DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmen Işıktır Gelecektir

Öğretmen Işıktır Gelecektir

Geleceğimizin mimarı olan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü  düzenlenen programla kutlandı.

Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene; Denizli Valisi Hasan Karahan,  11. Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, daire müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu  ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program, halk oyunları gösterisi ile devam etti. Gösterinin ardından aday öğretmenler ve emekli öğretmenler adına konuşmalar yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında " Bugün kahraman eğitim ordumuzun günü. Bugün eli öpülesi siz değerli öğretmenlerimizin günü. Bugün değerli meslektaşlarım sizin kısacası hepimizin günü. 24 Kasım Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.

Öğretmen, yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, tahammülü seven idealci, her an muhtaç olduğumuz doktor, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır.

Büyük önderimiz Atatürk ise; "benim asıl kişiliğim milletimin öğretmeni olmamdır," diyerek bütün meslektaşlarımın sonsuza kadar taşıyacağı onur madalyasını armağan etmiş ve öğretmenlik mesleğine verdiği değeri ve önemi en güzel ve en anlamlı bir şekilde ifade etmiştir.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, bir gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

Tarihimize baktığımızda da büyüklerimizin hepsinin, kendi mimarları olan öğretmenlerini toplumdaki herkesten önde tuttuklarını görmekteyiz.

Bir çağ açan ve dünya tarihine damgasını vuran Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul' a atının üzerinde ilk kez girerken yanında hocaları, Molla Hüsrev, Molla Gürani ve Akşemsettin olduğu halde halkı selamlamış ve bütün cihana öğretmenlerine verdiği önemi ilan etmiştir.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım!

Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir.

Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi asla ve asla yoktur.

Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini sürekli yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir.

-Öğretmen, hayatının her aşamasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar.

-Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Onun hayalleri olmazsa, başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır.

-Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur.

-Toprak onunla yeşerir, istikbal onunla aydınlanır. Kısacası öğretmen; Yunus'ta "gönül", Karacaoğlan'da "sevda" dır.

-Öğretmen;  Mehmet Akif'te "yürek", Köroğlu'nda "mertlik",Ahi Evran'da "doğruluk"tur.

-Dadaloğlu'nda "cesaret", Atatürk'te "bilimsel düşünme" ve Âşık Veysel'de tüm "Anadolu"dur.

Sayın Valim, Değerli Konuklar

Bağımsızlık savaşımızın en zor günleri yaşanmaktadır. Yunan ordusu Ankara kapılarındadır. Ankara'da bir öğretmenler kurultayı toplanması kararlaştırılmış ve o günlerin son derece fukara bütçesinden bu kurultay için para ayrılmıştır.

Durum öylesine zor ve öylesine kritiktir ki; "Tekâlif-i Milliye" adı verilen bir yasayla; halktan elinde avucunda ne varsa ordusuyla paylaşması istenmiştir. İki çorabı olan bunlardan birini orduya verecektir. Yani elinde ne varsa yarısı ordunundur.

Bu arada; mermi yapılabilecek her türlü madeni eşyanın da orduyla paylaşılması istenmektedir. Artık milletimiz için özverinin en son noktası gündeme gelmiştir.

İşte bu çok zor günlerde; böyle bir "muallimler kurultayı" yapılması kimileri için "lüks bir tutum" olarak değerlendirilmiştir.                                     Bu kimseler Mustafa Kemal'e giderek öğretmenler kurultayının ertelenmesini ve bunun için ayrılan paranın ordunun ihtiyaçları için harcanmasını önerirler.

Mustafa Kemal bu öneriye şiddetle karşı çıkar. Her zaman ki ileri görüşlülüğü ile "Beyler" der "Biz bu savaşı ne olursa olsun kazanacağız.

 Fakat bu noktada önemli olan şey; savaş sonrasında nasıl bir eğitim programı izleyeceğimizdir..."

Geleceğimizin teminatı çocukların yetiştirilmesi için izlenecek yol çok önemlidir.

Ve top sesleri Ankara'dan duyulurken ve Ankara'nın hali vakti yerinde olan ailelerinin bazıları çoluk çocuklarını Anadolu'nun daha içerlerine gönderirken; Ankara'da öğretmenler kurultayı toplanır ve savaş sonrasında "cahillikle" nasıl mücadele edeceklerini; matematikte "4 İşlemi" (toplama, çıkarma çarpma ve bölme) nasıl öğreteceklerini sabahlara kadar tartışırlar.

Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un da belirttikleri gibi 2023 Eğitim Vizyonu' nun temel amacı; çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmektir. İlimizce gerçekleştirdiğimiz her projede her çalışmada her girişimde bu ilke ile yolumuzu aydınlatmaya, geliştirmeye, değiştirmeye ve dönüştürmeye ant içtik. "Eğitimde Marka Şehir Olan Denizli" unvanını gerçekleştireceğimize olan inancımız tamdır.

Varını yoğunu eğitime adayan yol arkadaşlarımız sizler var oldukça bizler durmadan, yılmadan daha çok çalışacağız, daha nice başarılar kazanacağız.

İşte Milli Eğitimin önemi. İşte öğretmenin önemi bu olmalı. Öğretmen ışıktır, gelecektir, her şeydir.

Sevgili Denizlililer

Bu anlamlı gün vesilesiyle bir kez daha belirtmek isterim ki her türlü sıkıntıya metanetle göğüs geren, güzide öğretmenlerimizi, hiçbir karanlık güç yolundan alıkoyamayacaktır. Mesleğine gönül vermiş, henüz yeni göreve başlamış öğretmenlerimizin "Öğretmenler Günü" nü kutlar, emekli olmuş arkadaşlarımıza ömür boyu sağlık, mutluluk ve esenlik dolu nice yıllar dilerim. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere görevi başında şehit olan, ebediyete intikal etmiş, bütün öğretmenlerimizi şükran ve rahmetle anarken,         Yolunuz açık olsun! Gününüz, Ömrünüz Kutlu Olsun!" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz'un konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'un 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı okundu. Daha sonra da Adaylığı kaldırılan öğretmenlerin 'Öğretmenlik Yemini' yapmasının ardından 'Öğretmenler Korosu' tarafından mini konser verildi.

Kutlama etkinlikleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ile çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğretmenlere ödülleri Denizli Valisi Hasan Karahan ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Programın sonunda emekli olan öğretmenlere Denizli Valisi Hasan Karahan tarafından "Hizmet Şeref Belgesi"  ve plaket verildi. 


25-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-2019

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.