DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Lise Öğrencileri Sıfır Atığa Dikkat Çektiler

Lise Öğrencileri Sıfır Atığa Dikkat Çektiler

Merkezefendi Pınar-Baha Abalıoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri hazırladıkları El Sanatları ve Sıfır Atık Sergisi ile Sıfır Atığa dikkat çektiler.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşleri Sayın Hanımefendi Emine Erdoğan'ın himayeleriyle sürdürülen "Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık  Projesi" ile eğitimin her kademesine yayılarak öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren çevre bilinci ve duyarlılığı kazanmaları hedefleniyor.

Bu kapsamda ilimiz okullarında Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık çalışmaları yapılıyor. Yapılan çalışmalar okullarda sergilenerek çevremizin korunmasına dikkat çekiliyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Pınar-Baha Abalıoğlu Lisesi öğrencilerinin sergisinin açılışında yaptığı konuşmasında "Dünya da Yeşil Mutabakatla üzerinde yaşadığımız çevreyi korumak amaçlanıyor. Türkiye olarak da biz de buna dahil olduk. Yeşil Mutabakatta en hızlı reaksiyonu bakanlığımız göstererek eğitimin tüm kademelerine yaydı. Öğrencilerimize çevre, yeşil dünya, sıfır atık ve enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını aşılamayı hedefliyoruz. Öğrencilerimiz bu bilinçle yetişirlerse kendilerinden sonraki nesillere de daha yaşanılabilir bir dünya bırakabilirler. Okullarımızda son bir aydır farkındalık düzeyinin çok yüksek olduğunu görmek geleceğe dair bizleri umutlandırıyor. Bakanlığımızın Çevre Dostu 1000 Okul projesi ile ilimizde 19 okulumuzda pilot okul olarak sıfır atık ve çevre duyarlılığı adına güneş enerjisi sistemleri kuruldu. Yağmur sularını değerlendirerek bahçe sulama sistemleri yapıldı. Aydınlatmalar led olarak düzenlendi. Ayrıca fotoselli çeşmeler ile su tasarrufu sağladık. Aynı zamanda sıfır atık kütüphaneleri kurarak, hem kitap okuma alışkanlığına teşvik etmenin yanında çevre bilincinin de bununla beraber gelişmesi sağlıyoruz" dedi.

Sergi açılış kurdelesini okul müdürleri ve davetlilerle kesen Müdür Ekici, sergiyi gezerek öğrencilerden bilgiler alarak emeği geçen herkese teşekkür etti.


03-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-2022

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.