DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Bakanımız Ziya Selçuk Denizlili Meslektaşları ile Buluştu

Sayın Bakanımız Ziya Selçuk Denizlili Meslektaşları ile Buluştu

 

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni haftaya Denizli ve Gümüşhane'de yaptığı 'Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları' programlarıyla başladı. Pazartesi günü dijital ortamda 21'incisi yapılan 'Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları'nda Denizli'ye, Salı günü 22'inci buluşmada Gümüşhane'ye konuk oldu. 16 Haziran aynı zamanda Necmettin Yılmaz'ın görevli bulunduğu Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinden memleketi Gümüşhane'ye giderken teröristlerce kaçırılmasının yıl dönümüydü. Bakan Selçuk ve meslektaşları şehadetinin üçüncü yılında Necmettin Öğretmeni bir kez daha rahmetle andı.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk meslektaşlarıyla konuşmasına 3 yıl önce memleketi Gümüşhane'ye dönerken teröristler tarafından kaçırılan ve Temmuz ayında vatan toprağına emanet edilen şehit öğretmen Necmettin Yılmaz'ı anarak başladı. Selçuk, "Necmettin Öğretmenimizin şehadeti bizi çok üzen, öğretmenler olarak unutmadığımız, unutamayacağımız bir olay. Onun hatırası bizim için çok değerli. Necmettin öğretmenimizi bir kez daha rahmetle anıyorum." dedi.

Gümüşhane'de görevli meslektaşlarına salgın sürecinde öğrenci ve velilerini yalnız bırakmadıkları için yürekten teşekkür ettiğini ifade eden Bakan Selçuk, "Çocukları gülümseten bütün arkadaşlarıma selam ediyorum." dedi. Selçuk, 'Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları'nın öğretmenlerin önerilerini dinlemek ve onları hayata geçirmek için önemli bir fırsat olduğunu belirterek sözü meslektaşlarına bıraktı.

İlk sözü alan müzik öğretmeni Oytun Eleman 'Dut Dibine Yaslanırlar' adlı Gümüşhane türküsünü seslendirdi.

Ziya Öğretmen'e her ilden olduğu gibi Gümüşhane'den de davet vardı. Bakan Selçuk her şey normale döndüğünde tüm öğrencileriyle ve meslektaşlarıyla bir araya gelmeyi dilediğini söyledi.

Görsel sanatlar öğretmeni Hatice Şentürk, kente geldiğinde Ziya Öğretmen'e hediye etmek üzere yaptığı resmi gösterdi. Selçuk kara kalemle kendisini çizen Hatice öğretmenin hediyesini çok beğendiğini söyleyerek teşekkür etti.

Eşi sağlık çalışanı olan İbrahim Demirci, iki çocuğunun uzaktan eğitimini üstlendiğini, Bakanlığın desteğiyle bu zor süreci rahat atlatabildiğini dile getirdi.

Buluşmada mesleğinde 34'üncü yılını tamamlayarak emekliliğe hazırlanan Hüseyin Türkfiliz de vardı. Hüseyin öğretmen, siyah önlük, kara tahta ve sobalı sınıflarla başladığı meslek hayatını teknolojinin son imkanlarıyla yapılan eğitimle tamamladığını anlattı. Deneyimli öğretmen, hem böyle büyük bir dönüşüme tanıklıktan duyduğu mutluluğu hem de öğrencilerine sarılamadan emekliye ayrılmanın burukluğunu yaşadığını dile getirdi. Hüseyin öğretmene sağlıklı bir emeklilik dileyen Bakan Selçuk, "Bu milletin çocuklarına verdiğiniz emekten dolayı şükranlarımı sunuyorum."dedi.

 

"Meslek liseleri bundan böyle üretim süreciyle iç içe olacak"

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Denizli'deki meslektaşlarıyla yaptığı buluşmada uzaktan eğitim, yaz dönemi çalışmaları, telafi eğitimi gibi pek çok konu konuşuldu. Video konferansta gündemin en önemli başlıklarından biri de meslek liselerinin geleceği idi.

'Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları'na Denizli'den katılan pek çok meslek lisesi öğretmeni, salgının başlangıcından itibaren üretimin içinde olmaktan duydukları mutluluğu paylaştı. Bundan sonraki süreçte de üretim yapmak istediklerini belirten öğretmenlere Bakan Selçuk, "Meslek liseleri bundan böyle üretim süreciyle iç içe olacak." dedi.

Meslek liselerinin salgın döneminde dünya çapında bir başarıya imza atmasının tesadüf olmadığına dikkat çeken Selçuk, şöyle konuştu:

"Bu bir yatırımla, bir alt yapıyla oldu. Geldiğimiz günden beri meslek lisesi bizim en önde gelen meselelerimizden bir tanesi... Çünkü meslek lisesi istihdam demek, ekonomi demek, üretim demek. Bütün okullarımızda kullandığımız sıraların üretimi, okuldaki malzemelerin üretimi, çeşitlendirilmesi, çeşitli makinelerin imalatı, hatta ihracata başlıyoruz şimdi. Bizim yaklaşık bir buçuk senedir üzerinde çok durduğumuz ve meyvelerini de almaya başladığımız bir konu bu. Bu başarılar bizi mutlu ediyor."

Bakan Selçuk, önümüzdeki süreçte organize sanayi bölgeleri ve TOBB ile meslek liselerinin güçlendirilmesi çalışmalarının devam edeceğini belirtti.  Selçuk, "Hangi alanda olursa olsun meslek liselerimizin üretmesini, bunun için alt yapının oluşturulmasını destekliyoruz." dedi.

 

Müzik buluşmaya renk kattı

Güzel sanatlar lisesi öğretmeni Zeki Güven kanunuyla Denizli yöresinin sevilen türkülerinden  "Cemilem"i seslendirdi. Güven'e kendisi gibi müzik öğretmeni olan eşi ve iki kızı da eşlik etti.


18-06-202018-06-202018-06-202018-06-2020

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.