DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 100.Yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin 100.Yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 100. yıl dönümü kutlama etkinlikleri dün (28 Ekim 2023) Pamukkale Kaymakamlığı önü Atatürk Anıtında düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Törene: Valimiz Ömer Faruk Coşkun, Önceki Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Nilgün Ök, Şeref Arpacı, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Ertan Dabi, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Adalet Komisyon Başkanı Ahmet Bulut, Baro Başkanı Av. Adnan Demirdöğer, Vali Yardımcıları, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Hıdır Ayçiçek, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, İl Müdürleri, Sivil, Askeri ve Adli Erkan, Şehit yakınları, Gaziler, Siyasi Parti Temsilcileri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunarak program sona erdi.

Akabinde Valimiz Ömer Faruk Coşkun, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği fotoğraf sergisini gezdi.

Valimiz Ömer Faruk Coşkun, Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Geleneksel Türk Spor Oyunları programına katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Devam Ediyor

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlama etkinlikleri, Valilik Makamı'nda gerçekleşen Tebrikat Töreni Valimiz Ömer Faruk Coşkun'un tebrikleri kabulü ile başladı. Tebrikat Töreni'nin ardından Valilik önünde gerçekleştirilen kutlama törenine geçildi. Törene; Valimiz Ömer Faruk Coşkun, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Nilgün Ök, Şeref Arpacı, Sema Silkin Ün, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Ertan Dabi, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Adalet Komisyon Başkanı Ahmet Bulut, Baro Başkanı Av. Adnan Demirdöğer, Vali Yardımcıları, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Hıdır Ayçiçek, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, kurum müdürleri, sivil ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

 

Valimiz Ömer Faruk Coşkun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tören aracı ile Denizlililerin Cumhuriyet Bayramı'nı kutladılar. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı:

Sevgili Vatandaşlarım,

Kıymetli Misafirlerimiz,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.

Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı can-ı gönülden tebrik ediyorum.

İştirakleriyle bayram sevincimizi bizlerle paylaşan tüm dostlarımıza, tüm misafirlerimize, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Bugün, Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümüne ulaşmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.

Şanlı tarihimizin bu dönüm noktasında, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyorum.

Bin yıldır vatan topraklarını kanlarıyla sulayan aziz şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

"Devlet-i ebed müddet" inancıyla asırlardır vatanımıza, milletimize ve devletimize hizmet eden herkese şükranlarımı sunuyorum.

Bugün 100'üncü yaşını büyük bir coşkuyla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti, bizim bu topraklarda kurduğumuz son devletimizdir.

Milletimizin maziden atiye uzanan yolculuğu Selçuklu'dan Osmanlı'ya, oradan da Türkiye Cumhuriyeti'ne devrolarak bugünlere kadar gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanlığı Forsundaki 16 yıldızda manasını bulan 2 bin 200 yıllık devlet geleneğimizin tüm birikimine sahiptir.

Köklü tarihimizden ve kadim değerlerimizden aldığımız ilhamla, Cumhuriyetimizi daha da güçlendirerek, yeni asrına hazırlamanın gayreti içindeyiz.

Bizzat Gazi Mustafa Kemal'in ifadesiyle "kimsesizlerin kimsesi" olarak doğan Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak, en önemli vazifemizdir.

Bu anlayışla son 22 yılda ülkemizi başarıdan başarıya, zaferden zafere koşturduk.

Asırlık ihmalleri ve eksikleri gidererek yatırımlarla, Cumhuriyetimizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak adımları attık.

Demokrasiden ekonomiye, güvenlikten adalete, eğitimden sağlığa, tarımdan dış politikaya varıncaya kadar her alanda tarihi reformları hayata geçirdik.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle, Gazi Mustafa Kemal'in "MİLLÎ MÜCADELENİN MAKSAT VE GAYESİ, MİLLETİN TAM İSTİKLÂLİNİ VE KAYITSIZ-ŞARTSIZ EGEMENLİĞİNİ SAĞLAMAK VE SÜRDÜRMEKTİR" diyerek ortaya koyduğu idealini, yaklaşık bir asır sonra da olsa, gerçeğe dönüştürdük.

Devletle millet arasına örülen duvarları kaldırarak, Cumhurla Cumhuriyeti kucaklaştırdık.

Vesayet odaklarına karşı yürüttüğümüz ve zaferle sonuçlandırdığımız mücadeleyle Cumhuriyetin demokrasiyle buluşmasını sağladık.

