DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimi Güçlendirme İş Birliği Protokolü İmzalandı

Mesleki Eğitimi Güçlendirme İş Birliği Protokolü İmzalandı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Denizli Sanayi Odası arasında mesleki ve teknik eğitimi güçlendirme iş birliği protokolü imzalandı.

Denizli Sanayi Odasında gerçekleştirilen protokol törenine; Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, DENMERDER Başkanı Mehmet Serter, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz, iş insanları, mesleki eğitim veren okul-kurum müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu yaptığı açılış konuşmasında "Bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber düzenlediğimiz mesleki eğitim programına hepiniz hoş geldiniz. Meslek lisesi mezunlarımızın hızlı bir şekilde üretime kanalize olması adına iş birliği protokolümüzü imza altına alıyoruz. Sayın Valimizin iş dünyasına ve eğitime verdiği önem ve destek ile bu protokol hayata geçiriliyor. Kendisine teşekkürlerimizi sunuyorum. Protokolün hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz konuşmasında "Sayın Valimizin mesleki eğitime verdiği destek ile iş birliği sürecinin başlamasında ve sonrasında büyük katkıları olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığının son yıllarda mesleki eğitim adına yaptığı büyük atılımlar ile iş dünyasında büyük farkındalıklar oluştu. Bugün yaptığımız protokolünde bunun meyvelerinden birisi olduğunu söyleyebilirim. Protokolün sektör ve mesleki eğitim arasından önemli bir köprü olacağına inanıyorum" dedi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan protokol imza töreninde yaptığı konuşmasında "Denizli'mizi ülke genelinde büyük bir güç haline getiren siz değerli iş insanlarımız eğitimde de en önemli paydaşlarımızdansınız. İlimizde mesleki eğitimde 23 bin öğrencimiz eğitim görmektedir.  Mesleki gelişimi daha ileriye taşımak, deneyimlerinizden faydalanmak ve öğrencilerimizi pratikte daha donanımlı yetiştirebilmek için sizlerin desteği bizim için çok kıymetli. Destek derken bahsettiğimiz maddi konular değil, deneyim ve rehberliğiniz. Sizler, şehrimiz ve ülkemiz için altın değerindesiniz. İstiyoruz ki öğrencilerimiz sizlerle daha etkin iletişime geçip ''eğitim-üretim-istihdam'' üçlüsünü hayata geçirebilsin. Milli Eğitim olarak biz, sizlerin istek ve taleplerini de göz önüne alarak tüm meslek liselerimizle birlikte yol almaya hazırız. Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanların sektöre adaptasyonu ve sektörün aradığı personelin mesleki eğitimden mezun olan öğrencilerden karşılaması konusunda Denizli Sanayi Odası Başkanımız ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz ile defaten görüşmeler ve toplantılar gerçekleştirdik. İlk yaptığımız görüşmelerden itibaren hızlı bir aksiyon alarak bu günlere gelmiş olduk. Denizli her zaman kendi kendine yetebilen bir şehirdir. İş birliği protokolümüzle sektörümüzün bilgi birikimini ve tecrübelerinin gelecek nesillere aktarılmasını ve ilimizde mesleki eğitimdeki 30 dalda 58 alan ile MESEM'ler de dahil olmak üzere 100 üstündeki alanımızı sizlerle birlikte kalkındırmayı hedefliyoruz. Bugün de bizleri yalnız bırakmayan ve eğitimin her alanında yanımızda olan Sayın Valimize şükranlarımı sunuyorum. Sanayi Odası Başkanımız ve ekibine, OSB temsilcilerine ve tabi ki şehrimizin gururu siz Denizlili sanayicilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Bir kez daha yinelemek istiyorum; deneyimleriniz ve desteğiniz Denizli eğitimi için büyük bir güçtür." dedi.

Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun konuşmasında "Hayırlı bir iş biçin bugün buradayız. Denizlimiz adına çok sevinçliyim. Sanayicilerimizin nitelikli eleman arayışının mesleki eğitimle karşılanması ve aynı zamanda mesleki eğitimin kalitesinin daha da ileri taşınması adına çalışmalar yapıyoruz. Bugün ki protokolde bunun adına yapılan önemli çalışmalardan birisidir. Denizli ilimizde mesleki ve teknik eğitimde sanayici ile iş birliği noktasında öncü olmak istiyoruz. Yapılan iş birliği ile mesleki eğitimdeki kıymetli öğrencilerimizin eğitim hayatları boyunca ve mezun olarak hayata atıldıkları sonraki dönemlerde de mesleki anlamda büyük kazançlar sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Protokol konuşmaları sonrasında Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu tarafından iş birliği protokolü karşılıklı olarak imza altına alındı.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Denizli Sanayi Odası arasında imzalanan protokol ile mesleki ve teknik eğitimde istihdam ve üretim ilişkisini geliştirmek için öğretmenlere eğitimler verilmesi, öğrencilerin işletmede mesleki eğitimlerinin gerçekleştirilmesi ve istihdam edilmesine yönelik çalışmalar yapılması, okul, atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilerle desteklenmesini hedefleniyor.

Protokol kapsamında Yapılacak İşler

- İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Denizli Sanayi Odası koordinesinde okullarla, okulda bulunan alanlara uygun işletmelerin eşleştirilmesi,

-Denizli Sanayi Odası usta öğretici belgesi bulunan eğiticileri/uzmanları tarafından öğretmen ve öğrenciler için iş başında eğitim faaliyetleri düzenlenmesi,

-İmkânlar ölçüsünde protokol kapsamındaki döner sermayesi bulunan okulların öğrencilerinin yaparak öğrenmelerine destek olmak amacıyla parça başı iş ya da temrinlik malzeme verilmesinin sağlanması,

-Öğrenciler için işletmelerde mesleki eğitim ve staj imkânı sağlanması,

 -Okullarda Alan/Dal derslerinden uygun bulunanların Denizli Sanayi Odası usta öğretici belgesi bulunan eğiticileri/uzmanları tarafından alan öğretmenleri eşliğinde verilmesi,

-Mesleki Eğitim ile ilgili fuarlara teknik gezi ve izleme ziyaretleri yapılması,

 -Mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi ve sektörün tanıtılması için toplantı, seminer, konferans, yarışma vb. farkındalık faaliyetleri düzenlenmesi.


23-01-202423-01-202423-01-202423-01-202423-01-202423-01-202423-01-202423-01-202423-01-202423-01-2024

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.