DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sürdürülebilir Bir Ulusal Mesleki Eğitim Kalitesi İçin Sektör Paydaşlarıyla Buluştuk

Sürdürülebilir Bir Ulusal Mesleki Eğitim Kalitesi İçin Sektör Paydaşlarıyla Buluştuk

Denizli'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Operasyonu Teknik Yardım Projesinin (METEK III) tanıtılması amacıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

 

North Point Hotel'de mesleki eğitimin paydaşlarını bir araya getiren toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Şube Müdürü Mahmut Gürhan, MEB Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanlığında görevli Öğretmen Ayla Ünlü, İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanlığında görevli öğretmen Okan Doğan, AB Projeler Uzmanı Mehtap Tanrıverdi, İŞKUR İl Müdürlüğünden 2 temsilci, Denizli Sanayi Odası, Ticaret Odası, Denizli İhracatçılar Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan 39 temsilci, Denizli'de mesleki ve teknik eğitim veren 17 okuldan 19 idareci ve 15 öğrenci katıldı.

 

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı 2014-2020 Dönemi (IPA-II) kapsamında Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği ortak finansmanı ile desteklenen ve Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün Operasyon Faydalanıcısı olduğu Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Operasyonu Teknik Yardım Projesi (METEK III) aralarında Denizli'nin de olduğu 25 pilot ilde uygulanıyor.

 

Mesleki ve Teknik Eğitim Mezunlarını İzleme Sistemi (e-mezun) hakkında farkındalığın artırılması ve mesleki eğitimdeki güncel gelişmelerin de değerlendirildiği toplantının açılışında katılımcılara hitap eden Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; "Salgın sonrası Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bakanlığımızca mesleki eğitim adına yoğun bir çalışma yürütüldü. Bu noktada öncelikli hedef öğrencilerin sektörün ihtiyaç duyduğu becerileri kazanabilmesi oldu. Nitelikli ve aranan eleman olması için mesleki eğitim alanında çalışmalar yapıldı. Mesleki eğitimde, nicelik olarak baktığımızda, geldiğimiz noktada öğrenci sayımızı 2-2.5 kat artırdık. Bununla paralel niteliğin artırılması adına çalışıyoruz. İlimizde Bakanlığımızın çalışmalarının yanında biz de çalışmalar yapmaktayız. METEK III kapsamında öğretmen niteliğini yükseltmek ve öğrenci becerileri e-mezun takibini yapıyoruz. Avrupa Birliği hibe kaynaklarını da mesleki eğitimde en verimli şekilde kullanıyoruz. Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin açılmasını mesleki eğitime yeni bir bakış açısı kazandırılması noktasında çok kıymetli buluyoruz. Bakanlığımızca bize atfedilen görevleri sahaya uygularken sektörle de ortak çalışıyoruz. Odalarımız, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle yıl boyunca karşılıklı bilgi alış-verişi ile ortaklaşa çalışarak, özel sektörün nitelikli eleman ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitimimize yön veriyor ve geliştiriyoruz" dedi.

 

METEK III Operasyonu'nun amacı; mesleki ve teknik eğitimdeki kalitenin öğretmen ve idarecilerin eğitimi, öğrenim ortamlarının iyileştirilmesi, öğrenciler için mesleki ve teknik eğitimin cazip bir seçenek haline getirilmesi ve Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerini kurarak okullar, sosyal ortaklar ve özel sektör arasındaki iş birliğinin artırılması yoluyla bilgi, beceri ve yetkinliklerin EQARF ve EQAVET ile uyumlu olarak geliştirerek iyileştirilmesidir.

 

Gün boyu süren toplantıda;  mesleki eğitimde uygulanabilir ve sürdürülebilir bir ulusal kalite oluşturulması konusunda sektör paydaşlarıyla soru-cevap etkinlikleri de düzenlendi.

 

17-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-2022

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.