Şimdi de "Türkiye Yüzyılı" hedefiyle Cumhuriyetin ikinci asrını dünyada milletimizin asrı yapmak için canla-başla çalışıyoruz.

Büyüyen ekonomimiz, güçlenen demokrasimiz, artan itibarımız, genişleyen nüfuz alanımız, ilkeli ve vizyoner dış politikamızla ülkemizle birlikte tüm dünyada "kimsesizlerin kimsesi" olmayı sürdürüyoruz.

Türkiye'nin her başarısının bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumlar tarafından umutla takip edildiğini görmekten bahtiyarlık duyuyoruz.

Harici ve dâhili bedhahlara aldırmadan büyük ve güçlü Türkiye ülküsünü yüceltmekte kararlıyız.

Emperyalistlerin tetikçiliğini yapan terör örgütlerine...

Hala bir asır önceki hesapların peşinde koşan müstevlilere...

Ülkemizin başarılarından rahatsız olan kifayetsiz muhterislere...

Hâsılı, millet ve memleket düşmanlarına rağmen diğer hedeflerimiz gibi, inşallah Türkiye Yüzyılını da hayata geçireceğiz.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye'de ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı gönülden tebrik ediyorum.

 

Şehitlerimizin ruhları şad olsun!

 

Cumhuriyetimizin 100'ncü yıldönümü kutlu olsun!

 

Kalın sağlıcakla...

 

 Cumhurbaşkanımızın mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Valimiz Ömer Faruk Coşkun şunları söyledi:

 

"Saygıdeğer Denizlililer,

Protokolümüzün Değerli Mensupları;

Sevgili Öğrenciler;

Bugün, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bu gurur günümüzde Aziz Milletimizin, Denizlili Hemşehrilerimizin,  yarınımız, umutlarımız olan çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı'nı içtenlikle kutluyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Cumhuriyet; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Aziz milletimizin her türlü imkansızlığa rağmen vatan sevgisi hürriyet ve İstiklal aşkıyla inanç ve azimle giriştiği kurtuluş mücadelesinin ardından kurulmuştur.

Cumhuriyet; erdemin, çalışmanın, bir olmanın, kardeşçe birbirimizi kucaklamanın ve kenetlenmenin, millet olarak el birliği ve gönül birliği ile hareket etmenin bir bütün olmanın adıdır.

Bu anlayışla Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs günü Samsun'da yaktığı meşale, Anadolu'nun dört bir yanından benimsenerek Türk Milletinin azim ve kararlılıkla Kurtuluş Savaşı mücadelesinde bir ve bütün olabilmeyi başarmanın yolunu açmıştır.

Destansı işlere imza atılarak tarihe damgasını vuran Cumhuriyetimizin ilk asrını, şanla, şerefle başarılarla tamamladık. Şimdi bizlere düşen vazife, Cumhuriyetimizin güçlü yürüyüşünü her ne pahasına olursa olsun sürdürmektir. Yarınlarımızın en kati güvencesi olan Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında büyük Türkiye'nin geleceği için daha güçlü adımlar atmaktır.

Bu şuurla millet olarak ülkemizin ve şehrimizin her alanda kalkınması, güçlenmesi, büyümesi, huzur içinde yarınların inşa ve ihyasının sağlanması adına hep birlikte daha çok çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanı, bayrağı, istikbal ve istiklâli uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun." dedi.

 Valimiz Ömer Faruk Coşkun'un konuşmasının ardından öğrenciler Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiir okudular. Okunan şiirlerin ardından Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığının "Tüfekli Hareketler" gösterisi gerçekleştirildi. Spor, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Valimiz Ömer Faruk Coşkun, Denizli Ticaret Odası tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen fotoğraf sergisini gezdi.

 

 Vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, geçit töreninin yapılmasıyla devam etti. Okulların, askeri birliklerin ve sivil toplum kuruluşları geçişleri vatandaşların coşkulu alkışları arasında gerçekleşti.

Cumhuriyet coşkusunu yaşamak üzere "Cumhuriyet Yürüyüşü" Bayramyeri Meydanı'ndan 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'na Valimiz Ömer Faruk Coşkun, il protokolü, vatandaşlarımız, kamu kurum, kuruluşlar ile STK'lerin katılımıyla gerçekleştirildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dahilinde son olarak Valimiz Ömer Faruk Coşkun ve eşi Sevilay Coşkun'un ev sahipliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni, il protokolü, şehit yakınları ile gazilerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.