DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek Lisesi Ürettiği Maskeleri Hollanda'ya İhraç Etti

Meslek Lisesi Ürettiği Maskeleri Hollanda'ya İhraç Etti

Koronavirüs salgını başladığı günden itibaren ülkemizin ve bireylerin acil ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına meslek liseleri kendi çabaları ile büyük çalışmalara imza attı.

Pandemi sürecinde ilimizdeki meslek liseleri de; maske, tek kullanımlık tulum, yüz koruyucu siperlik, el dezenfektanı ve yüzey temizleyici üreterek ülkemizin koronavirüs mücadelesine önemli destek verdi.

Son olarak Pamukkale Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yaptıkları çalışmaları bir üst noktaya taşıyarak ilk ihracatlarını gerçekleştirdi.

Pamukkale Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen, öğrenci ve personellerinden oluşan ekip, Hollanda'dan aldığı siparişleri tamamladılar. Denizli Valisi Ali Fuat Atik'in katılımı ile maskeler tıra yüklenerek Hollanda'ya ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Üretilen maskelerin ilk ihracatının yapıldığı gün okulda gerçekleştirilen programa Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdür Mahmut Oğuz, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Hayırsever İş Adamı Osman Aydınlı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Denizli Valisi Ali Fuat Atik yaptığı konuşmada "Ülke olarak dünyadaki farkımızı bir kere daha ortaya koyduk. Bu süreci çok başarılı bir şekilde atlatıyoruz. Gözlemlediğim kadarıyla Denizli'de vatandaşlar pandemi sürecinde tüm kurallara uyuyorlar. Katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum.

 

Milli Eğitim camiası hiç kimseden bir emir ve talimat almadan okullarımızda üretime devam ediyor. Dünya bu zorlu süreçte adeta kıvranırken bizler bu süreci en iyi şekilde atlatabilmek için "ne yapabilir" bunun için çabalıyoruz. Herkesin elini taşın altına koyuyor olması ne kadar güzel bir millet olduğumuzu gösteriyor. Bu çok gurur verici bir şey. Diğer devletlere de yardımda bulunuyor olmamız bizler için ayrı duygular ifade ediyor.

 

Söz konusu vatan, millet ve devlet olunca tüm yeteneklerimizi ortaya koyuyoruz. Ayrıca okullarımızda bu imkanlarla bu ölçekte üretimlerin gerçekleştirilmesini sağlayan tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum.

Pandemi sürecinde Milli Eğitim teşkilatı elini taşın altına ciddi anlamda koydu. Okullarımız ciddi anlamda güzel çalışmalar gerçekleştirdiler" dedi.

 

Pamukkale Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Moda Tasarım Bölümü; 6 öğrenci, 2 öğretmen,  3 yardımcı hizmet personeli, 1 usta öğretici  olarak maske üretim çalışmalarına başladı. Döner sermaye faaliyetleri kapsamında pandemi sürecinin hemen başında 16 Mart 2020 itibarıyla Ar-ge çalışmaları yapılarak,  23 Mart 2020 tarihinde ilk maske üretimine gerçekleştirildi. 20 defa yıkanabilir kumaş maske ile başlanan üretim, kısa süre sonra tek kullanımlık, ultrasonik, 3 katlı maske ile çeşitlendirildi. Denizli Valiliği, Pamukkale Üniversitesi, Pamukkale Belediyesi, Pamukkale Kaymakamlığı, Acıpayam Belediyesi, Sarayköy Belediyesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Teiaş Bölge Müdürlüğü, Denizli İhracatçılar Birliği, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve resmi okullar, Merkez Bankası'nın Edirne'den İzmir'e kadar 5 farklı şubesine üretilen maskeler gönderildi. Milli Eğitim Bakanlığının Denizli ilinde LGS sınavına girecek öğrencilere dağıttığı 64.000 maskenin üretimi gerçekleştirildi. 22.06.2020 itibariyle üretilen maske miktarı  1 milyon 35 bin, elde edilen ciro ise 1 milyon 247 bin TL'ye ulaşmış durumdadır.

 

Son olarak da Hollanda'ya maske ihracatına başlandı. İlk etapta 10.000 toplamda 22.000 maske siparişi alındı. İhracat; sanayi-okul işbirliğinin önemli bir örneği şeklinde okul hamisi Hayırsever Osman Aydınlı'nın destekleriyle Denizli'nin köklü firmaları olan Gamateks firması aracılığıyla gerçekleştirildi. 


22-06-202022-06-202022-06-202022-06-202022-06-202022-06-202022-06-202022-06-202022-06-202022-06-2020

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.