DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Minik Okuryazarlardan Büyüklerine Okuma Yazma Desteği

Minik Okuryazarlardan Büyüklerine Okuma Yazma Desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından 2018 yılında başlatılan "Okuryazarlık Seferberliği" kamuoyu nezdinde oldukça dikkat çekmişti. 

Ülkemizdeki okuryazarlık oranının artırılmasına büyük katkı sağlayan bu proje ile hali hazırda halk eğitimi merkezlerinde uygulanmakta olan 'yetişkin okuma yazma kursları', vites yükseltilerek Denizli'de de vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. 

Sınıf öğretmenleri Dicle Solak'ın önderliğinde "Okuryazarlık Seferberliği" Projesini kendilerine yol haritası edinen Acıpayam Kuyucak İlkokulu 1/A şubesi öğrencileri, "El Ele 1/A, Okuma Yazma Seferberliğine" isimli projeleriyle Merkezefendi Halk Eğitimi Merkezi Yetişkin Okuma Yazma Kursu'nu ziyaret ettiler. 

Henüz okuma yazmayı yeni öğrenen minik okuryazarlar, öğretmenleriyle birlikte, 7'den 70'e her yaşta okumanın ve yazmanın önemine vurgu yaparak hazırladıkları "Ben Okudum, Sen De Okuyabilirsin Teyze!" "Okumak Güzeldir" sloganlarını içeren pankartlarıyla büyüklerine destek oldular. 

Halk Eğitimi Merkezleri Her Yaştaki Bireyin Öğrenme Heyecanına Hitap Ediyor 

7 yaşındaki bir öğrencinin okuma  yazmaya duyduğu heyacanla 70 yaşındaki bir vatandaşımızın okuma yazma öğrenme heyecanının birbirine benzemesinin verdiği duygunun tarifsiz bir güzelliği olduğunu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, yaptığı değerlendirmede; " Halk Eğitimi Merkezlerimizin can damarı olan Hayat Boyu Öğrenmenin en güzel yanı; her yaştaki bireyin öğrenme heyecanına hitap edebiliyor olmasıdır. 

Okuryazarlık; hayatın doğal akışında her vatandaşımızın temel hak ve özgürlüklerden yeterli bir şekilde yararlanabilmesinin en önemli unsurudur. 19 ilçemizin tamamında aktif olarak devam eden Yoğunlaştırılmış Okuma Yazma ve 2. Kademe Okuma Yazma kurslarından hem çeşitli sebeplerle temel okuma yazma eğitimlerini tamamlayamayan vatandaşlarımız hem de bir süredir Türkiye'de bulunan geçici koruma altındaki yabancı uyruklu bireyler yararlanabiliyor. 

2021 yılında Denizli genelinde halk eğitimi merkezlerimizde açtığımız 308 kursumuzda 181'i erkek, 604'ü kadın olmak üzere toplam 785 kursiyerimiz sertifika almaya hak kazandı.

2022 yılı 1 Ocak - 8 Haziran tarihleri arasında ise; tamamlanan ve devam etmekte olan 165 kursumuzda 131'i erkek, 353'ü kadın olmak üzere toplam 484 kursiyerimiz eğitim almaktadır. 

Öğretmenlerinin önderliğinde okuma yazma serüveninde büyüklerine destek olan Kuyucak İlkokulu miniklerimizi, projenin hayata geçirilmesine ön ayak olan öğretmenimiz ve değerli eğitim yöneticilerimizi içtenlikle tebrik ediyorum." dedi. 

Sınıf Öğretmeni Dicle Solak ise; projelerini tanıtırken; " Minik öğrencilerimizin ufkunu açabilmek ve okuma yazma bilmelerinin mutluluğunu paylaşabilmelerini sağlamak amacıyla 'El Ele 1/A, Okuma Yazma Seferberliğine' isimli projemizi hayata geçirdik. Öğrencilerin okuma yazmada ilk öğrendikleri kelimedir 'el ele'. Buradan yola çıkıp el ele vererek, okuma yazma ortak paydasında miniklerimizi buluşturduğumuz büyüklerimizle güzel bir etkinlik yaptık." ifadelerini kullandı. 

Acıpayam Kuyucak İlkokulu 1/A Şubesi'nde eğitim-öğretime devam eden minik okuryazarlar, ziyaretleri esnasında kursiyerlerle birlikte kitap okuma etkinliği düzenlediler. Okumanın yaşının olmadığının bilincine erken yaşlarda sahip olan minik okuryazarlar; öğrenmenin, bilgi paylaşmanın ve kültürel alışverişin de önemini proje sayesinde kavrama fırsatına sahip oldular.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.