DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Toplantısı Yapıldı

2021-2022 eğitim-öğretim yılının sona ermesinin ardından Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici başkanlığında özel eğitim komisyon üyelerinin katılımıyla Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici konuşmasında "Okullarımızın eğitim-öğretim faaliyetleri içerisinde önemli bir görevi ifa eden alanlarımızdan biri de rehberlik ve psikolojik danışmanlık birimlerimizdir. İlimizde özel eğitim alanında yapılan çalışmaların programlanması, stratejilerin belirlenmesi ve yol haritalarının çıkartılması noktasında ve hazırlanacak olan yeni programın karar verici mekanizması da yine rehberlik birimlerimizin başlıca görevlerinde yer alıyor. Geçtiğimiz hafta 2021-22 eğitim-öğretim yılını tamamladık. Yıl boyunca da rehberlik hizmetlerimiz önemli roller üstlendi. Yönlendirme ve rehberlik Denizli'nin akademik başarısına ciddi anlamda bir katkı sağlamaktadır. Öğretmen arkadaşlarımızın ve yöneticilerimizin vermiş olduğu destekler bizim için çok önemli. Tüm bunlar nicelik anlamda Denizli'mizin akademik başarısına yansıdı. Hepinizin gurur kaynağı oldu. Tüm bunları ekip ruhu ile kolektif çalışma ile gerçekleştik.

 

Sağlıklı nesiller yetiştirmek isteyen bir toplumda hiç kuşkusuz bu hedefe ulaşmak; ancak ve ancak çağdaş rehberlik hizmetlerinin eğitimin tüm kademelerinde yer alan öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimize ulaşmasıyla mümkün olacaktır.  Bugün sene sonu toplantısını gerçekleştirdiğimiz Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri İl Yürütme Kurulu toplantısı da bu bağlamda önemli bir yer tutuyor. Daha çok çocuğumuza, gencimize nitelikli rehberlik hizmetinin sunulması, yeni çalışmaların planlanması ve ihtiyaca uygun rehberlik hedeflerinin belirlenmesi yarının teminatı çocuklarımızın sağlıklı kişilik gelişimleri için önemli bir faktördür.

 

İlimiz perspektifinden bakıldığında sahada görev alan 450'ye yakın rehber öğretmenimiz, okul idarelerimiz, öğretmenlerimiz ve RAM'larımızla rehberlik hizmetleri bağlamında iyi bir yerde bulunmaktayız. Bugün gerçekleştireceğimiz toplantıyla da rehberlik hizmetleri açısından çıtayı biraz daha yükseltmek adına yapacağımız çalışmalar üzerinde duracağız.

 

İlimizde Bakanlığımızın özel eğitim gündemine paralel özgün çalışmalara imza atıyoruz. Ayrıca bunun ötesinde de mevcut beşeri sermayemizin, çağın gerekleri ile öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda diğer kurumlarla da ortaklaşa çalışmalar gerçekleştirdik. Fiziki kapasite anlamında özel eğitim alanında yeterli bir durumdayız ve bize bunun getirdiği üstünlük ile nitelik artırıcı çalışmalara ağırlık veriyoruz. Bununla da özel eğitim hizmetlerini alana yayarak daha erişilebilir ve daha yaygın bir hale getirebiliyoruz." dedi.

 

Mesleki eğitimin her geçen gün güçlenmekte ve değerinin artmakta olduğunu belirten Müdür Ekici "Sektörün ihtiyaç duyduğu aranan elemanı yetiştiren tek yer mesleki eğitim veren okullarımızdır. Sanayileşme ile emin adımlarla güçlü bir şekilde büyüyen ülkemizde akademik eğitimin yanında mesleki eğitime de çok büyük ihtiyaç var. Tercih danışmanlığı rehberlik hizmetlerimizde mesleki eğitimin değerini öğrencilerimize ve velilerimize iyi bir şekilde anlatabilirsek ülkemiz adına yapacağımız büyük bir çalışma olacaktır" dedi.

 

Yürütme Kurulu toplantısında yapılan sunumla Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri kapsamında yapılan ve planlanan çalışmalar katılımcılar ile paylaşıldı.

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.