DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Çocuklarımıza Her Yaşta Eğitim

Özel Çocuklarımıza Her Yaşta Eğitim

Türkiye´de ilk Özel Eğitim Anaokulu açarak 0-36 aylık bireylere yönelik özel eğitim programı uygulayan ilimiz, 2022 yılı itibariyle Hüseyin Erikoğlu Anaokulu bünyesinde de Erken Çocukluk Özel Eğitim Öğretim Programı uygulanmasına başlayarak eğitim alanını genişletti.

İlimizde ihtiyacı olan çocuklar için sunulan erken çocukluk dönemi eğitim hizmetlerine 2009 yılında bağımsız anaokulu ile hizmet vererek, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın bebeklik döneminden itibaren bu eğitimi alma imkânına kavuşturmuştu. 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici bünyesinde Ekim 2022 tarihi itibariye Erken Çocukluk Özel Eğitim Öğretim Programı uygulanmaya başlayan Hüseyin Erikoğlu Anaokuluna ziyarette bulundu.

Ziyarette Erken Çocukluk Özel Eğitim Öğretim Programı hakkında açıklamalarda bulunan Müdür Ekici "Denizli eğitimin her alanında ilklerin şehridir. 2009 yılında Türkiye'de bir ilk olarak ilimizde eğitim-öğretime başlayan Özel Eğitim Anaokulumuz bu alanda 0-36 aylık özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımıza ihtiyaçları doğrultusunda özel eğitim hizmetini yıllardır sunuyor. Özel eğitime ihtiyaç duyan 0-36 aylık çocuklarımızın ve ailelerin eğitime erişimlerini kolaylaştırmak için 3 Ekim 2022 itibariyle Pamukkale ilçemiz Hüseyin Erikoğlu Anaokulu bünyesinde de Erken Çocukluk Özel Eğitim Öğretim Programına uygulanmaya başlandı. Okulumuzda sekiz özel çocuğumuza ve ailelerine erken çocukluk eğitim hizmeti sunuyoruz.. Eğitimler her bir öğrenci için haftada iki farklı gün, ikişer ders saati olmak üzere toplam dört ders saati olacak şekilde planlanıp uygulanıyor.

Eğitimlerde, alıcı ve ifade edici dil, bilişsel, kaba ve ince motor, sosyal duygusal gelişim alanları ile uyumsal beceriler gelişim alanının geliştirilmesi amaçlanıyor. Program,  bireysel farklılıkları temel alarak çocuk ve aile merkezli uygulamaları yansıtıyor. Öğrencimizin programdaki gelişimsel düzeyi temelinde amaçlar seçilip uygulamalar planlanırken, program ailenin evde uygulama yapması ve uygulamaların öğretmen tarafından desteklenmesine dayanıyor" dedi.

İlimizde Merkezefendi ilçesinde Oktay Mersin Anaokulunda uygulanmakta olan Erken Çocukluk Özel Eğitim Öğretim Programı, ikinci bir okul olarak Pamukkale İlçesinde Hüseyin Erikoğlu Anaokulu bünyesinde de uygulanmaya başlandı.


14-12-202214-12-2022

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.