DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sıfır Atık Projesi

Sıfır Atık Projesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde 2017 yılı başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin yaygınlaştırılması ve daha geniş kitlelere ulaşılması çalışmaları kapsamında iller bazında ilk defa gerçekleştirilen proje bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Denizli Valisi Hasan Karahan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağ, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Çevre Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy, Denizli Müftüsü Mehmet Aşık, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Turan Veli Akyol ve kamu kurum müdürleri, Tema Vakfı Denizli İl Temsilcisi Prof.Dr. Gürkan Semiz ve okul müdürleri katıldı.

 

Denizli Valisi Hasan Karahan ve protokol üyeleri Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye alanında ilimiz anaokulu öğrencilerinin atıkları değerlendirerek yaptıkları eserlerin sergisini gezdi.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesinde yaptığı konuşma ekrana yansıtıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı açılış konuşmasında "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın değerli eşleri Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde başlatılan "Sıfır Atık" projesi, 81 ilimizde başlatılmış olup, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir dünya bırakılması hedeflenmiştir.  Atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş ve daha yaşanılabilir bir Denizli bırakmak noktasında düzenli, sistemli ve uygulanabilir bir eylem planı oluşturmak ve uygulamak hepimizin ortak sorumluluğudur.

 

Atık madde artışı, nüfusun hızla artmasının yanı sıra bilinçsiz tüketim alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Doğal kaynakların hızla yok olması, doğadaki atık miktarının artması insan sağlığı açısından hepimizi endişelendirdiği gibi her bir bireyin bu konuda sorumluluk almasını da gerekli kılmıştır.

 

Sevgili öğrencilerimizin destekleriyle bu çalışmalarımız daha verimli hale gelecektir. Sizler saf ve temiz yüreklerinizle çevreyi kirleten birini uyarırsanız, emin olun bu bizim çalışmalarımızdan daha etkili olacaktır.   Yarının Türkiye'sinin sahibi olan siz gençler, bu olaya sımsıkı sarılıp çevrenize örnek olursanız, Denizli çok daha temiz ve yeşil olacaktır.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak temel hedefimiz:

Doğal varlıkların korunması ve israfın önlenmesi konularını da kapsayan 5D modeli;

1-"Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme",

2-"Daha Az Tüket",

3- "Değerlendir ve Yeniden Kullan",

4-"Değiştir ve Farklı Amaçla Kullan",

5-"Dönüştür Doğa Kazansın" prensiplerinden oluşmaktadır.Atıkların kontrol altına alınması ve gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefiyle, 'Projede emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyor, projemizin ilimize, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum" dedi.

 

Denizli Valisi Hasan Karahan konuşmasında "Hayırlı bir iş için buradayız. Sıfır Atık Kampanyası kararlı bir şekilde başladı. Yönetmeliklerle de artık resmi görevlerimiz arasında yer alıyor. Bu konuda Denizli'mizde güzel işler yapılıyor ve güzel neticeler alınıyor. 7 milyar insan tüketim çılgınlığına kapıldığı zaman dünyanın yaşanılamayacak bir hale geldiğini hepimiz gördük. Bunun için de şimdiden tedbir alıp Dünyanın bir patronu değil de onun bir parçası olduğumuz anlayışının artık kabullenilmesi gerekiyor. Bu anlayışla yaşamımıza yön vermemizin en insani tavır olacağını düşünüyorum. Denizli'de de bu gayretlerin netice vermesi bizleri çok mutlu ediyor. Birçok alanda olduğu gibi şehrimizin bu alanda da örnek olması, milli eğitimimizin bu konuda öncülük etmesi, öğretmen ve velilerimizin bu konuda büyük katkılar sunması bizlere bu başarıyı getiriyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Daha güzel, daha yaşanılır ve daha mutlu bir dünyada hep birlikte yaşamayı diliyor, saygılar sunuyorum" dedi.

 

Programın devamında Tema Vakfı Denizli İl Temsilcisi Prof.Dr. Gürkan Semiz "Sıfır Atık Projesi ve TEMA Vakfı çalışmaları hakkında sunum yaparak bilgilendirmelerde bulundu.

 

Sıfır Atık Projesi Tanıtım toplantısı bitiminde anaokulu öğrencilerinin atıkların geri dönüşümlerinden yaptıkları Türk Bayrağı Denizli Valisi Hasan Karahan'a hediye edildi. Ayrıca atık dönüşümlerinden yapılan objeler günün anısına Vali Hasan Karahan ve Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağ'a takdim edildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TEMA Vakfı arasında 25.12.2018 tarihinde imzalanan ''Sıfır Atık Eğitim Projesi İşbirliği Protokolü'' kapsamında yer alan faaliyetlerin 81 ilde yaygınlaştırma çalışmaları başlatılmıştır. Bu itibarla, proje kapsamında geliştirilen "Sıfır Atık Eğitim Portalı" içerikleri ile 5D modeliyle çocuklara sıfır atık kavramının tanıtılması, çocukların gündelik yaşamlarında atıkları nasıl azaltacakları, nasıl daha az tüketecekleri ve farklı şekillerde nasıl değerlendirebilecekleri konularında farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

 

12-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-2019

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.