DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortak Sınav Denemesi Yönergesi

Sayın Yöneticimiz, Değerli Öğretmenimiz,

16 Nisan 2015 Perşembe günü İlimiz genelinde uygulanacak olan ‘Kazanım Ölçme, Değerlendirme ve İzleme Sınavı Denemesi’ , ortaokul öğrencilerinin kazanım düzeylerinin ölçülmesini amaçlayan bir uygulamadır.

Sınav soruları, öğrencinin muhakeme gücü ve analitik düşünme becerisi göz önüne alınarak ders programlarındaki kazanımlara göre hazırlanmıştır.

 Sınav sonucunda; öğrenciye, okul yönetimine, İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine sunulacak detaylı sonuç raporları ile;

               a) Öğrencilerin yeterlik düzeyleri görülebilecek, eksikliklerini giderme ve gelişimlerini takip etme fırsatı doğacaktır. 

               b) Okul yöneticileri; öğrencilerin akademik gelişimini takip edebilecek, şube temelli analizlere ulaşabilecek, öğrenme ve öğretme süreçlerinin etkinliğini artırmak için gerekli planlama ve çalışmaları yapabilecektir.

              c) İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri; okullardaki eksik kazanımları, okullar arası farklılıkları görebilecektir.

              d) İl Milli Eğitim Müdürlükleri de, Ar-Ge çalışmasına dayanak teşkil edecek verileri elde edebilecektir.  

 

SINAV UYGULAMA YÖNERGESİ

 

1.Sınavlar iki oturum şeklinde gerçekleştirilecektir. (Birinci oturumda; Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi; ikinci oturumda ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük/Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil sınavları yapılacaktır.)  

2.Her oturumun süresi 120 dakika olacak; her oturumdaki üç dersin sınavı, ara vermeksizin uygulanacaktır.

3. Birinci oturumdan sonra 30 dakika ara verilecektir.

4.  a) 7. ve 8. sınıfların birinci oturumu 08.30’ da; ikinci oturumu 11.00’ da,

     b) 5. ve 6. sınıfların birinci oturumu 13.30’ da; ikinci oturumu 16.00’ da 

 başlatılacaktır.  

• Okullar; ‘Oturum Şekli’ ni ‘Sınavların Başlama-Bitiş Saati’ ni, kendi özel durumlarına göre düzenleyebilecektir. 

5. Sabahtan ortaokul, öğleden sonra ilkokul tarafından kullanılan binalarda öğretim yapan ilkokullar, sınav günü tatil edilecektir. Ancak tüm sınıfların sınavları, öğleye kadar yapılacaksa; bu durumda ilkokullar, öğleden sonra eğitim-öğretime devam edecektir. Aynı binayı kullanan ve normal öğretim yapan (İlkokul ve ortaokulun aynı anda öğretim yaptığı) okullarda ise ilkokullar, eğitim-öğretime devam edecektir. Aynı bahçe içindeki/kampüs şeklindeki yapılanmalarda, ortaokul dışındaki okullarda (Anaokulu, ilkokul, lise) eğitim-öğretim yapılacaktır. Normal öğretim yapan ve binası ilkokullar tarafından kullanılmayan ortaokullar, tüm sınıfların sınavını öğleye kadar gerçekleştirdiği takdirde, bu okullarda öğleden sonra eğitim-öğretime devem edecektir.

6. Derslere ait soruların tamamı, tek kitapçık içinde bağımsız yapraklar şeklindedir. 1. oturumda; Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi; 2. oturumda ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük/Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil derslerine ait soru yaprakları, kitapçık içinden alınarak öğrencilere verilecektir. Oturumlarda Öğrenciye verilecek kitapçık türü aynı olacaktır.(Öğrenciye; Türkçe Soru kitapçığı (A) türünden verilmişse, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük/Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil derslerine ait kitapçık türleri de mutlaka (A) olmalıdır.)

 7. Soru kitapçıkları, öğrencilerde kalacaktır.       

 8. Poşetlerden, soru kitapçıkları ve cevap kâğıtları (optik form) çıkacaktır.

 9. Her sınıf seviyesinde, 2 farklı kitapçık türü bulunmaktadır. Yan yana oturan öğrencilere aynı tür kitapçık verilmeyecektir. 

10. Öğrenciler, optik formdaki tüm bilgileri (Adı-Soyadı, T.C. Kimlik Numarası, Sınıfı, Şubesi, Okul Numarası-Okul Kodu) eksiksiz dolduracak; “Kitapçık Türü” alanına, kendilerine verilen kitapçığın türünü (A, B) işaretleyeceklerdir. 

 11. Her oturum için ayrı optik form kullanılacaktır. Optik formlar, oturumlar sonunda toplanacak ve sınav poşetinden çıkacak kendinden kilitli ‘Geri Dönüşüm Poşeti’ ne konularak okul yönetimine teslim edilecektir. 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.