DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Umudunu Mesleğinle Yaşat Projesi Açılışı Yapıldı

Umudunu Mesleğinle Yaşat Projesi Açılışı Yapıldı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonuyla hayata geçirdiği "Umudunu Mesleğinle Yaşat" SOGEP projesiyle kurulan otomotiv kaporta ve boya atölyesinde, gençlerin mesleki bilgi ve becerileri geliştirilirken otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elemanlar da yetiştirilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2022 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan, "Umudunu Mesleğinle Yaşat" projesi kapsamında Orhan Abalıoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'ne otomotiv gövde ve otomotiv boya atölyesi kuruldu.

Projenin açılış programına; İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık, Denizli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, sektör temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Proje açılışında konuşan GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan konuşmasında "Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürüttüğü Sosyal Gelişmeyi Destekleme projeleri kapsamında olan Umudunu Mesleğinle Yaşat projesi açılışı için bir araya geldik.  Denizli İl Milli Eğitim Müdürümüz ve değerli ekibine teşekkür ediyorum. Profesyonel ekiplerce hazırlanan projeyi GEKA olarak Sanayi ve Teknoloji bakanlığımıza sunduk ve destek aldı.  Proje protokolü 6 ay önce imzalanmıştı. İmzalanan protokol sonrası çalışmalar çok hızlı bir şekilde yapılarak, bugün ki atölyemiz kuruldu. Sözlerime Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü ile son vermek istiyorum. "Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır." Nesillerimiz çalışkan olduğu sürece ülkemiz kazanır" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici "Umudunu Mesleğinle Yaşat projemizi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile birlikte yürütüyoruz. Aynı zamanda sosyal gelişimi de desteklemeyi amaçlıyoruz. Projemizle genç işsizliğimiz azaltmak ve örgün eğitim içerisinde bulunan sektörün ileride işgücü olarak çalışacak kişilere nitelikli eğitimleri vermek ve sektörün teknolojik anlamda dünya liginde belli bir yere gelmesini sağlamayı amaçlıyoruz. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında mesleki eğitimde çok hızlı bir şekilde gelişim, değişim ve dönüşüm oldu. Denizli olarak bu bağlamda 35 alanda çalıştaylar yaptık. Bunlardan bir tanesi motorlu araçlar teknolojisi alanı idi. Çalıştaylarımız sonundaki raporlarımızı değerlendirdiğimizde otomotiv sektöründe araç gövde ve boya alanında ihtiyaç olduğunu gördük. Bununla birlikte SOGEP'i yazmaya motorlu araçlar sektöründen başladık. Hibe almaya hak kazanan projemizin protokolü imzalandıktan sonra hızla çalışmalarımıza başladık. Aynı zamanda otomotiv sektörü ile de proje paydaşı olarak çalışıyoruz. Projemizle birlikte kaporta boya atölyemizi kurduk. Öğretmenlerimizi Kocaeli iline göndererek eğitim almalarını sağladık. Eğitim, üretim ve istihdam üçgenini oluşturarak gençlerimizin ve ülkemizin geleceğine yatırım yaptık. Sevgili gençlerimizin meslek lisesinde okumaları onlar için büyük bir ayrıcalıktır. Genç yaşlarda kolunuza altın bileziği takmış oluyorsunuz. Sizler sektörün aranan elemanları olacaksınız. İş kaygısı olmadan geleceğinizi tasarlayabileceksiniz. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak sektörün ihtiyacı doğrultusunda mesleki eğitim çalışmalarımızda projelerimizi hayata geçiriyoruz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elemanların yetiştirileceği atölyede 18-29 yaş arası genç işsizler ile örgün eğitime devam eden, okulun Otomotiv Teknoloji Alanı öğrencileri eğitim alacak.

Dezavantajlı genç işsizler ve örgün eğitime devam eden öğrenciler kaporta boya ve gövde atölyesinde aldıkları eğitimler ve uygulamalarla mesleki becerilerini geliştirerek donanımlı ve özgüvenli bireyler haline gelecekler. Genç istihdamının artırılmasını sağlayacak proje kapsamında kurulan atölyede yetiştirilen gençler proje iştirakçisi de olan otomotiv firmalarında istihdam edilecekler. Böylece hem bölgedeki istihdam olanakları artırılmış olacak hem de bu sektördeki kalifiye eleman eksiği kapatılacak.

Projede Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR Denizli, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Ticaret Odası proje ortağı olarak yer alırken, Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği katkıları ile otomotiv sektöründen 9 iştirakçi firma da gençlerin istihdam edilmeleri yönünde iş birliği içerisinde bulunacak.

Proje ile kurulan atölye Orhan Abalıoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin kurumsal ve idari çatısı altında yönetilecek olup bünyesinde bulunan döner sermaye işletmesi tarafından işletilecek.

Toplam bütçesi yaklaşık 1 milyon 358 bin TL olan "Umudunu Mesleğinle Yaşat" projesine, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı %83,60 destek oranıyla toplam 1 milyon 135 bin 193 TL destek verdi.

 

08-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-2023

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.