DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber Öğretmenlere Mesleki Eğitim Merkezi Programı Tanıtıldı

Rehber Öğretmenlere Mesleki Eğitim Merkezi Programı Tanıtıldı

Millî Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen Mesleki Eğitim Merkezi Programı ile mesleki eğitimde yeni bir döneme girildi.

 

Mesleki eğitim veren tüm liseler ve Organize Sanayi Bölgelerinde kurulan merkezler aracılığı ile haftada bir gün okulda, geriye kalan günlerde de işletme olarak gerçekleştirilen program il geneli ortaöğretimde görev yapan rehber öğretmenlere tanıtıldı.

 

Merkezefendi Necla-Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen toplantıda İl Millî Eğitim Müdürü Süleyman Ekici rehber öğretmenlerle bir araya geldi.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Süleyman Ekici konuşmasında "2020 yılında başlayan salgın sürecinde ülkemizde tüm dünyada olduğu gibi yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitim dönemlerimiz oldu. Bu süreçte eğitim alanında ne kadar güçlü olduğumuzu bir kez daha gördük. 6 Eylül 2021 tarihinde başlayan 2021-2022 eğitim-öğretim yılında başlayan yüz yüze eğitimi sürdürme öğretmenlerimizin büyük gayretleri ile devam etti. Rehber öğretmenlerimiz de bu sürecin en önemli kilit taşlarıdır. Devletimizin salgın sürecinde aldığı tedbirleri sahada uygulayan sizlersiniz.

 

Günümüzü neredeyse tam anlamıyla tanımlayan sözlerden birisi de dünün kodları ile ne eğitimi ne de hayatı kodlayabilirizdir. Yetiştirdiğimiz öğrencilerimizi günümüze değil geleceğe hazırlamalıyız. Bu bağlamda öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerinin artırılması adına Bakanlığımızca farklı seminerler ve eğitimler yapılmaktadır. 2020 yılında 40 saat civarında olan talep temelli eğitimler 90 saatlere çıkmıştır. Tüm bunlar öğretmenlerimizin talepleri doğrultusunda yapılan eğitimler olup, her geçen gün daha da artmaktadır. 24 Ocak - 6 Şubat 2022 tarhileri arasında Bakanlığımız Öğretmen Bilişim Ağını isteğe bağlı öğretmenlerimizin hizmetine sunuyor.

 

Meslek Liselerimiz ve Mesleki Eğitim Merkezlerimizin sistemleri Bakanlığımızca yeniden tasarlandı. Bakanlığımızın yaptığı ve adeta devrim niteliğinde olan program Mesleki Eğitim Merkezi Programıdır. Bu programla sektör ve işletmelerin üzerindeki maliyetler kaldırılarak Devletimiz tarafından desteklendi. Programın içerisine giren öğrencilerimiz Lise diplomasının yanı sıra ustalık belgesine sahip olurken aynı zamanda Europass geçerlilikleri de olacak. Bakanlığımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapılan protokol sonrası mesleki eğitim merkezlerimiz büyük bir ivme kazanarak büyüyor. Öğrencilerimizi ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda hayata hazırlama noktasında önem arz eden bu program akademik anlamda başarılı olamayarak örgün eğitime çıkan veya örgün eğitim içindeki öğrencilerimizi kapsayan ve büyük avantajlarla dolu bir program olması velilerimiz ve öğrencilerimiz açısında cazibe merkezi oldu. İstihdam garantili bir program olması da büyük avantaj getiren mesleki eğitim merkezi programımıza 1.5 aylık kısa bir zaman diliminde 1.800 öğrencimiz dahil oldu. Siz değerli rehber öğretmenlerimizin rehberlikleri doğrultusunda bu rakamlar daha da artacaktır.

 

Mesleki Eğitim Merkezi Programı doğru insanın doğru mesleği seçmesi adına önemli bir programdır. Kişi sevdiği mesleği yaptığı sürece işini zorunluluktan değil hobi amaçlı yaparcasına hayatını sürdürür.

 

Mesleki Eğitim Merkezi Programı ile amacımız velilerimiz ve öğrencilerimize güzel bir bilinç oluşturarak, öğrencilerimizin kendi yetenekleri doğrultusunda ve mutlu oldukları mesleklere yönelmesidir" dedi.

 

Mesleki Eğitim Merkezi Programları ile mesleki ve akademik hedeflerine ulaşırken bir şekilde örgün eğitim dışı kalmış veya sonradan meslek edinip yeterliliklerini belgeleyememiş kişiler için ustalık, kalfalık ve çıraklık eğitimleri verilerek istihdam ve iş hayatına yönelik çözümlerin üretilmesi amaçlanıyor.

 

İlimiz geneli 47 mesleki eğitim veren lisede Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulanıyor. Aynı zamanda Organize Sanayi Bölgelerinde çalışanların programlardan yararlanmaları adına 3 adet OSB Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürolasu açıldı.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.