DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüzün 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

Müdürümüzün 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

İstiklâl Marşı; milletimizin vatan tutkusu, bağımsız yaşama kararlılığı ve mukaddesatına verdiği önem ve değerin en büyük abide eseridir. Bu büyük eser, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı mücadelemizde moral, cesaret ve inanç kaynağımız olmuştur. İstiklâl Marşımız, Kurtuluş Savaşı'nın eşine az rastlanır büyük bir zaferle sonuçlanmasından sonra da vatan ve bayrak duygularımızı ebedileştirmeye devam etmektedir.

İstiklâl Marşı, kutsal vatan topraklarımıza kast edenlere karşı gösterdiğimiz kahramanlık mücadelemizin eşsiz dizelerle tezahürüdür. İstiklâl Marşımızla bağımsızlık, iman, inanç, cesaret, kararlılık ve hürriyet duygularımız, kutsal vatan semalarında ilelebet yankılanmaya ve dalgalanmaya devam edecektir. Bu eşsiz eserin ortaya çıkmasını sağlayan Mehmet Âkif Ersoy'un, İstiklâl Marşı'nın duygu ve mana derinliklerini milletimizin öz benliği ile oluşturduğu unutulmamalıdır.

Mehmet Âkif, Anadolu'da birçok şehrin işgal altında olduğu bir dönemde İstiklâl Marşı'nı kaleme almıştır. Bu büyük şair; yüksek ahlakı, örnek kişiliği, mücadele azmi, millet sevgisi ve bağımsızlık aşkıyla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak milletimizin duygu ve düşünce evrenini İstiklâl Marşımızla vücut bulmasını sağlamıştır. Milletimize armağan ettiği İstiklâl Marşı, istiklâl ve istikbal mücadelemizin simgesi ve hürriyete olan bağlılığımızın sembolü olmuştur.

Kahramanlık ve vatanseverlik timsali İstiklâl Marşımız, şanlı bayrağımızın vatan topraklarımızda dalgalanmasının güvencesidir. İstiklâl Marşı, varlığımızı birlik ve beraberlik duygularıyla yarınlara daha güçlü adımlarla taşımamızın en büyük teminatıdır. Birlik ve beraberlik ruhumuz, bizleri derinden etkileyen depremde de yaralarımızı sararken en büyük güç kaynağımız olmuştur. Depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle başsağlığı, hayatını kaybedenlerin ailesi ve yakınlarına derin üzüntü ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

İstiklâl Marşı'nın kabulünün 102. yıldönümünde Mehmet Âkif Ersoy'a en içten dileklerimle şükranlarımı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.