DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Merkezefendi İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Ulusal Forumu (DESBUF)

Merkezefendi İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Ulusal Forumu (DESBUF)

18-04-2017

 

 

 

 

Denizli İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Ulusal Forumunu 21-24 Nisan  tarihleri arasında Denizli’de gerçekleştireceğiz. Denizli’mizde ilk defa düzenlenecek olan bu forum, takım kurma çalışmaları, komite çalışmaları, genel kurul aşamalarını içerecektir. Her komitenin kendi konusu olup forumun dili  Türkçedir.

DESBUF’17 de ana tema öğrencilerin ülke parlamentosunda söz hakkına sahip olduğunu farkına varmaları; Ülke sorunlara çözüm bulup genç neslin duyarlı ve bilinçli hale gelmeleri sağlanır. Komite başkanı ve gazeteci başvurularının değerlendirmeleri DESBUF Seçim Kurulu tarafından yapılıp, değerlendirmelerdeki asıl etken başvuru yazısı olup; yaş, cinsiyet, tecrübe ve okul gibi faktörlerin de etkisiyle karar verilecektir. Delegasyon başvurularında ise okulların kendi seçtikleri katılımcılar kabul edilecektir.

Denizli İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi Ulusal Forumu Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 12/12/2016 tarih ve 88013337-821.99-E.13983455 sayılı oluru ile resmileşmiştir. DENİZLİ İBRAHİM CİNKAYA SOSYAL BİLİMLER LİSESİ ULUSAL FORMU (DESBUF’17)  EYP ( Europian Youth Parlemantory)  9, 10, 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin bir projesi olarak, liseli gençler arasında ülkemiz ve dünyamızdaki ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sorunlara ortak çözümler üretebilme yeteneklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen etkinliktir. Genç nesilin düşüncelerini ve özgüvenine katkıda bulunacak olan  forumumuz Avrupa Gençlik Parlementosunun liselere indirgenmiş halidir. Bu proje Milli Eğitim bakanlığının desteğiyle ülkemizin farklı şehirlerinde devam etmektedir. Bu sene Denizli’de bir ilk olan ulusal forumumuz, Türkiye’nin her yerinden başvuran öğrencileri bir araya getirmektir. 4 gün süresince 8 farklı gündeme dayalı yine bizler tarafından hazırlanmış olan gündem maddeleri komitelerde  15’er delegenin 3 gün boyunca tartışıldığı konuların bir çözüm taslağında toplanması ve bu taslağın konferansın son günü Genel kurul’da tüm komitelerden gelen komite başkanları, gazeteciler ve delegeler önünde  tartışılması akabinde de delegeler içinde yapılan oylamayla genel kuruldan geçirilmesi veya kalmasına dayanan bir konferans türüdür.

 

DESBUF’17 etkinliğindeki esas amaç; ülkemizdeki Türkçe konferansların çok az sayıda olmasının yanı sıra, siyasete ve etnik değerlere dokunulmadan tarafsızca, şehir içi ve dışından gelen 15-19 yaş grubu gençlerin ülke sorunlarıyla ilgili bakış açılarını geliştirmek, arkadaşlıklar kurmak ve bu sorunlara yenilikçi çözümler bulmalarını sağlamaktır. DESBUF’17 150 delege, 20 öğretmen, 12 gazeteci, 16 komite başkanı, 2 editör ve 3 konferans sorumlusu öğretmenden oluşacaktır. Konferansımız tamamen öğrencilerin sorumluluğunda olup maddi ve manevi tüm uğraşlarını büyük bir sorumlulukla yürütecek olanlar öğrencilerdir. Öğretmenlerimizin denetimi altında yürüteceğimiz konferansımız 21-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.