DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İmam Hatip Okullarının 70. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

İmam Hatip Okullarının 70. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

İmam Hatip Okullarının 70. Kuruluş Yıl Dönümü Pamukkale Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda düzenlenen programla kutlandı.

 

Törene Vali Yardımcısı Hakkı Ünal, 22. Dönem Denizli Milletvekili M.Salih Erdoğan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Değirmenci, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Şube Müdürü Ramazan Kayayurt, kamu kurum kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, okul müdürleri, öğretmenler ve  öğrenciler katıldı.

 

İmam Hatip Okullarının 70. Kuruluş Yıldönümü İl Programı Pamukkale ilçesi Kezban Ali Çınar İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından  hazırlanan program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmasında "İmam hatip okullarının 70. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle, imam hatipli gençler ve imam hatipli dostlarla bir araya gelmenin bahtiyarlığı içindeyim. Bu anlamlı günde, imam hatip okullarımızın başarılarının her daim olmasını temenni ediyorum. İmam hatip okullarımızın, 1951 yılında tekrar açılması esnasında görev ve sorumluluk bilinciyle hareket eden tüm devlet büyüklerime Yüce Mevla'dan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum.

 

İmam hatip okulları, 1951 yılından günümüze kadar sürekli kendini yenileyen ve geliştiren güzide okullarımızdır. 70 yıl boyunca eğitim gören gençlerimiz başta olmak üzere, mezunlarının ve mensuplarının büyük gayretleriyle zirvelere yükselen bu okullar, elde ettikleri başarılarla öne çıkmaktadırlar. Son yıllarda LGS ve YKS sınavlarındaki başarıları, TÜBİTAK projelerinde ve TEKNOFEST'te aldıkları derecelerle adlarından söz ettiren bu okullarımız maddi ve manevi kalkınma hamlemizin önemli mihenk taşı hâline gelmişlerdir.

 

Bakanlığımızın aldığı kararlar doğrultusunda, hayat geleneğimizin emaneti olan imam hatip okullarımızda, geçmişin feyzini bugüne ve geleceğe taşıyacak olan bir neslin yetişmesi için çalışmaktayız. Bizler bu okullarda öğrenim gören her gencimizin ruhundaki sabır, dirayet ve cesaretin gelecekte asil bir duruş olarak inkişaf edeceğine inanıyoruz. Bu inançla imam hatip okullarının iman, ahlak, dayanışma, kardeşlik ve muhabbetle bugünü yarınlara taşıyacağı konusunda hem fikiriz.

 

İmam hatip okulları, kurulduğu ilk günün heyecanını daima koruyan, dinamik yapıya sahip okullardır. Bu okullar çağın imkân ve ihtiyaçlarına göre kendini yenilemekte ve geliştirmektedir.

 

Anadolu imam hatip liselerinin kurulması, yabancı dil eğitiminin verilmesi ve program çeşitliliği yenilenme ve geliştirmenin somut yansımalarıdır. Bu bağlamda Fen ve Sosyal Bilimler Programı ile millî teknoloji hamlesine katkıda bulunmak isteyen öğrenciler için Teknoloji Programı uygulanmaktadır.

 

Kültür ve sanat alanında kendini geliştirmek isteyen gençler için Musiki ile Geleneksel ve Çağdaş Görsel Sanatlar Programı, din alanında ilerlemek isteyenler için İlahiyat Odaklı Hafızlık Programı, spor alanına ilgi duyan öğrenciler için Spor Programı devam etmektedir. Söz konusu programlar sayesinde, imam hatip okulları birçok alanda başarı grafiğini yükseltmiş ve gözde eğitim kurumları hâline gelmişlerdir.

 

İmam hatip ortaokulu ve liseleri sahip oldukları engin tecrübeyi günümüzün imkânlarıyla buluşturmaktadır. Bizler bu okullarımızın geleceğin okulları olması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Tüm okullarımızda olduğu gibi imam hatip okullarımızda da akademik başarıyla sanat, kültür ve spor gibi hayatın farklı alanlarını birleştirmek azim ve kararlığı içinde olacağız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, imam hatip okullarımızın kuruluşunun 70'inci yıldönümünü en içten duygularımla kutluyorum" dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici'nin konuşmasının ardından İmam Hatip Okullarının Tarihçesi video gösterisi yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konuşmasının ardından İmam Hatip Gençlik Marşı okundu.  ''Zor İştir İmam Hatipli Olmak'' adlı Oratoryo'nun ardından, Denizli'de İmam Hatip Okullarının Tarihçesi video gösterisi ile program sona erdi.

 

19-10-202119-10-202119-10-202119-10-2021

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.