DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimde İlk Markamız Tescillendi

Mesleki Eğitimde İlk Markamız Tescillendi

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2019 yılında hayata geçirdiği markalaşma, inovatif girişimcilik çalışmaları ile bir marka doğdu.

 

İlimiz Sarayköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Sarazon" markasını tescillendirdi.

 

Markanın doğuş hikayesi ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile mücadele kapsamında eğitim alanlarında daha steril ortamlar oluşturmak fikriyle başladı.

 

Milli Eğitim Bakanlığının pandemi döneminde mesleki eğitim okullarının üretimde daha aktif olması adına attığı önemli adımlarla okula gönderilen ödenek ile Sarayköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde fikrin hayata geçirilmesi adına atölye kuruldu. Okulun 5 öğretmeni ve 2 öğrencisi ile Ar-Ge çalışmalarına hız verildi.

 

2020 yılının Ekim ayında okul bünyesinde döner sermaye işletmesinin  kurulmasıyla "Sarozon" adını alan ozon cihazımızının üretimine ve satışına başlandı.

 

Öğretmen ve öğrencilerimizin özverili çalışmaları ile ürettiğimiz ve Sarazon ismini verdiğimiz cihazımızın marka tescili için Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvuru onaylanarak  markanın tescil edildiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici "Hava ve suya ozon verme özelliği olan cihazımız; su içindeki, havadaki, yiyeceklerimiz ve kullandığımız eşyalar üzerindeki mikrop, virüs, bakteri, spor, e.coli, mantar, salmonella gibi insan sağlığına zararlı mikroorganizmaların yok edilmesini sağlıyor. Geliştirilen Sarazon cihazımızın kimyasal temizleme ve dezenfektan maddelerinden farkı geride hiçbir atık madde bırakmamasıdır. Okulumuzun atölylesinde 0,5 gr/h, 1gr/h, 4gr/h olmak üzere 3 farklı ozon dezenfeksiyon cihazı üretilmektedir. Aynı zamanda cihazımız dekoratif olarak da göze hitap etmektedir. Ahşap ve polikarbon olmak üzere 2 farklı modele sahiptir. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Pandemi süreci toplumumuzun mesleki eğitime bakış açısını değiştirdi. Bu süreç mesleki eğitimin yeniden hayat bulduğu bir dönem oldu" dedi.

 

 

08-03-202108-03-2021

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.