DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TIMSS 2023'de Ülkemizi İlimizden Dört Okul Temsil Etti

TIMSS 2023'de Ülkemizi İlimizden Dört Okul Temsil Etti

Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS), Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından dört yıllık periyotlarla yapılan uluslararası bir araştırmadır. TIMSS, 4 ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen alanlarındaki başarılarını değerlendirmektedir.

TIMSS uygulamasında; çoktan seçmeli, karmaşık çoktan seçmeli, açık uçlu, kapalı uçlu gibi farklı soru türleri bulunuyor. Öğrencilerin matematik ve fen alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik yapılan bu uygulama, elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.

Dünyada her döngüde 60'a yakın ülkeden katılımın sağlandığı TIMMS, 2023 nihai uygulamasına ülkemizde 57 ilden 273 okul katılıyor.

TIMSS'in 2023 nihai uygulamasında ilimizi 5. sınıf düzeyinden 4 ortaokul temsil etti. TIMSS uygulaması ilimizde 22 - 25 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Esat Sivri Ortaokulu, Karaman Ortaokulu, Şehitler Ortaokulu, Duacılı Ahmet Güdücü Ortaokulundaki öğrencilerimiz ülkelerini TIMSS'te temsil etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadılar.

İl Millî Eğitim Müdürü Süleyman Ekici: "TIMSS uygulaması, öğrencilerin daha çok muhakeme ve yeteneklerinin ölçüldüğü, farklı soru tiplerinin yer aldığı bir uygulamadır. Öğrencilerin, matematik ve fen alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik bir tarama araştırması olan TIMSS uygulaması çerçevesinde, Denizli'mizi ve ülkemizi temsil etmek üzere sınava girdiniz. Sizler ay yıldızımızı temsil eden gökyüzümüzün Fatihlerisiniz. Sizlerle gurur duyuyorum. Ailelerinize, öğretmenlerinize, okul yöneticilerinize şahsım adına teşekkür ediyorum. Hayat başarınız her zaman yüksek olsun." dedi.

Müdür Ekici, başarının ortaya çıkmasındaki en büyük payın öğretmenlere ait olduğunu ifade ederek uygulama öncesinde ve sürecinde öğrencilerimize gerekli destek ve motivasyonu sağlayan Denizli Ölçme Değerlendirme Merkezi personeline, tüm okulların idareci ve öğretmenlerine teşekkür etti.

 

26-05-202326-05-202326-05-202326-05-2023

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.