DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Metaverse Yolunda Eğitimde AR(Artırılmış Gerçeklik) Uygulamaları Projesi Başladı

Metaverse Yolunda Eğitimde AR(Artırılmış Gerçeklik) Uygulamaları Projesi Başladı

GEKA Teknik Destek Programı kapsamında başarılı bulunan Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Projesi "Metaverse Yolunda Eğitimde AR(Artırılmış Gerçeklik) Uygulamaları Projesi'nin açılışı Servergazi Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici'nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkçe tabiriyle 'Sanal Evren' olarak adlandırılan METAVERSE; geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen yeni nesil bir internet olarak kabul görmektedir.

Projenin açılında çağın gereksinimlerini öğrencilerle buluşturmanın önemine vurgu yapan Müdür Ekici, konuşmasında; "Metaverse; Dünya'da kendine ciddi bir şekilde yer bulan ve gelecekte de kendisinden sık sık söz ettirecek olan teknolojik bir kavramdır. Eğitim hiçbir alanın dışında kalamaz. Bu yüzden her yeni ortaya çıkan teknolojiyi, yaklaşımı öğretmenlerimizle buluşturmak için çeşitli proje ve seminerler düzenliyoruz. Metaverse yalnızca sosyalleşme ya da dijital oyunlar oynamak için değil; alış-veriş yapmak, eğitim almak-vermek, kültürel etkileşimde bulunmak gibi birçok faaliyeti kapsayan ve yakın gelecekte hayatımızda fazlasıyla yer bulacak bir teknolojidir. Eğitim açısından baktığımızda ise; bizlerin ilk amacı öğrencilerimizin bu teknolojiyle doğru bir şekilde buluşmalarını sağlamak olmalıdır. Bunun için de olmazsa olmaz olan eğitici eğitimleridir.

Metaverse ile oluşacak yeni evrene VR(virtual reality-sanal gerçeklik), AR(augmented reality-artırılmış gerçeklik), MR(Mixed Reality- Karma Gerçeklik) veya XR(Extended Reality-Genişletilmiş Gerçeklik) teknolojileriyle ulaşmak mümkün olacaktır. Tüm bunların bilinciyle öğrencilerimizi geleceğe 21. Yy becerileriyle hazırlamaya devam ediyoruz. Çeşitli meslek gruplarına ihtiyaç duyulan bu evrende, yeni istihdam alanları da beraberinde gelecektir. Özellikle 2 boyutlu internette barınan veya hayatlarımızda olup da dijitalleştirilebilecek olan her şeyin 3 boyuta çevrilip dijital bir evrene aktarılmasını sağlayacak olan 3D tasarımcılar oldukça önemli hale gelecektir. Bu program kapsamında öğretmenlerimize verilecek eğitimle de Dünya'nın koştuğu yerin farkında, çağın becerilerine hakim bir nesil yetiştirme yolunda önemli bir adım atmış oluyoruz." Dedi.

GEKA Teknik Destek Programı kapsamında Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, "Metaverse Yolunda Eğitimde AR(Artırılmış Gerçeklik) Uygulamaları Projesi" ile öğretmenlere Metaverse Teknolojileri ve 3D Blender eğitimi ile Metaverse ve teknolojilerini tanıma, uygulama alanlarını öğrenme, Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik uygulamalarında kullanılacak 3 boyutlu nesnelerin oluşturulması eğitimleri verilecektir. Oluşturulan bu objeler Adobe Aero uygulaması ile Artırılmış Gerçeklik uygulamasına dönüştürülecek ve öğretmenlerin metaverse teknolojilerinde yer almaları sağlanacaktır.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.