gün olan 23 Nisan 1920, bağımsızlık meşalemizin sonsuzluğa eriştiği en önemli dönüm noktalarımızdan biri olmuştur. Yüce Meclis'in açılışı ile milletimiz, egemenliğin kayıtsız şartsız kendisinde olduğu yeni bir devletin, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atmıştır. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'imizin ilk harcının atıldığı bu önemli günü çocuklara armağan ederek bugünün önemini ve değerini ortaya koymuştur. Çocuklarımız, Türkiye Büyük Millet Meclisinden yansıyan bağımsızlık ruhu gibi ülkemizin ve milletimizin en büyük zenginliği ve umut kaynağıdır.

Söz konusu zenginlik ve umudun bizlerin en büyük timsal değerleri olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Bizler, geleceğimizin teminatı ve en kıymetli hazinemiz çocuklarımızı, ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek için var gücümüzle çalışmaktayız. Onların kendine güvenen, millî ve manevi değerlerimize bağlı, hayatta her türlü güçlükle baş edebilecek ölçüde donanımlı, girişimci, ufku geniş, akademik ve sosyal yönden yetenekli gençler olarak yetiştirilmelerini sağlamak ortak sorumluluğumuz ve en büyük hedefimizdir.

Gelecekte ülkemizin sorumluluğunu devralacak çocuklarımızın bilim ve teknoloji ile birlikte, manevi değerlerimizi sahiplenen ve milli ideallerimizi yücelten bir anlayışla yetişmeleri en büyük dileğimizdir.

Millî, manevi ve evrensel değerleri hayatın en büyük idealleri olarak kendileriyle var eden çocuklarımız, yarınlarımızı çok daha müreffeh inşa edecekler ve insanlık olarak büyük ihtiyaç duyduğumuz dünya barışına önemli katkılar sağlayacaklardır.

Birlik ve beraberlik ruhumuz, bizleri derinden etkileyen depremde de yaralarımızı sararken en büyük kaynağımız olmuştur.

Depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle derin başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Hayatını kaybedenlerin ailesi ve yakınlarına üzüntü ve desteğimi, felaket sonucu yaralananlara acil şifalar diliyorum.

Yüce Meclis'imizin ilelebet pâyidar kalmasını dilerken 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı gönülden kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmetle ve kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum." dedi.

Öğrenciler tarafından sergilenen halkoyunları, çeşitli gösteriler, şiirler ve konser kutlamalara katılanlardan büyük beğeni ve alkış aldı.

Tören 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin protokol tarafından verilmesi ile son buldu.


24-04-202324-04-202324-04-202324-04-202324-04-202324-04-202324-04-202324-04-202324-04-202324-04-2023

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.