DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kazanım Değerlendirme Uygulaması Başladı

Kazanım Değerlendirme Uygulaması Başladı

Kovid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 1,5 yıllık uzaktan eğitim sürecinde ortaya çıkan öğrenme kayıplarının tespiti amacıyla bugün ve yarın Türkiye genelinde 7, 8, 11 ve 12'nci sınıf öğrencilerine yönelik Milli Eğitim Bakanlığınca ilk kez hayata geçirilen kazanım değerlendirme uygulaması ilimizde de başladı.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Merkezefendi Hayırseverler ve Pamukkale Atatürk Ortaokulunda Kazanım Değerlendirme Uygulamasına katıldı.

 

İlimiz genelinde ortaokul 7. ve 8. sınıflarda 26 bin 392, lise 11. ve 12. Sınıflarda 25 bin 324 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilecek uygulamanın ortaokul öğrencileri ile başladığını belirten Müdür Ekici "Bakanlığımız tarafından Kovid-19 salgın sürecinden kaynaklı yaklaşık 1.5 yıl yüz yüze eğitime ara verilen süreçte ortaya çıkan geçmiş öğrenme kayıplarının tespiti ve  değerlendirilmesi amacıyla ilk kez 7, 8, 11 ve 12'inci sınıf öğrencilerine yönelik kazanım değerlendirme uygulaması yapılıyor. İlimizde de 81 ille aynı anda başlayan uygulamalar iki gün süre ile gerçekleşiyor.

 

İlimiz genelinde uygulamaya katılacak öğrencilerimiz kendi okullarında uygulama programına alınıyor. Kazanım değerlendirme uygulamasıyla Bakanlığımızca öğrencilerimizin öğrenme kayıpları tespit edilip eğitim programları yeniden güncellenecek.

 

Öğrencilerimizin eğitim hayatları sürecesinde akademik ve sosyal-kültürel anlamda başarıları için seferber olduklarını söyleyen Müdür Ekici, Bakanlığımızca tüm sınıf seviyelerinde destekleyici materyal ve yardımcı kaynaklar her ay yayımlanmaya başlandı. Ayrıca bu kaynaklar Kasım ayından itibaren basılı olarak da öğrencilerimize ücretsiz ulaştırılacak.

 

Kazanım Değerlendirme Uygulaması kapsamda;

 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ortaokullardaki 7 ve 8'inci sınıf öğrencileri bugün Türkçe, Fen bilimleri ve Matematik derslerinden oluşan kazanım değerlendirme uygulamasına alınıyor.

Liselerdeki 11 ve 12'nci sınıf öğrencilerine yönelik kazanım değerlendirme uygulaması ise 27 Ekim'de Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerine yönelik uygulanacak.

Uygulamaya ilimizde 7'nci sınıf düzeyinde 13 bin 293, 8'inci sınıf düzeyinde 13 bin 099, 11'inci sınıf düzeyinde 13 bin 207 ve 12'nci sınıf düzeyinde 12 bin 17 öğrenci olmak üzere toplam 51 bin 716 öğrenci katılacak."

 

Uygulama hangi derslerden ve nasıl yapılacak

İlk kazanım değerlendirme uygulaması, ortaokul 7 ve 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik bugün saat 09.00 itibarıyla başlatıldı. Bu sınıf gruplarına yönelik uygulamada Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinden 25'er soru sorulacak. Her ders için uygulama süresi 40 dakika olup her uygulama sonunda 10 dakikalık aralar verilecek.

 

Liselerin 11 ve 12'nci sınıflarındaki öğrencilere yönelik yarınki kazanım değerlendirme uygulaması da yine saat 09.00'da başlatılacak. Bu sınıf gruplarındaki öğrencilere, Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik derslerinden otuzar; Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden on beşer soru sorulacak. Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik derslerinin uygulama süreleri ellişer, fen grubu (fizik-kimya-biyoloji) derslerinin toplam uygulama süreleri ise 75 dakika olacak.

 

Derslerin uygulamaları arasında 10 dakikalık aralar verilecek. Liselerdeki uygulama için Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik ve Fen grubu derslerinin tümünü alan öğrenciler, bütün uygulamalara katılacak. Bu derslerden herhangi birini almayan öğrenciler ise sadece aldıkları derslerden uygulamaya alınacak.

 

Öğrencilerin cevap kâğıtları, il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine ulaştırılarak ilk olarak ölçme değerlendirme merkezine sevk edilecek. İllerde uygulama verileri kullanılarak herhangi bir analiz ya da raporlama çalışması yapılmayacak. Kazanım değerlendirme uygulamasına katılamayan öğrenciler için mazeret uygulaması olmayacak.

 

Kitapçıklar, sınavdan en erken bir gün sonra öğrencilere dağıtılabilecek.

 

26-10-202126-10-202126-10-202126-10-2021

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.