DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ölümünün 85. Yıldönümünde Anıldı

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ölümünün 85. Yıldönümünde Anıldı

 

Cumhuriyetimizin Kurucusu Başöğretmenimiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihal edişinin 85. yılında saygı ve minnetle anıldı.

Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması ile başlayan anma programı saat 09.05'de saygı duruşu ve sonrası İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü programı Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezinde saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma AYDEM Fen Lisesi Tarih Öğretmeni Evrim Özkan Köse tarafından yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan yaptığı konuşmasında "Bugün Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 85'inci yıldönümü. Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal'i ve onunla birlikte, ahirete irtihal etmiş tüm kahramanlarımızı, gazilerimizi ve şehitlerimizi, rahmetle, şükranla yâd ediyorum.

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" diyen Mustafa Kemal Atatürk bugün aramızdan ayrılmış, o çok sevdiği vatan topraklarının sinesine kavuşmuştur. Lakin O'nun fikirleri, hayal ve özlemleri, ilke ve gayreti, hedef ve arzuları yaşamaktadır, Kahraman ecdadımız ile birlikte kurduğu Cumhuriyet ve elde ettiği bağımsızlık O'nun bu vatana en büyük hediyesidir. 

Milletimizin ve tüm dünyanın takdirine mahzar olmuş bir lider olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamalı, milli irade aşığı bir şahsiyet, bir insan olarak gençlerimize ve çocuklarımıza anlatmalı; yaşanan zorlukları ve verilen eşsiz mücadeleyi unutmadan, birlik ve beraberlik içinde istikbal yolunda yakılan meşaleyi yeni nesillere emanet etmeliyiz. 

Millî Eğitim camiası olarak bizlere düşen görev; Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkan, muasır medeniyetler seviyesine ulaşma idealine ve yüksek bir ahlak anlayışına sahip nesiller yetiştirmektir. Bu minvalde millî ve manevi değerlerimizin aydınlığında hayata hazırladığımız evlatlarımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun milletine emanet ettiği Cumhuriyet başta olmak üzere tüm değerlere sahip çıkma azminde ve kararlılığında olacaktır.

Bağımsızlık savaşımızın önderi, eşsiz kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk, daima Türk Milleti'nin gönlünde yaşayacak, omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşları ve istiklal savaşımızın kahraman şehit ve gazileri hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Geleceğe her zamankinden daha büyük bir ümitle, daha büyük bir kararlılıkla yürürken bizler de bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "en büyük eserim" dediği Cumhuriyetimize sahip çıkıyor, ülkemizi daha ileriye taşıyacak adımları yılmadan, yorulmadan hayata geçiriyoruz. Bu düşüncelerle, vefatının 85'inci yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum" dedi.

Anma programında AYDEM Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 10 Kasım oratoryosu icra edildi.

Anma etkinliğinin sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 10 Kasım Atatürk'ü Anma Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun ve protokol tarafından ödülleri verildi. 

 

 

10-11-202310-11-202310-11-202310-11-202310-11-202310-11-202310-11-202310-11-202310-11-202310-11-202310-11-202310-11-2023

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.