DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenci - Öğretmen Destek Sistemi Akademik Başarıyı Destekliyor

Öğrenci - Öğretmen Destek Sistemi Akademik Başarıyı Destekliyor

Tüm kademe ve sınıf seviyesinde hazırlanan yardımcı kaynak destek paketini her ay öğrenci ve öğretmenlerin istifadesine sunan Milli Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılında sene başında, ders kitaplarıyla birlikte yardımcı kaynakları da öğrencilerin ve öğretmenlerin hizmetine sundu.

Öğrenciler, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının başlangıcı olan 12 Eylül 2022 Pazartesi günü sıralarının üzerinde ders kitaplarıyla birlikte yardımcı kaynaklarına da kavuştular.

Milli Eğitim Bakanlığınca şu ana kadar 36 milyonun üzerinde kaynağı basılı olarak öğrencilere ulaştırıldı. Gönderilen yardımcı kaynaklar, tüm eğitim kademeleri için hazırlandı. Kaynak kitaplarda yer alan sorular kazanımlar doğrultusunda müfredata uygun olarak hazırlandı.  Milli Eğitim Bakanlığının bu çalışmaları kapsamında Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de her kademe ve branştan yardımcı kaynak kitaplar gönderildi ve ilimizde bulunan tüm okul ve öğrencilere dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı basılı kaynakların yanında Öğrenci - Öğretmen Destek Sistemini  (ÖDS) hayata geçirdi.

Öğrenci - Öğretmen Destek Sisteminin  (ÖDS) amacı; Millî Eğitim Bakanlığınca öğrencilere bireyselleşmiş eğitim, öğretmenlere ise öğrencilerini izleme imkânı sunarak akademik başarıyı artırmak ve uzmanlarca filtrelenmiş içeriklerle bu alandaki ihtiyaçların giderilmesini sağlamak amacıyla hazırlandı.

Öğrenci - Öğretmen Destek Sisteminin  (ÖDS) içeriği ve çalışma prensibi; Sistemde, ortaokul ve lise düzeyinde 62 derse ait 62 konu anlatımlı ders kitabı, yaklaşık 60 bin çoktan seçmeli soru, 2 bin 550 ders anlatım videosu ve 12 bin soru çözüm videosu bulunuyor. Sistemdeki içerikler ise sürekli artırılarak gerekli güncellemeler yapılıyor.

Öğrencilerin çözdüğü sorulardan hareketle eksiklerini belirleme ve bu eksiklikleri gidermeye yönelik geliştirilmiş bir algoritmaya göre çalışan sistem, öğrencilerin düzenli ders çalışmasını destekliyor ve ihtiyaç duyduklarında onlara ders kitapları ile ders anlatım videoları tavsiyesinde bulunuyor.

ÖDS'deki tüm içerikler sınıf, ders, ünite, konu ve kazanımlara göre sınıflandırılıyor. Bu sayede öğrenciler, istedikleri derse ait içeriklere kolayca erişebilirken basit adımlar eşliğinde seçecekleri zorluk düzeylerine göre bireysel testler oluşturabiliyor. Öğrenciler, bu testleri çözüp anlık geri bildirimlerle eksikliklerini de görerek bu eksikliklerini giderebilme imkânı buluyor. Sistem aracılığıyla öğretmenler de öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak 4 adımda öğrencilerine ödev gönderebiliyor. Ödev takibini sistem üzerinden yapabilen öğretmenler, öğrencilerinin eksiklerine göre derslerini planlayabiliyor.

Sistem içeriğinde modüller ise şöyledir:  Okul Dersleri Modülü, LGS ve YKS Hazırlık Modülü, Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Modülü bulunmaktadır.

Öğrencilerin istediği ders, ünite ve konudan istediği zorluk düzeyinde, istediği soru sayısı kadar testler oluşturabileceği şekilde kurgulanan sistem, öğrenciye hazır testler de sunuyor. Bu sistem üzerinden öğrenciler, öğretmenlerinin gönderdiği ödevleri yapabilirken test çözüp bunları kaydedebiliyor. Ayrıca çözdükleri her test için bireysel test sonuç raporları alabilen öğrenciler böylece derslerindeki ilerleme durumlarını kendileri de değerlendirebiliyor. ÖDS, öğrencinin eksiklerini tespit edip bu eksikleri gidermeye yönelik onları konu anlatımlı ders kitaplarının ilgili bölümlerine ve ders anlatım videolarına yönlendirecek bir yapıya sahip bulunuyor.

Öğrenci - Öğretmen Destek Sistemi  (ÖDS) kullanmak isteyen öğrenci ve öğretmenler ''ods.eba.gov.tr'' adresinden, öğretmenler MEBBİS şifreleri ile öğrenciler ise EBA şifreleri ile giriş yapabiliyorlar.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.