DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkezi Programı Denizlili Sanayici İş İnsanlarına Tanıtıldı

Mesleki Eğitim Merkezi Programı Denizlili Sanayici İş İnsanlarına Tanıtıldı

Millî Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen Mesleki Eğitim Merkezleri Programının sunduğu imkânları iş insanlarına tanıtmak ve programı yaygınlaştırmak adına Denizli Sanayi Odasında tanıtım programı düzenlendi.

 

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve Sanayici İş İnsanlarının katıldığı tanıtım toplantısında İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici Mesleki Eğitim Merkezleri programı hakkında bilgiler verdi.

 

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci yaptığı açılış konuşmasında "Bugün özel bir toplantı için bir aradayız. Ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacı çerçevesinde öğrencilerimizin istek, ilgi, kabiliyet ve kişilik özelliklerini ortaya çıkarabilmesi, başarılı ve mutlu olabilcekleri mesleği seçmeleri için meslekler hakkında bilgilendirmeleri eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ülkemiz insan kaynağının geliştirilmesi açısından büyük önem arz ediyor. Mesleki eğitim merkezleri ülkemizin meslek sahibi insan ihtiyacını karşılayabilmek adına çalışmalarını her platforma taşımıştır. Çıraklık eğitiminin örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alınması ekonomimizin temel yapı taşı olan işletmelerin çırak ihtiyacının karşılanması ve çırak öğrencilerin Ahilik kültüründen gelen usta-çırak ilişkisi ile mesleklerinde iş başında yetişmesi bu proje ile amaçlanmaktadır. Mesleki eğitim merkezi projesinin sanayici mesleki hayatımda bu konuda atılmış en önemli ve en özel projelerden biri olduğu inancındayım. Denizli Sanayi Odası olarak İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile çeliştli projelerde ortak çalışıyoruz. Millî Eğitm Bakanlığımızın Mesleki Eğitim Merkezleri programında da Denizli Sanayi Odası olarak büyük destek olacağız " dedi.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmasında "Değerli sanayicilerimiz, iş insanlarımız ve hayırseverlerimiz Mesleki Eğitim Merkezi Programı tantımı için sizlerle bir araya geldik. Denizli Sanayi Odası Başkanımızı Müjdat Keçeci beye bize bu imkanı verdiklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

 

Dünya 2020 yılında koronavirüs ile pandemi sürecine girdi. Eğitim camiası olarak bizlerde yeni hayat düzenine uyum ve eğitimin aksamaması adına çalışmalar yaparak eğitim-öğretime devam ettik. 2021 yılı yaz döneminde yaptığımız çalışmalarla da 06 Eylül'de yüz yüze eğitime başladık. Okullarımızın hijyen şartlarının oluşturulmasında kullanılan malzemelerin %99'u meslek liselerimizin yaptığı üretimlerden karşıladık. Bu süreçte meslek liseleri ve mesleki eğitim büyük rol oynadı.

 

Bakanlığımızca başlatılan Kütüphanesiz Okul Kalmayacak projesi kapsamında. Kasım-Aralık 2021 aylarında ilimizde de kütüphanesi olmayan  131 okulumuzu kütüphaneye kavuşturduk. Tüm bu okullarda kütüphane malzemelerini yine meslek liselerimiz üretti. Bundan sonraki süreçte hedefimiz okul kütüphanelerimizi daha da zenginleştirmektir. 2022 yılı sonuna kadar ilimizde 700 bin kitabı kütüphanelerimiz envanterine katmak istiyoruz. Bu hedefimize de yerel yönetimlerimiz, meslek odalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve hayaırseverlerimizle ulaşmak istiyoruz.

 

Denizli olarak okullarımızda fikri ve sınai mülkiyet hakları, patent ve faydalı model, marka ve tasarım alanındaki çalışmalarımıza önem veriyoruz. Bu doğrultuda 2021 yılında il genelinde 8 müracaatımız var iken bugün gelinen noktada 115 müracaat sayılarına ulaştık. Bu güne kadar da 30 adet tescil edilmiş ürünümüz oldu. Döner sermaye kapsamında yapılan düzenlemeler ile meslek liselerimiz daha güçlü hale gelerek üretim zinciri içerisindeki yerlerini daha da artırdılar. Üretimi yapılan ürünlerin satılması ile elde edilen kazanımların yanında öğrencilerimizin sektörel bazda kazanacağı beceriler bizin için büyük önem arz ediyor. Mesleki eğitim alan tüm öğrencilerimizi kollarına altın bileziklerini takarak mezun etmek istiyoruz" dedi.

 

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan değişiklikle iki önemli iyileştirme sağlandığını ile sözlerine devam eden Müdür Ekici "Bunların biri mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilerin her ay almış oldukları asgari ücretin 3'te 1'ini artık devlet üzerine aldı. İşveren üzerindeki yük kaldırmış oldu. İşveren için mesleki eğitim merkezlerinden işletmelerine öğrenci almaları ve onların eğitimine katkıda bulunmaları çok cazip hâle geldi. 3'üncü yılın sonunda kalfa olan öğrenciler de 4'üncü yıla yani son sınıfa devam ederken artık asgari ücretin 3'te 1'i kadar değil, asgari ücretin yarısı kadar ücret alabilecekler ve iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalanıyorlar.  Mesleki eğitim merkezlerine kaydolabilmek için yaş sınırlaması yok, ortaokul mezunu olmak yeterli. Dolayısıyla Türkiye'deki şikayet edilen genç işsizlik oranlarının azaltılmasında mesleki eğitim merkezleri çok aktif olacak" dedi.

 

Toplantının son kısmında Denizlili sanayici iş insanlarının mesleki eğitim merkezi programı hakkındaki soruları cevaplandı.

 

17-02-202217-02-202217-02-202217-02-202217-02-202217-02-202217-02-2022

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.