DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici'nin 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici'nin 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

10 Kasım 1938'de ebedî âleme uğurladığımız Cumhuriyet'imizin kurucusu, istikbal ve istiklâlimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü 83'üncü ölüm yıldönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Atatürk'ün önderliğinde Aziz Türk milletinin kanı ve canıyla kurulmuş olan Cumhuriyet'imiz, sahip olduğumuz en büyük eserimizdir. Bu büyük eser, Atatürk'ün mücadeleci kişiliği ve fikirlerinin çağdaş değerlerle birleşmesiyle meydana gelmiştir. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, elde ettiği tüm başarıları milletine mal eden büyük bir devlet adamıdır. Ömrü boyunca hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan milletinin refahı ve mutluluğu için çalışmış olan bu büyük devlet adamı, tüm dünya milletlerinin de takdirini kazanmıştır.

Atatürk, kurduğu Cumhuriyet'i hiçbir tereddüde mahal vermeden milletine emanet etmiştir. Nitekim o, "Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir." diyerek milletinin azmine, cesaretine, inancına ve kararlılığına güvendiğini ortaya koymuştur. Türk milleti, Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda Cumhuriyet'e olan bağlılığını millî ve manevi değerlerle sürdürmektedir. Nitekim Türk milletinin ruhunda, asırlar boyunca kahramanlık duygusuyla yoğrulmuş olan millî mücadele ruhu, 15 Temmuz menfur darbe girişimini sonuçsuz bırakmıştır. Türk milleti, bir kez daha Atatürk'ün emanetinin yok edilemez yüce bir emanet olduğunu göstermiştir.

Atatürk, Türk milletinin var olma şiarının Cumhuriyet'in ilke ve inkılaplarına olan bağlılığından geçtiğini belirtmiştir. O, "Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir." sözüyle bu şiarın, Türk milletinin ruhunda inkişaf eden yüce bir şiar olduğunu vurgulamıştır. Atatürk'ü anmanın onun ilke ve inkılaplarının aydınlattığı yolda kararlılıkla yürümek olduğu unutulmamalıdır. Tekrar etmek gerekir ki Atatürk'ün fikirlerine ve duygularına sahip çıkmak, bağımsızlığımıza ve bölünmez bütünlüğümüze sahip çıkmak demektir.

Bugün onun fikir, öngörü ve eserlerinden feyiz alarak barış, huzur ve refah içinde yaşamımızı sürdürmekteyiz. Dost ve düşmanlarımız şunu bilmeliler ki dünya durmadıkça ülkemizin kalkınması ve gelişmesi sona ermeyecek, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet daima yücelerek yaşayacaktır. Muasır medeniyetler istikametinde, milletçe attığımız dev adımlarla gelişimimizi hızla sürdüreceğiz. Cumhuriyet'imizin 100. Yıldönümü'nü kutlayacağımız 2023 yılına kadar adımlarımız daha da hızlanacaktır. Bu adımlarımız, görülmemiş bir kararlılıkla 2053'e, 2071'e ve nihayetinde sonsuzluğa ulaşacaktır. Gelecekte de büyük Türkiye Cumhuriyeti, mazlum milletlerin gözyaşlarını dindiren şefkat eli olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, aramızdan ayrılışının 83'üncü yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü en içten duygularımla anıyorum.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.